Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Bartosz Wojsa

100 mln zł na rekompensaty za utracone deputaty? Jest projekt nowej ustawy

Rekompensaty dostaną również ci, którzy nie zdążyli lub zapomnieli złożyć wniosek rok temu Fot. Karina Trojok Rekompensaty dostaną również ci, którzy nie zdążyli lub zapomnieli złożyć wniosek rok temu
Bartosz Wojsa

Projekt nowej ustawy zakłada, że pominięte w 2017 roku osoby, które utraciły deputaty, otrzymają po 10 tys. zł. Do tej pory były tylko zapewnienia resortu energii - ministra Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego. Teraz jest już konkretny projekt nowej ustawy, który został opublikowany na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego.

Chodzi o rekompensaty m.in. dla wdów i sierot po zmarłych pracownikach przedsiębiorstw górniczych, czyli osób, które zostały pominięte w ustawie z 12 października 2017 roku.

„Wysokość rekompensaty wynosi 10 tys. złotych (...). W roku 2018 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa, będący skutkiem finansowym wejścia w życie ustawy, wynosi 100 mln złotych” - czytamy w projekcie.

Ustawa ma objąć łącznie około 10 tys. osób, w tym - jak wcześniej szacowano - około 7 tys. wdów i sierot. Właśnie te szacunki, jak tłumaczył nam Grzegorz Tobiszowski, były powodem, dla którego czas przygotowania dokumentacji się przedłużał.

- Nie można zrobić ustawy, która nie przewidywałaby, ilu ludzi ona obejmie, bo inaczej można byłoby ją zaskarżyć. Potrzebowaliśmy więcej czasu. Przez trzy miesiące pracownicy Polskiej Grupy Górniczej i SRK pracowali nad sprawą i mamy efekty w postaci projektu - tłumaczył Tobiszowski w rozmowie z DZ.

Uwagi do projektu ustawy można zgłaszać do 30 sierpnia. To z kolei oznacza - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - że do głosowania może nie dojść już we wrześniu. Projekt musi bowiem przebrnąć przez wszystkie szczeble rządowe, zanim zostanie skierowany do Sejmu. Kiedy zatem pieniądze zostaną wypłacone?

Dalej piszemy:

 • Co z resztą pieniędzy, która zostanie po przeznaczeniu większości na ok. 7 tys. wdów i sierot
 • Kiedy jednak można liczyć na wypłatę rekompensat?
Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Wojsa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.