10 pytań o nowe Muzeum Śląskie

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni
Dorota Niećko

10 pytań o nowe Muzeum Śląskie

Dorota Niećko

Nareszcie! W piątek zobaczymy w końcu, jak wygląda od środka nowe Muzeum Śląskie w Katowicach. To, w którym ekspozycje są pod ziemią.

Sześć dni dzieli nas od otwarcia ostatniej, wielkiej inwestycji w okolicach ronda w Katowicach: nowego Muzeum Śląskiego. Planujecie się tu wybrać? Przeczytajcie, co warto wiedzieć o nowym muzeum w pierwszych dniach otwarcia.

1. Kiedy jest otwarcie?
Festiwal otwarcia potrwa trzy dni, od 26 do 28 czerwca 2015. W piątek i niedzielę muzeum czynne będzie od 10 do 20, a w
sobotę od 16 do 20. Od godz. 10 do 12 w niedzielę wejdą tu tylko mieszkańcy dzielnicy Bogucice.

2. Ile kosztują bilety?
Wstęp jest darmowy, ale żeby dostać wejściówkę, trzeba zarejestrować się na stronie otwarte.muzeumslaskie.pl, wybrać dzień i godzinę zwiedzania. Co dwie godziny do środka może wejść maksymalnie tysiąc osób, w sumie wejściówek przygotowano 12 tys. Jednak trzeba się pośpieszyć: zostały już bowiem tylko wejściówki na piątek, 26 czerwca, i to na godziny przedpołudniowe. Natomiast przez miesiąc po otwarciu, muzeum będzie można zwiedzać bezpłatnie. Też trzeba będzie odebrać w kasie darmową wejściówkę, ale nie trzeba się wcześniej zapisywać. "Normalne" ceny, jakie będą obowiązywać od sierpnia, są jeszcze ustalane.

3. Jak dojechać do muzeum i gdzie zaparkować auto?
Nowe muzeum ma oficjalny adres: Dobrowolskiego 1, Katowice, ale właściwie stoi przy alei Roździeńskiego. Jadąc od strony Zagłębia, trzeba skręcić w prawo przed zjazdem do tunelu, a potem na światłach w lewo. Tu, na ul. Nadgórników, są już parkingi. Można skręcić jeszcze raz w lewo, wówczas wjedziemy na trzy duże parkingi między NOSPR i muzeum. Są darmowe. Parking oznaczony literą B jest też przeznaczony dla autobusów. Od strony Chorzowa możemy skręcić za rondem w lewo w ul. Olimpijską i potem w prawo - na parkingi przy NOSPR. Jeśli jedziemy tunelem, trzeba z niego wyjechać kierując się drogowskazem na os. Gwiazdy i skręcić w lewo. Autobusy KZK GOP zatrzymują się przy Roź-dzieńskiego, na przystanku naprzeciw i przy hotelu Novotel oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Olimpijską. Jeśli jedziemy tramwajem, trzeba wysiąść na rondzie.

4. Gdzie jest wejście do podziemnych ekspozycji?
Do muzeum wejdziemy przez foyer główne. Jest obok wysokiego budynku administracji (foyer to podłużny, niski budynek, obłożony taflami szkła).

5. Czy na festiwalu otwarcia w muzeum czynne będą już kawiarnia i restauracja?
Restauracja, która znajdować się będzie w dawnej maszynowni szybu Warszawa - nie, bo najemca ma czas na jej otwarcie do 20 lipca. Ale kafeteria, która będzie w budynku administracji, ma zostać otwarta jeszcze przed 26 czerwca. Na festiwalu otwarcia na terenie muzeum będą też tzw. foodtrucki (czyli budki z jedzeniem i napojami). Na ogół stoją przy budynku restauracji.

6. Gdzie są toalety?
Od dnia otwarcia skorzystamy z nich praktycznie w każdym muzealnym budynku: na przykład w foyer (na poziomie minus dwa, tu są też szatnie), w odrestaurowanym budynku obok administracji.

7. Czy można będzie wjechać na taras widokowy?
Tak, muzeum planuje, by było to możliwe od piątku, 26 czerwca, w godzinach otwarcia muzeum. Na razie jednak nie wiadomo, czy wjazd w pierwszy weekend będzie możliwy tylko dla posiadaczy wejściówek, czy dla tych, którzy się nie zapisali też.

8. Co z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych?
Jak zapewniają w muzeum, obiekt spełnia wszystkie wymagane prawem budowlanym przepisy odnośnie do przystosowania dla osób niepełnosprawnych. Są w nim windy (wewnętrzne i zewnętrzne), pochylnie, parking z miejscami dla niepełnosprawnych. W ramach systemu informacji wizualnej obiekt zostanie wyposażony w: ścieżki dotykowe dla niewidomych wewnątrz budynku i na zewnątrz, oznakowania za pomocą tabliczek w brajlu, informator w brajlu, infokiosk przystosowany dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych i głuchych, sygnalizację dźwiękową i oznaczenia w brajlu wewnątrz wind, elementy ścieżek zwiedzania dotykowego nawystawach stałych.

9. Czy to już koniec inwestycji na terenie po kopalni Katowice?
Nie. Muzeum jest wprawdzie ostatnią instytucją, która otwiera się w strefie kultury (to teren między rondem a parkiem w Bogucicach), bo gotowe są już NOSPR (od października 2014) i MCK (od marca 2015), ale jest tu jeszcze wiele pokopalnianych budynków, które trzeba odrestaurować. Część prac zaplanowano na rok 2016. Nie jest skończony także układ drogowy: wybudowano trzy z planowanych sześciu dróg, a na resztę brak na razie pieniędzy. W kolejce czeka więc przedłużenie ulicy Dobrowolskiego aż do Katowickiej i budowa jeszcze jednej równoległej do alei Roździeńskiego drogi.

10. Co z budynkiem muzeum przy Korfantego?
Dotychczasowa siedziba Muzeum Śląskiego zostaje w rękach muzealników. Plan jest taki, aby organizować tu warsztaty, ale też wystawy stałe i czasowe. Będą się jednak mieściły na parterze i pierwszym piętrze.


*BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.