100 twarzy Wielkopolanek [nazwiska od A do F]

Czytaj dalej
Fot. Paweł F. Matysiak
RED

100 twarzy Wielkopolanek [nazwiska od A do F]

RED

Kobiety nauki, biznesu, polityki, kultury, sportu. A także działaczki samorządowe i charytatywne, które na co dzień niosą pomoc innym. Są ich w Wielkopolsce tysiące, na to by, je opisać nie starczyłoby z pewnością wielu gazet. Dzisiaj z okazji Dnia Kobiet prezentujemy sylwetki 100 z nich w porządku alfabetycznym. Poniżej zamieszczamy sylwetki kobiet o nazwiskach zaczynających się na litery od A do F.

Dorota Abbe, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu
Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest opiekunką grupy teatralnej „Wikingowie”, złożonej z mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Poznaniu. Wspólnie ze swoimi podopiecznymi zrealizowała w poznańskim Teatrze Nowym dwa spektakle: „Powrót Wikingów” i „Nibylandia”. Przedstawienia „Wikingów” ukazują dramat osób bezdomnych i obalają stereotypy w ich postrzeganiu.

Maria Antkowiak, poznańska wokalistka, absolwentka tutejszej Akademii Muzycznej
Za rolę Papageny w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta w Teatrze Wielkim w Poznaniu otrzymała nominację do Nagrody Jana Kiepury za najlepszy debiut. W gmachu pod Pegazem możemy słuchać jej w „Napoju miłosnym” Gaetano Donizettiego. Bliska jest jej także muzyka rozrywkowa. Śpiewa standardy i kompozycje własne, do których pisze teksty. Wykłada w Studiu Wokalnym Przestrzeń Głosu, jest współzałożycielką Studium Muzyki Liturgicznej i Szkoły Przestrzeń Muzyki Rozrywkowej i Jazzu.

Anna Barańska prowadzi zakład fryzjerski w Rawiczu
Od lat współpracuje z fundacją Rak’n’Roll - każda klientka, która przekaże swoje włosy na rzecz kobiet po chemioterapii, otrzyma modną fryzurę za darmo. Co roku organizuje powiatowy konkurs fryzjerski, podczas którego w jury zasiadają znani i cenieni mistrzowie fryzjerskiego fachu.

Ewa Bąk, od 19 lat dyrektor Wydziału Sportu w Urzędzie Miasta Poznania
Inicjatorka Młodzieżowych Centrów Sportu, stypendiów sportowych dla zawodników poznańskich klubów, dotacji dla gier zespołowych, czyli regularnego wsparcia poznańskich drużyn z dwóch najwyższych klas rozgrywkowych oraz programu trenera osiedlowego i senioralnego. To za jej sprawą odbywają się co roku w Poznaniu imprezy rangi światowej, takie choćby jak Puchar Świata w wioślarstwie, kajakarstwie, PKO Poznań Maraton, czy mecze reprezentacji piłkarzy ręcznych.

Aniceta Bednarz, założycielka i prezes Zarządu Fundacji Muzycznej APOLLO
Z wykształcenia jest matematykiem, ale od lat jest jednym z najbardziej cenionych animatorów życia artystycznego w Poznaniu. 15 lat temu założyła Fundację Muzyczną APOLLO, której jest prezesem. Przy tej fundacji, także od 15 lat, działa orkiestra Sinfonietta Polonia. Aniceta Bednarz organizuje jej koncerty. Sporą renomę zdobyły znane w całej Wielkopolsce Wiedeńskie Koncerty Noworoczne.

Prof. Maria Beisert, prawnik, psycholog i seksulolog.
Wykładowca UAM. Członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i członkini Europejskiego Towarzystwa Psychologii Zdrowia. Jest autorką takich książek, jak: „Seks twojego dziecka”, „Rozwód. Proces radzenia sobie z kryzysem”, „Kazirodztwo. Rodzice w roli sprawców” czy „Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia”. Pomaga ludziom w rozwiązywaniu problemów osobistych.

Agnieszka Duczmal
Prof. Maria Beisert

Siostra Cecylia Barbara Belchnerowska
Jest szefową Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży „Św. Rocha” w Poznaniu. Prowadzi też Stowarzyszenie Na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Równy Start”. DPS ma pod swą opieką 60 osób, które są dotknięte różnym stopniem niepełnosprawności. Siostra Belchnerowska stara się im zapewnić rehabilitację i terapię na najwyższym poziomie. To dzięki jej zaangażowaniu podopieczni biorą udział w zajęciach fizykoterapeutycznych, terapii zajęciowej, muzykoterapii, czy hipoterapii. W ubiegłym roku wygrała plebiscyt Urzędu Miasta Poznania. O zdobyciu tytułu „Poznanianka Roku” zdecydowały głosy mieszkańców.

Anna Biedna, radna powiatu obornickiego
Odnosi też duże sukcesy sportowe. Zajęła II miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów i weteranów w kulturystyce i fitness w kategorii Fitness Bikini w Gorzowie oraz III miejsce na Mistrzostwach Świata weteranów w kategorii Fitness Bikini w Hiszpanii. Prowadzi własną firmę zajmującą się dekoracją imprez. Spełnia się także w roli mamy.

Wioletta Bogusz, jedna z organizatorek Zupy na Głównym
Inicjatywy, która narodziła się w 2017 roku. Służy ciepłą radą, a przede wszystkim talerzem gorącej zupy, który co sobotę rozlewa z wielkiego gara na przystanku tramwajowym Dworzec Zachodni PST. Tym samym uczy szacunku wobec osób, którym w życiu się nie powiodło. Dziś Zupa na Głównym to kilkanaście osób, którzy z chęcią niosą pomoc innym - dzielą się posiłkiem, ale także wymieniają się ubraniami, czy organizują pomoc medyczną.

Agnieszka Duczmal
Łukasz Gdak Dorota Bonk-Hammermeister

Dorota Bonk-Hammermeister, była kandydatk na prezydenta Poznania
Jest prezesem stowarzyszenia Prawo do Miasta, członkinią zarządu Wildeckiej Inicjatywy Lokalnej WILdzianie, a także przewodniczącą Rady Osiedla Wilda. Założyła wildecką gazetkę osiedlową, której była redaktorką naczelną. Za jej kadencji rozpoczęto wiele inicjatyw, jak remont Wierzbięcic. W swojej aktywności stawia na zieleń, polepszenie komunikacji miejskiej, aktywizację dzieci i osób starszych.

Anna Brych, założycielka i pomysłodawczyni Szkolenia z Wyobraźnią w Gnieźnie
Od wielu lat wspiera nauczycieli w ich rozwoju zawodowym i osobistym, a także rodziców w wychowaniu i edukacji dzieci. Jest pedagogiem, autorką piosenek dla dzieci i programów szkoleniowych, nazywana… montessoriańską mamą.

Maria Brykczyńska, radna gminy Gniezno
Działaczka ekologiczna, przedstawicielka stowarzyszenia „Siedlisko”, twórczyni pierwszej w gminie Gniezno przystani wodnej w Lubochni.

Prof. Anna Brzezińska, psycholog, specjalistka od rozwoju w okresie dzieciństwa, dorastania, dorosłości i starości
Zajmuje się także problemami zdrowia publicznego. Jest autorką i współautorką wielu poradników i książek, m.in. „Droga do samodzielności. Jak wspomagać rozwój dzieci i młodzieży z ograniczeniami sprawności” i „Dziecko w świecie ludzi i przedmiotów”. Próbuje tłumaczyć dorosłym świat dzieci. Wykładowca UAM.

Lidia Bukowska, założycielka, prezeska i wolontariuszk Fundacji Młoda Mama
W jej ramach zajmuje się pomocą i wsparciem rodzin z najróżniejszymi problemami - od wsparcia materialnego po psychiczne. Pełni też funkcję dyrektorki Centrum Wspomagania i Terapii Rodziny, które potrafi udzielić wsparcia na wielu płaszczyznach. Centrum oferuje m.in. zajęcia jogi, terapie wspomagające rozwój dzieci, rehabilitację, fizjoterapię, masaże i wiele innych.

Lidia Bzdęga, założycielka filę szkoły korepetycji EDUN, z której pomocy korzystają uczniowie z Krotoszyna
Jest absolwentką Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Edukacji TWP we Wrocławiu. Od wielu lat współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Krotoszynie, a za swoją pracę została nagrodzona srebrną odznaką zasłużonego działacza TPD. Praca z dziećmi od zawsze sprawia jej wiele radości.

Danuta Chosińska, prezes Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego im. Stanisława Przybyszewskiego
Dzięki niej na terenie ziemi wągrowieckiej zorganizowano wiele przedsięwzięć kulturalnych i projektów skierowanych do młodzieży. Pani Danuta wraz z mężem żywo angażują się w odkrywanie przeszłości. Wspólnie prowadzą blog „Wągrowiec 1381”. Na co dzień nauczycielką języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mari Konopnickiej w Wągrowcu.

Maria Chwiałkowska-Grygiel, sekretarz powiatowego stowarzyszenia na rzecz osób bezdomnych „DOM” w Gnieźnie
Cały swój czas poświęca „panom z naszego domu”, jak mówi o osobach bezdomnych przygarniętych przez jej ośrodek.

Anna Cierniak, inspektorka poznańskiego oddziału Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo Cane
Czasem wystarczy jeden sygnał, by w środku tygodnia, po pracy, wsiadła w samochód i jechała ratować zwierzę, którego właściciel nieodpowiednio je traktuje. Tak działa Anna Cierniak. To dzięki niej udało się nagłośnić bulwersującą sprawę zabijania psów z poznańskiej Starołęki, zwrócić uwagę na los czworonogów na romskim koczowisku, a ostatnio ujawnić horror, jakie zwierzęta przeżywały pod Piłą. Na rzecz zwierząt działała już jako nastolatka, a w fundacji jest od 2012 roku. Sama posiada cztery psy i kota - to czworonogi z interwencji lub znajdy.

Sylwia Dobrowolska, założycielka „Amazink Aureola”, właścicielka Micropigmen-tation Art & Science Institute
Pomaga kobietom po mastektomii wykonuje między innymi tatuaże sutków. Jest wciąż w drodze na konferencje, wykłady i kongresy, wspiera, doradza, pomaga, zawsze z uśmiechem.

Elżbieta Dominiak, kaliska projektantka sukien ślubnych i wieczorowych
Zajmuje się tym od 25 lat. Jej kolekcje znane są w kraju i zagranicą. Prezentowała swoje kreacje na słynnych pokazach mody w Mediolanie i Berlinie.

Agnieszka Duczmal, założycielka i dyrygentka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”

Agnieszka Duczmal
Paweł F. Matysiak Agnieszka Duczmal

„Siłaczka” polskiej dyrygentury. Była pierwszą kobietą - dyrygentem, która wystąpiła na scenie prestiżowej La Scali w Mediolanie. Wraz ze swoją orkiestrą nagrała ponad pięćdziesiąt płyt, koncertowała w największych salach w Europie, obu Amerykach, Afryce i Azji. W ubiegłym roku otrzymała Złotego Fryderyka w kategorii „Muzyki poważna” za całokształt pracy artystycznej.

Prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, językoznawczyni, dziekan Wydziału Anglistyki UAM
Jej rozprawa habilitacyjna zapoczątkowała nowy, autorski model organizacji fonologicznej języka: teorię fonologii bitów i wiązań (beats-and-bind-ing phonology, B&B). Teoria B&B jest oryginalnym poznańskim wkładem w dorobek językoznawstwa naturalnego, który wciąż inspiruje nowych badaczy.

Agnieszka Duczmal
Marek Zakrzewski Eleni

Eleni, jedna z najpopularniejszych piosenkarek polskich
Z pochodzenia Greczynka, urodziła się w Bielawie, ale odl at mieszka w Poznaniu. Trudno sobie bez niej Poznań wyobrazić. Nagrała ponad 20 płyt, z których 8 stało się złotymi, a dwie platynowymi. Artystka prowadzi też szeroką działalność charytatywną, chętnie biorąc udział w koncertach na rzecz potrzebujących, a także odwiedzając domy pomocy społecznej.

Monika Frąckowiak, sędzia w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe Miasto i Wilda
Zasłynęła przede wszystkim przy okazji Łańcuchów Światła, kiedy nie bała się mówić o niszczeniu systemu sądownictwa w Polsce i zasady trójpodziału władzy. Otwarcie stawała w obronie sądów i konstytucji. Z tego powodu wszczęto wobec niej postępowanie dyscyplinarne. Chociaż początkowo poznański rzecznik dyscyplinarny umorzył sprawę, ostatecznie okazało się, że Monika Frąckowiak i tak usłyszała zarzuty dyscyplinarne. Postawił je bowiem rzecznik dyscyplinarny wszystkich sędziów.

RED

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.