100 twarzy Wielkopolanek [nazwiska od L do P]

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
RED

100 twarzy Wielkopolanek [nazwiska od L do P]

RED

Kobiety nauki, biznesu, polityki, kultury, sportu. A także działaczki samorządowe i charytatywne, które na co dzień niosą pomoc innym. Są ich w Wielkopolsce tysiące, na to by, je opisać nie starczyłoby z pewnością wielu gazet. Dzisiaj z okazji Dnia Kobiet prezentujemy sylwetki 100 z nich w porządku alfabetycznym. Poniżej zamieszczamy sylwetki kobiet o nazwiskach zaczynających się na litery od L do P.

Prof. Anna Legeżyńska, profesor zwyczajny w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, wykłada historię i teorię literatury XX i XXI wieku
Autorka wielu książek literaturoznawczych i podręczników, opublikowała m.in. monografię „Od kochanki do psalmistki… Sylwetki, tematy i konwencje liryki kobiecej”, a jej ostatnią książką jest wydana w 2018 roku „Hartwig. Wdzięczność”.

100 twarzy Wielkopolanek [nazwiska od L do P]
Andrzej Szkocki Magda Linette

Magda Linette, najlepsza polska tenisistka, reprezentująca barwy AZS Poznań
Od czasu zakończenia kariery przez Agnieszkę Radwańską poznanianka jest liderką tenisowej reprezentacji. 27-latka od kilku lat znajduje się w setce najlepszych tenisistek świata (w najnowszym rankingu WTA zajmuje 92. miejsce). Jaj największymi osiągnięciami są występy w III rundzie turniejów wielkoszlemowych - Roland Garros (2017) i Australian Open (2018). W minionym roku w turnieju w Waszyngtonie pokonała największą gwiazdę światowych kortów ostatnich miesięcy, czyli Japonkę Naomi Osakę. Wychowanka Grunwaldu Poznań zarobiła w zawodowej karierze już ponad 1,8 mln dolarów.

Justyna Litka, prezes spółki PIM
Jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ukończyła też studia dodatkowe, m. in. prawo gospodarcze i Executive MBA. Doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania strategicznego i reorganizacji przedsiębiorstw zdobywała, współpracując z DGA S.A. oraz na stanowiskach wiceprezesa, prezesa zarządu i dyrektora zarządzającego różnych firm. Od roku 2009 w Biurze Nadzoru Właścicielskiego UMP - najpierw jako główny specjalista ds. projektów, a od roku 2012 - na stanowisku zastępcy dyrektora. W każdym calu profesjonalistka.

Prof. Halina Lorkowska, rektor Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Jej specjalnością jest historia muzyki XX wieku. Jest autorką wielu cenionych publikacji, takich jak książki „Ignacy Jan Paderewski. Człowiek i dzieło”, „Muzyka w Teatrze Polskim w Poznaniu 1875-1920” czy „Kształty muzyki”. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2015 roku została wyróżniona Statuetką Honorowego Hipolita i dyplomem nadania godności Lidera Pracy Organicznej.

100 twarzy Wielkopolanek [nazwiska od L do P]
Waldemar Wylegalski Krystyna Łybacka

Dr Krystyna Łybacka, europosłanka, była minister edukacji narodowej
Pochodzi z wielkopolskiego Jutrosina. W Poznaniu ukończyła studia matematyczne, pracowało naukowo na Politechnice Poznańskiej. Od 1991 roku nieprzerwanie zasiadała w kolejnych kadencjach Sejmu, za każdym razem zyskując zaufanie wyborców. Obecnie jest europosłanką. Była ministrem edukacji w rządzie Leszka Millera. Stała się twarzą wielkopolskiej lewicy, osobą o dużym zaufaniu społecznym i poparciu. W tym roku, jak zapowiedziała działaczka SLD, przechodzi na polityczną emeryturę.

Renata Mataczyńska, konsul honorowy Republiki Czeskiej
Angażuje się we współpracę międzynarodową i promuje Poznań w Czechach. Jest pomysłodawczynią i prezeską Fundacji Światełko w Tunelu, której celem jest ochrona i wsparcie wszystkich, którzy potrzebują pomocy, są w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej oraz wsparcie organizacji charytatywnych, edukacyjnych i wiele, wiele innych. Fundacja zainicjowała programy takie jak Dzieci Dzieciom czy Happy Family.

Agata Matysik, założycielka i przewodnicząca stowarzyszenia, które pomaga osobom niepełnosprawnym
„Razem Łatwiej” działa na terenie powiatu wolsztyńskie-go od 1998 roku. Stowarzyszenie prowadzi nowatorskie formy terapii edukacyjno-terapeutycznej, integruje, wspiera rodziny osób niepełnosprawnych. Jednym z najważniejszych zadań stowarzyszenia jest prowadzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Dr Iwona Michniewicz, kaliszanka, biegły sądowy, założycielka i pierwsza prezes Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej
Założycielka i wieloletnia prezes Stowarzyszenia Activita. Ukończyła cztery kierunki studiów, jest autorką kilku książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych w zakresie sportu, resocjalizacji, pozarządowej aktywności społecznej i ratownictwa wodnego, trener i instruktor wielu dyscyplin (różnych form aerobowych, pływania, lekkoatletyki, ratownictwa). W ostatnich latach była wykładowcą akademickim na PWSZ w Kaliszu, a w ubiegłym roku wystartowała z powodzeniem w wyborach na wójta gminy Koźminek.

Aneta Mikołajczyk, Agnieszka Malinowska, Magdalena Garczarczyk, założycielki Koalicji ZaZieleń Poznań, zrzeszającej lokalne stowarzyszenia, którym na sercu jest ochrona środowiska
Dbają o to, by Poznań był miastem przyjaznym mieszkańcom, ale z poszanowaniem przyrody. Bacznie śledzą losy wszystkich inwestycji w mieście, zwracają uwagę na tereny zieleni, które tworzą system przyrodniczy miasta. Dbają o dobro wspólne i uważają, że tereny zielone powinny podlegać bezwzględnej ochronie i szerokim konsultacjom. Zmiany sposobu działania Urzędu Miejskiego i jednostek organizacyjnych Poznania w kierunku uznania terenów zieleni za kluczowe dla zdrowia i jakości życia mieszkańców.

Eleonora Mikołajczyk-Winiarska, radna osiedla Naramowice
Już drugą kadencję pracuje w Radzie Osiedla Naramowice, obecnie jest wiceprzewodniczącą zarządu. Od kilku lat załatwia za darmo sadzonki kwiatów, które trafiają na tutejsze osiedle. Pani Eleonora jest autorką zwycięskiego projektu „Naramowicki Park za Netto na os. Łokietka”, który jest realizowany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskie-go 2017. Na terenie województwa wielkopolskiego zrealizowała projekt „Aktywni Wielkopolanie w ochronie środowiska i krajobrazu rolniczego”.

Joanna Musielak, jedna z najważniejszych kobiet w wielkopolskim biznesie, a jedyna w zarządzie Volkswagen Poznań
Mówi, że kierowania uczy się przez całe życie. Ciągle na nowo coś odkrywa, a ludzie to dla niej nieustające źródło inspiracji. Jest odpowiedzialna za sprawy personalne VWP, a dzięki jej zaangażowaniu na różnych stanowiskach pracuje blisko 700 kobiet. Jolanta Musielak nie tylko dba o dobrą sytuację pracowników, ale także stara się wypromować kobiety w branży motoryzacyjnej. Jej inicjatywą jest Girls Day i Womans Day, podczas którego promuje szkolnictwo zawodowe wśród młodych dziewcząt, ale także dojrzałych kobiet.

Estera Naczk-Suska, doskonale znana w Pile wokalistka, tutaj prowadzi studio Esti, gdzie kształcą się młodzi piosenkarze
Kilkoro z jej podopiecznych mogliśmy zobaczyć w telewizyjnym show „The voice of Poland Kids”. Jest współorganizatorką teatralno-muzycznego widowiska „Pociąg do wolności”, zaangażowała w to przedsięwzięcie utalentowanych debiutantów pilskiej sceny.

100 twarzy Wielkopolanek [nazwiska od L do P]
Lukasz Gdak Anna Niedźwiedź

Anna Niedźwiedź, tancerka, choreograf, reżyser, pedagog
Jest absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, ukończyła także studia na Wydziale Pedagogiki Baletu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Była tancerką Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego w Poznaniu. Przez 15 lat uczyła tańca klasycznego, również dzieci niesłyszące. Założycielka pierwszej w Poznaniu prywatnej szkoły baletowej - Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź - której działalność i sukcesy doprowadziły w roku 2017 do powstania Teatru Cortiqué.

Anna Orska, projektantka biżuterii
Zaprojektowała tysiące wzorów biżuterii i niewielkich form wzorniczych. Charakterystyczne dla niej jest niestandardowe podejście do projektowania z uwagi na wykorzystywane materiały, a także koncepcję kolekcji. Anna Orska była prekursorką upcyklingu w polskim jubilerstwie. Stworzyła biżuterię m.in. ze starych lin żeglarskich, części samochodowych, czy tysiącletniego drewna dębowego, pochodzącego z konstrukcji grodu Mieszka I na poznańskim Ostrowie Tumskim.

Janina Paprzycka, przewodnicząca Rady Osiedla Warszawskie-Pomet-Maltańskie, była wieloletnia radna Poznania
Laureatka nagrody im. Heleny Radlińskiej (nagroda promująca działalność animatorów i animatorek społecznych - osób, które zarówno swoją postawą, jak i pracą w swoim środowisku przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnych). Dzięki staraniom pani Janiny, przewodniczącej Miejskiej Rady Seniorów pierwszej kadencji, powstało Centrum Inicjatyw Senioralnych. Paprzycka współpracuje z Centrum Inicjatyw Senioralnych, biorąc m.in. udział w posiedzeniach Kapituły Miejsc Przyjaznych Seniorom, integruje społeczność Osiedla Warszawskie-Pomet-Maltańskie, aktywizując i mobilizując mieszkańców. To dzięki jej zaangażowaniu i ciężkiej pracy realizowanych jest wiele projektów edukacyjnych i kulturalnych dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Nina Patalon, trenerka piłkarskiej reprezentacji kobiet do lat 17 i trener koordynator szkolenia piłki nożnej kobiet PZPN
Sekretarz Wydziału Piłkarstwa Kobiecego w Wielkopolskim ZPN. W 2002 r. rozpoczęła karierę piłkarską w Medyku Konin, z którym trzykrotnie zdobyła Puchar Polski i czterokrotnie wicemistrzostwo Polski. W 2011 r. z powodu kontuzji zmuszona została do zakończenia boiskowych występów. Od tego czasu 33-latka z powodzeniem prowadzi drużyny młodzieżowe, w tym od pięciu lat kadrę do lat 17. Często komentuje również mecze piłki nożnej kobiet w stacji telewizyjnej Eurosport.

Honorata Pilarczyk, założycielka Stowarzyszenia Osób po Endoprotezoplastyce Biodra „Bioderko”
Życie jej nie rozpieszczało, w dzieciństwie zachorowała na polio i kilka lat swojego dzieciństwa przeleżała w szpitalu. Tam, jak mówi, zahartowała się i nauczyła walczyć o swoje. Choroba pozostawiła ślad i pani Honorata jest osobą niepełnosprawną. Żyje pełnią życia, założyła w Chodzieży Stowarzyszenia Osób po Endoprotezoplastyce Biodra „Bioderko”, działa na rzecz osób starszych i schorowanych. Stara się nikomu nie odmawiać pomocy, a o „swojej” wyspecjalizowanej salce rehabilitacyjnej mówi: „To moje drugie dziecko”.

100 twarzy Wielkopolanek [nazwiska od L do P]
Grzegorz Dembinski Prof. Dorota Piontek

Prof. Dorota Piontek, prawdopodobnie najbardziej znana i szanowana z kobiet - politologów w Poznaniu
Prof. Dorota Piontek od lat wykłada na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Do obszaru jej badań należy politologia, ale także zagadnienia z zakresu komunikacji masowej. Niejednokrotnie komentowała wyniki wyborów samorządowych, parlamentarnych czy prezydenckich.

Alicja Płóciennik, prezes Ostrovii, klubu występującego od trzech lat w ekstraklasie koszykarek
Do basketu trafiła w czerwcu 2014 r. Dawno temu była zaangażowana w pomoc młodzieżowym drużynom Kasprowiczanki i Stali Ostrów. Młode koszykarki zdobyły wówczas dwa medale mistrzostw Polski, z kolei juniorzy sięgnęli po wicemistrzostwo kraju. Ostrovię Płóciennik zastała w niezbyt dobrej sytuacji finansowej i organizacyjnej. Drużyna dzięki charyzmatycznej szefowej szybko stała się bardziej przyjazna, dostępna, otwarta i nowoczesna. Od tego czasu do zespołu biało-czerwonych przylgnęło hasło „Koszykówka jest Kobietą”. Ostrowianka poza kierowaniem klubem na co dzień prowadzi dwie firmy w Polsce i jedną za granicą, zajmujące się handlem zabawkami oraz ceramiką.

Barbara Prętka, prezeska Stowarzyszenia Społecznego Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Szamotułach
Wraz z lokalnymi partnerami organizuje igrzyska sportowe i przeglądy artystyczne dedykowane sprawnym inaczej, których zasięg wykracza daleko poza powiat szamotulski. W ubiegłym roku powołała do życia „Bajkowe Szamotuły” - bal karnawałowy dla osób niepełnosprawnych nie tylko z Ziemi Szamotulskiej. Staropolskiego poloneza otwierającego imprezę zatańczyło wówczas ponad 200 par, w tym także wózkowicze! Dzięki pionierskiej akcji „My - niepełnosprawni razem na szczyty polskich gór” podopieczni stowarzyszenia wraz z przewodnikiem, Romanem Muszyńskim i Barbarą Prętką weszli na 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski, w tym także na Rysy!

RED

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.