Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kocham Beskidy, bo... Reksio!

Czytaj dalej
Łukasz Klimaniec, Jakub Marcjasz

Kocham Beskidy, bo... Reksio!

Łukasz Klimaniec, Jakub Marcjasz

Nie ma w Polsce słynniejszego psa od tego, jaki pół wieku temu narodził się w Beskidach. Wzorowany na suczce Troli, foksterierze szorstkowłosym, do dziś podbija serca dzieci i ich rodziców. Reksio, bo o nim mowa, mimo 50 lat wciąż ma się znakomicie!

Reksio, czyli bohater jeden z najsłynniejszej polskiej kreskówki, jaka wyszła z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Jego pomnik (jedyny w Polsce), jaki znajduje się w Bielsku-Białej przy ul. 11 Listopada cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci, które chętnie przyprowadzają tu rodzice, a także dziadkowie. Bo na przygodach z udziałem Reksia wychowały się pokolenia Polaków.

Reksia wymyślił Lechosław Marszałek, reżyser i scenarzysta filmów animowanych bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. W 1967 roku pojawił się pierwszy odcinek kreskówki – „Reksio poliglota”. Trwał 10 minut i 22 sekundy. Reksio wtedy wyglądał całkiem inaczej – nosił m.in. obrożę, a grafika i scenografia nie były tak bogate, jak w kolejnych odcinkach produkowanych w latach 70. Odcinki z udziałem Reksia szybko zyskały wielką popularność. Nic dziwnego, Reksio bawił, rozśmieszał, ale uczył.

Helena Filek-Marszałek przypomniała, że pierwowzorem Reksia był pies jej męża – suczka o imieniu Trola.
– To był foksterier szorstkowłosy. Historia była taka, że mąż pracował przy produkcji „Bolka i Lolka”. Ale gdy wymyślono „Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie” wycofał się z tego projektu, bo nie chciał brać udział w filmach, w których dzieci bawią się bronią. Wtedy na podstawie swojej suki Troli wymyślił ten scenariusz – wyjaśniała Helena Filek-Marszałek.

Przyznała, że pierwszy scenariusz nie zapowiadał powstania serii o przygodach sympatycznego pieska, ale kreskówka tak się spodobała (w 1967 r zdobyła Grand Prix w Iranie i kilka innych nagród), że powstało w sumie 68 odcinków (seria „Reksio”, „Reksio i ptaki” oraz trzy odcinki świąteczne).

Odwiedzając Beskidy, warto zatrzymać się w Bielsku-Białej i podejść pod pomnik Reksia. Choćby tylko po to, by wrócić z nostalgią do beztroskich lat dzieciństwa.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Zachodniego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Zachodniego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Zachodniego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Łukasz Klimaniec, Jakub Marcjasz

plus.dziennikzachodni.pl

Bielty dla 4 osób na Festiwal Disco Polo&Dance

Prenumerata cyfrowa na kwartał + bilety dla 4 osób na Festiwal

110,00 226,00

Po zakupie tej prenumeraty, odbierzesz 4 bilety na Festiwal. Promocja trwa tylko do 25 sierpnia. Z tą ofertą oszczędzasz 116 złotych!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2017 Polska Press Sp. z o.o.

Monitorujemy anonimowo aktywność na stronie, korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.