Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Program 500 Plus WNIOSKI: Kto może stracić pieniądze z 500 Plus

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Monika Chruścińska-Dragan

Program 500 Plus WNIOSKI: Kto może stracić pieniądze z 500 Plus

Monika Chruścińska-Dragan

Program 500 Plus WNIOSKI Niestety nie dla wszystkich. Rodzice powinni się pośpieszyć - żeby została zachowana ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego Programu 500 Plus, muszą zdążyć ze złożeniem wniosku do końca sierpnia. Okres, na który przyznano dotychczas wypłacane świadczenia, kończy się 30 września. W tym roku o pieniądze w ramach 500 Plus będzie trudniej.

Jak dostać pieniądze z Programu 500 Plus?

W nowym rozdaniu trudniej jednak będzie o pieniądze z 500 Plus.

Obostrzenia obejmą osoby, które wychowują dzieci samotnie. Gminy miały dotychczas z problem ze zweryfikowaniem, czy samotna opieka nad dziećmi jest faktem, czy fikcją służącą jedynie możliwości skorzystania z rządowego wsparcia. Wprowadzone nowymi przepisami dodatkowe formalności mają to zmienić. Urzędy bacznie też przyjrzą się osobom przerywającym pracę. Jeśli wrócą do niej przed upływem trzech miesięcy, nie będzie to traktowane jako utrata dochodu. Oto odpowiedzi na najczęściej pojawiające pytania dotyczące zmiany przepisów:

Wychowuję samotnie dzieci. Jakie dokumenty muszę złożyć wraz z wnioskiem o 500+?
Do swojego wniosku należy dołączyć wyrok zasądzający alimenty. Ewentualnie potwierdzić dokumentacją, że drugi rodzic nie żyje, jest nieznany lub sąd oddalił powództwo o alimenty.

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wytoczyłam proces byłemu partnerowi o alimenty na dzieci. Co, jeśli sprawa w sądzie nie zakończy się do momentu składania wniosku o 500+?
Gmina zawiesi postępowanie w sprawie i wyznaczy trzymiesięczny termin, w którym należy przedstawić dokumenty. Nie musi to być koniecznie wyrok, wystarczy zabezpieczenie na poczet powództwa alimentacyjnego.

Jak będzie liczony mój dochód, jeśli w 2016 roku zmieniłem pracodawcę?
W dochodzie rodziny, od którego uzależnione jest prawo do świadczenia na pierwsze dziecko, nie uwzględnia się dochodów utraconych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego (w przypadku wniosków składanych od 1 sierpnia 2017 roku jest to rok 2016). Utrata dochodu ma miejsce, gdy członek rodziny już go nie osiąga, bo na przykład pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę. Wtedy do dochodu rodziny nie wlicza się dochodu utraconego. Uwaga, rozwiązanie umowy i ponowne zatrudnienie się u tego samego pracodawcy (zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło) czy ponowne rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej przed upływem trzech miesięcy (licząc od dnia utraty dochodu) - w myśl nowych przepisów - nie jest traktowane jako utrata dochodu.

Jeżeli obecny dochód mojej rodziny jest niższy od dochodu z 2016 roku, to czy będzie mi się należał dodatek 500 zł?
Prawo do pobierania 500 zł na pierwsze dziecko na okres rozpoczynający się 1 października 2017 roku ustala się na podstawie dochodu osiągniętego w 2016 roku. Co ważne, obniżenie wynagrodzenia w ramach wykonywanego zatrudnienia nie jest utratą dochodu i nie ma wpływu na obliczanie dochodu w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego. Jako utrata dochodu również nie jest traktowane ponowne zatrudnienie się u tego samego pracodawcy (zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło) i ponowne rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej przed upływem trzech miesięcy (od dnia utraty dochodu).

Po rozstaniu z partnerem ustaliliśmy dobrowolne alimenty na syna bez orzeczenia sądowego czy aktu notarialnego. Czy muszę złożyć sprawę w sądzie o alimenty, by dostać wsparcie w postaci 500 plus?
Nie trzeba występować do sądu z pozwem o alimenty. Wystarczą uzyskanie i przedstawienie tytułu wykonawczego ustalającego alimenty zatwierdzonego przez sąd, np. ugoda zawarta przed mediatorem, protokół z posiedzenia sądu zatwierdzającego ugodę zawartą przed sądem czy umowa zawarta w formie aktu notarialnego, której sąd nadał klauzulę wykonalności.

Kto ma prawo pobrać pieniądze, jeżeli rodzice sprawują opiekę nad dzieckiem w ramach opieki naprzemiennej?
Jeśli rodzice są rozwiedzeni, żyją w separacji lub w rozłączeniu, zgodnie z orzeczeniem sądu, i sprawują opiekę naprzemienną nad dzieckiem w porównywalnych i powtarzających się okresach, to każde z nich ma prawo uwzględnić pociechę w składzie rodziny. Każdemu z nich wówczas, po spełnieniu pozostałych warunków ustawowych, przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 250 zł na miesiąc.

Rzekomo samotnie wychowujący i celowo przerywający pracę rodzice nie dostaną świadczenia

Sprawdź, co istotnego zmieniło się w przepisach dotyczących Programu „Rodzina 500+”

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Zachodniego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Zachodniego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Zachodniego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Monika Chruścińska-Dragan

plus.dziennikzachodni.pl

Bilety dla 2 osób na koncert Maryli Rodowicz

Prenumerata cyfrowa na kwartał + bilety dla 2 osób na koncert

110,00 390,00

Nie przegap koncertu w ramach Diva Tour, który odbędzie się już 10 listopada w Częstochowie! Po zakupie tego pakietu, bilety odbierzesz w redakcji.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2017 Polska Press Sp. z o.o.

Monitorujemy anonimowo aktywność na stronie, korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.