Grażyna Starzak

100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II z "Gazetą Krakowską"

100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II z "Gazetą Krakowską" Fot. Jakub Kołodziej
Grażyna Starzak

Prawie 100 lat temu - 18 maja 1920r. - urodził się Karol Wojtyła - Jan Paweł II. Z okazji "okrągłych" papieskich urodzin przygotowano koncerty, wystawy, rozmaite imprezy sportowe. Z powodu epidemii koronawirusa, większość z zaplanowanych na maj wydarzeń prawdopodobnie nie odbędzie się. Wiele wskazuje, że odwołana zostanie również uroczysta Msza św. na Placu św. Piotra, której miał przewodniczyć 18 maja papież Franciszek.

My będziemy przez kwiecień i maj publikować materiały archiwalne, których bohaterem jest papież Polak. Czujemy się do tego zobowiązani. Karol Wojtyła - Jan Paweł II był, bowiem sympatykiem naszej gazety! Powiedział nam o tym kard. Stanisław Dziwisz, który był u Jego boku przez prawie 40 lat.

Pamięć o zmarłym dokładnie 15 lat temu Janie Pawle II jest wśród Polaków

wciąż żywa

Uważa tak aż 96 proc. z nas – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej. Dla ogromnej większości Polaków Jan Paweł II pozostaje ważnym autorytetem moralnym. Przyznaje się do tego także prawie 60 proc. osób, określających się, jako niezdecydowani lub niewierzący. Mimo że od śmierci Jana Pawła II minęło już 15 lat, wciąż możemy mówić o duchowej więzi rodaków z papieżem. Ponad 80 proc. twierdzi, że w ciągu minionego roku przynajmniej raz wspominało papieża lub rozmawiało o nim. Jedna trzecia badanych często lub bardzo często. Z kolei trzy piąte respondentów (60 proc.) przyznaje, że w modlitwie prosiło Jana Pawła II o pomoc w jakiejś konkretnej sprawie. Jedna piąta modliła się o wstawiennictwo papieża wielokrotnie. W podsumowaniu badań socjolodzy z CBOS stwierdzają, że „patrząc z dłuższej perspektywy można powiedzieć, iż pamięć o papieżu i modlitwa do niego są w polskim społeczeństwie niezmiennie dość powszechne”.

Dowodem na to może być to, iż decyzją Sejmu RP rok 2020 jest „Rokiem Świętego Jana Pawła II” – „naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu” – jak głosi uchwała sejmowa. Za jej przyjęciem – co jest ewenementem w naszym życiu parlamentarnym – opowiedziało się 417 posłów, przeciw było tylko czterech. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nawet zdeklarowani ateiści muszą przyznać, że Jan Paweł II zajmuje

szczególne miejsce

w historii Polski i Europy. „Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Jana Pawła II najważniejszym z ojców niepodległości Polski” – czytamy w uchwale Sejmu RP. Przypomniano tam też, że w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem „Solidarności”, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy. „Dla nas, Polaków, pontyfikat papieża Polaka ma, więc znaczenie szczególne” – zapisano w uchwale. Podkreślono w niej, że w nauczaniu Jana Pawła II znajdujemy to, „co w naszych dziejach najważniejsze”. A więc tematy, związane z godnością człowieka, przestrzeganiem jego praw, umiejętnością prowadzenia dialogu i przebaczenia. Tematy związane z „budową ładu społecznego na prawdzie, wolności i sprawiedliwości”, szacunku dla każdego człowieka, poszanowania rodziny i naturalnej więzi międzyludzkiej, budowania cywilizacji miłości. Czyli wszystkiego tego, „od czego zależy rozwój społeczeństw oraz pokój, zarówno wewnętrzny, jak i międzynarodowy”.
„Niech nauczanie i

wielkie dziedzictwo,
które pozostawił św. Jan Paweł II, wciąż będą dla naszego narodu inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej” – dodano w uchwale. Ten apel to jedno z ważniejszych zdań ze wspomnianego wyżej dokumentu. Bo też jak mówiono jeszcze za życia papieża, „Polacy słuchają Jana Pawła II, ale czy Go słyszą?”.

Do zgłębiania papieskiego nauczania i inspirowania się nim w codziennym życiu często zachęca kard. Stanisław Dziwisz. - Jego świętość jest dla nas darem, ale staje się również zadaniem. Bo świętości drugiego człowieka nie można tylko podziwiać. Świętość nie jest tylko na ołtarze. Świętość trzeba zdobywać w życiu codziennym, w konkretnych okolicznościach – podkreśla były, osobisty sekretarz Jana Pawła II. Kardynał Dziwisz, w czasie, gdy był metropolitą krakowskim, ale również obecnie, w swoim mieszkaniu przy ul. Kanoniczej, zawsze wręczał swoim gościom jakiś prezent. Często są to – prócz papieskich różańców – rozmaite książki. W 2006r. np. odwiedzający go politycy dostawali w prezencie od kardynała książkę „Dekalog dla Polaków” wydaną przez krakowski Dom Wydawniczy Rafael. W książce zamieszczono dziesięć homilii o Bożych przykazaniach, wygłoszonych przez Jana Pawła II. Papieskie słowa zostały opatrzone komentarzami znanych osób. Na okładce widnieją znamienne słowa: „Czas na odrobienie lekcji Jana Pawła II, której kiedyś nie chcieliśmy słuchać”.

Jak nam mówił ówczesny rzecznik archidiecezji krakowskiej, ks. Robert Nęcek, każdy prezent, który ksiądz metropolita wręcza swoim gościom, ma pewną symbolikę.

Papieski „Dekalog dla Polaków”

wydano akurat w okresie, gdy na naszej scenie życia publicznego trwały nieustanne kłótnie, wzajemne pomówienia i oskarżenia. „Mam nadzieję, że obdarowani tą książką politycy przypomną sobie, czym tak właściwie jest dekalog. I z ofiarowanej im lektury wyciągną głębsze wnioski” – mówił wówczas ksiądz Nęcek. Lektur, których temat wypływa z nauczania Jana Pawła II są tysiące. Dobrze byłoby, gdyby każdy z nas, choć niektóre z nich przeczytał i wyciągnął dla siebie wnioski. Z takiego urodzinowego „prezentu” na pewno najbardziej ucieszyłby się papież z Polski.

Teraz jest ku temu okazja. Od końca lutego nasze życie toczy się w cieniu epidemii koronawirusa. Zwykle o tej porze roku cieszyliśmy się wiosną i nadchodzącymi świętami Wielkiej Nocy. W tym roku będą one inne, niż kiedykolwiek wcześniej. Wiele osób spędzi je w izolacji, nawet od najbliższych. Spora grupa leżąc na szpitalnym łóżku. Zapraszając Czytelników do lektury tych pozycji, proponujemy także nasze własne, archiwalne teksty, których bohaterem jest Karol Wojtyła-Jan Paweł II.

Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.