1% podatku warto zostawić w regionie. Lokalne OPP czekają na nasze wsparcie

Czytaj dalej
AMA

1% podatku warto zostawić w regionie. Lokalne OPP czekają na nasze wsparcie

AMA

Wśród tysięcy organizacji pozarządowych czekających na 1 procent naszego podatku znajdują się instytucje charytatywne, działające na rzecz dzieci, emerytów, uzależnionych, samotnych, bezrobotnych, jak i nastawione na oświatę, kulturę, ekologię, sport, ochronę praw różnych grup, pomoc zwierzętom itd.

Oddając jednej z OPP swój 1 procent, nic nie tracimy. Warto jednak świadomie zdecydować, komu chcemy pomóc, a nie wybierać OPP ,,pierwszej z brzegu”. Dobrze byłoby pomyśleć o OPP działających w najbliższej okolicy albo w regionie. Takich, których inicjatywy jesteśmy w stanie zweryfikować na co dzień, które robią wiele dobrego dla lokalnej społeczności , a funkcjonują bardzo często na granicy przetrwania. Kto im pomoże, jeśli nie mieszkańcy z najbliższej okolicy?

Razem możemy więcej

- W rozliczeniach PIT za 2018 r. śląskie OPP otrzymały łącznie 58,6 mln zł i zostały wybrane przez 990 tysięcy podatników. Łączna kwota 1% podatku przekazanego przez podatników z terenu województwa śląskiego w 2018 r. (czyli z zeznań za 2017 rok) wyniosła 92,4 mln zł, natomiast w 2019 roku (z zeznań za 2018 r.) została przekazana kwota 104.7 mln zł - informuje Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Z rozliczeń PIT za 2018 rok, największe wsparcie od podatników otrzymały w województwie śląskim Fundacja Studencka Młodzi Młodym (Częstochowa), Fundacja Serca dla Maluszka (Bielsko-Biała) i Fundacja Miej Serce (Rybnik).

Z danych katowickiej IAS wynika, że liczba podatników z terenu województwa śląskiego, którzy zdecydowali się przekazać 1% podatku na rzecz OPP w zeznaniu za 2018 rok jest podobna do liczby podatników, którzy przekazali 1% podatku w zeznaniach za 2017 rok i wynosi nieco ponad 1,8 mln osób. Pomiędzy rozliczeniem za 2017, a 2018 r. liczba osób przekazujących 1% podatku wzrosła o ok. 20 tysięcy.

To warto wiedzieć

Są osoby, które co roku wspierają jedną i tę samą OPP. Nie ma w tym nic złego. Zanim jednak wypełnimy rubrykę z darowizną, warto sprawdzić, czy wybrana organizacja w dalszym ciągu jest notowana w ogólnopolskim wykazie OPP (ten jest co roku modyfikowany). Może zdarzyć się, że nie ma jej na liście, bo np. została zlikwidowana, upadła albo nie dopełniła obowiązków sprawozdawczych.

Z aktualną listą OPP można zapoznać się na stronie Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pod adresem: niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/, a otwierając wykaz w programie Excel możliwe jest wyfiltrowanie organizacji z poszczególnych województw.

Pod tym samym adresem można znaleźć zatwierdzone roczne sprawozdania finansowe, które zobowiązana jest składać każda jedna OPP w Polsce. Podatnicy mogą tam sprawdzić, jak brana przez nich pod uwagę organizacja wykorzystuje zebrane fundusze.

AMA

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.