Bartosz Wojsa

100 mln zł na rekompensaty za utracone deputaty? Jest projekt nowej ustawy

Rekompensaty dostaną również ci, którzy nie zdążyli lub zapomnieli złożyć wniosek rok temu Fot. Karina Trojok Rekompensaty dostaną również ci, którzy nie zdążyli lub zapomnieli złożyć wniosek rok temu
Bartosz Wojsa

Projekt nowej ustawy zakłada, że pominięte w 2017 roku osoby, które utraciły deputaty, otrzymają po 10 tys. zł. Do tej pory były tylko zapewnienia resortu energii - ministra Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego. Teraz jest już konkretny projekt nowej ustawy, który został opublikowany na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego.

Chodzi o rekompensaty m.in. dla wdów i sierot po zmarłych pracownikach przedsiębiorstw górniczych, czyli osób, które zostały pominięte w ustawie z 12 października 2017 roku.

„Wysokość rekompensaty wynosi 10 tys. złotych (...). W roku 2018 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa, będący skutkiem finansowym wejścia w życie ustawy, wynosi 100 mln złotych” - czytamy w projekcie.

Ustawa ma objąć łącznie około 10 tys. osób, w tym - jak wcześniej szacowano - około 7 tys. wdów i sierot. Właśnie te szacunki, jak tłumaczył nam Grzegorz Tobiszowski, były powodem, dla którego czas przygotowania dokumentacji się przedłużał.

- Nie można zrobić ustawy, która nie przewidywałaby, ilu ludzi ona obejmie, bo inaczej można byłoby ją zaskarżyć. Potrzebowaliśmy więcej czasu. Przez trzy miesiące pracownicy Polskiej Grupy Górniczej i SRK pracowali nad sprawą i mamy efekty w postaci projektu - tłumaczył Tobiszowski w rozmowie z DZ.

Uwagi do projektu ustawy można zgłaszać do 30 sierpnia. To z kolei oznacza - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - że do głosowania może nie dojść już we wrześniu. Projekt musi bowiem przebrnąć przez wszystkie szczeble rządowe, zanim zostanie skierowany do Sejmu. Kiedy zatem pieniądze zostaną wypłacone?

Dalej piszemy:

 • Co z resztą pieniędzy, która zostanie po przeznaczeniu większości na ok. 7 tys. wdów i sierot
 • Kiedy jednak można liczyć na wypłatę rekompensat?
Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.