100 twarzy Wielkopolanek [nazwiska od R do Z]

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
RED

100 twarzy Wielkopolanek [nazwiska od R do Z]

RED

Kobiety nauki, biznesu, polityki, kultury, sportu. A także działaczki samorządowe i charytatywne, które na co dzień niosą pomoc innym. Są ich w Wielkopolsce tysiące, na to by, je opisać nie starczyłoby z pewnością wielu gazet. Dzisiaj z okazji Dnia Kobiet prezentujemy sylwetki 100 z nich w porządku alfabetycznym. Poniżej zamieszczamy sylwetki kobiet o nazwiskach zaczynających się na litery od R do Z.

Marta Walczykiewicz
Grzegorz Dembiński Dorota Raczkiewicz

Dorota Raczkiewicz, szefowa Drużyny Szpiku
Pięknie pomaga chorym dzieciom i ich rodzinom. Gdy 10 lat temu zaangażowała się w pomoc Fundacji „Dar Szpiku”, ta zajmowała się przede wszystkim propagowaniem dawstwa szpiku. To między innymi dzięki działaniom fundacji liczba osób w rejestrze dawców szpiku przekroczyła 1,5 miliona. Założona przez Dorotę Raczkiewicz Drużyna Szpiku to zespół wolontariuszy, którzy pomagają chorym dzieciom i ich rodzinom przejść przez trudny czas choroby nowotworowej. Są w nim także aktorzy, muzycy i sportowcy.

Teresa Rękosiewicz, działaczka społeczna i prezeska stowarzyszenia „Wygraj Siebie”
Stowarzyszenie wspiera seniorów oraz osoby po chorobach nowotworowych. Na niwie społecznej działa od bardzo wielu lat, a w 2012 roku zdecydowała się założyć własne stowarzyszenie. Razem z nim zorganizowała m.in. akcję oddawania włosów na peruki dla osób po chemioterapii, grupę wsparcia czy pokaz mody, w którym w rolę modelek wcieliły się kobiety mające za sobą walkę z rakiem. Jest też członkiem Leszczyńskiej Rady Seniorów.

Lucyna Roszak, koordynatorka i liderka Lokalnego Centrum Wolontariatu w Pleszewie
Od lat skupia wokół siebie młodzież z całego powiatu i zaszczepia w nich wolontariackiego bakcyla. W ubiegłym roku zainicjowała powstanie siostrzanej formacji - Senioralnego Centrum Wolontariatu, któremu przyświeca hasło "Jesteś potrzebny”. I rzeczywiście, kilkudziesięciu pleszewskich emerytów, dzięki pracy wolon-tariackiej, ma po co wyjść z domu. Teraz starsi i młodsi łączą siły i w tych samych pomarańczowych koszulkach np. przygotowują posiłki dla zawodników w czasie Biegu Przemysława. Lucyna Roszak to także prezes Fundacji Animacja, które prowadzi w Pleszewie Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich.

Joanna Rubin, blogerka, dziennikarka, interesująca się przedsiębiorczością
Przymiotnik "kreatywna" to z pewnością za mało, by ją określić. Wcześniej wiele lat zawodowo związana z instytucjami finansowymi. Autorka książki „Twarze polskiego biznesu. Rozmowy Na Kawie” z wywiadami z czołowymi twórcami polskiego biznesu. Dziś współorganizatorka popularnonaukowej konferencji TEDxPoznań a także współzałożycielka Fundacji x.change. Organizuje spotkania z inspirującymi ludź-mi ze świata biznesu i nauki. Sama stara się wdrożyć ciekawe projekty zarówno na gruncie lokalnym, jak i ogólnopolskim.

Elżbieta Smorawińska, działaczka charytatywna
Od lat organizuje koncerty charytatywne, była dyrektorem Unicefu na Wielkopolskę, działa w stowarzyszeniu Nasze Serce, jest członkiem honorowym Komitetu Budowy Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Poznaniu, jest ambasadorem Piła Festival&Academy, wspiera Hospicjum Domowe przy ulicy Bednarskiej w Poznaniu. Na przełomie czerwca i lipca chciałaby zorganizować koncert charytatywny orkiestry Uncover Soloists, którą wspiera.

Dr Agata Szczeszak, pracownik Wydziału Chemii UAM
Prowadzi badania nad papierem oraz tuszem, które mają emitować widzialne światło o pożądanej barwie. Za swoją prace została nominowana do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii „Naukowiec przyszłości”.

Dr Jolanta Uchman, neonatolog, pediatra
Uwielbiana przez małych pacjentów i ich rodziców. Skupia się szczególnie na pomocy tym dzieciom, których start wżycie był wyjątkowo trudny. Założyła Laboratorium Marzeń - stowarzyszenie, które oferuje kompleksowe wsparcie rodzinom z dziećmi ze szczególnymi potrzebami. Oprócz pomocy medycznej, angażuje się w organizowanie wsparcia psychologicznego i socjalnego. Najmłodszym dziełem pani doktor jest Akademia Piłkarska dla Dzieci Niepełnosprawnych.

Katarzyna Ueberhan, aktywistka działająca na rzecz praw kobiet, równego traktowania i równości małżeńskiej
Wielkopolska koordynatorka Partii Wiosna, działaczka Kongresu Kobiet. Organizuje w Poznaniu lokalną edycję One Billion Rising (Nazywam się Miliard) ogólnoświatowej kampanii społecznej przeciw przemocy wobec kobiet. Jest również koordynatorką poznańskich Czarnych Protestów. Zaangażowała się w zbiórkę podpisów ​pod projektem ustawy liberalizującym ustawę aborcyjną „Ratujmy kobiety”.

Beata Urbańska, radna osiedlowa i była radna miejska
Przez dwie kadencje była radną miejską z ramienia lewicy. Dzięki jej determinacji Radę Miasta przegłosowała bezpłatne przejazdy dla wychowanków rodzinnych domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych i dzieci z rodzin zastępczych, a następnie dla 6-latków. Beata Urbańska na tym nie poprzestała. Jej upór doprowadził do wprowadzenia od września 2018 roku bezpłatnych przejazdów dla uczniów podstawówek, gimnazjów i innych szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego. Aktywnie brała udział w tworzeniu programu „Poznań PRO Rodzina”, zabiegała o zwiększenie dofinansowania miejsc w żłobkach prywatnych.

Marta Walczykiewicz
Waldemar Wylegalski Marta Walczykiewicz

Marta Walczykiewicz, kajakarka KTW Kalisz, wicemistrzyni olimpijska i mistrzyni Europy
Ośmiokrotna laureatka Plebiscytu „Głosu Wielkopolskie-go” na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski, jego trzykrotna zwyciężczyni. Podopieczna Tomasza Kryka jest wizytówką reprezentacji kajakarek w ostatnich latach. Poza srebrem na igrzyskach wRio de Janeiro w 2016 r. dwukrotnie zdobyła tytuł mistrzyni Europy (2013 i 2018). Wywalczyła też złoto na Igrzyskach Europejskich w Baku (2015) i na mistrzostwach świata w Moskwie (2014). Od wielu lat angażuje się w akcje charytatywne i ma świetny kontakt z kibicami.

Lucyna Walewska-Jastrząbek, od 20 lat prowadzi chór „No Name” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Wągrowcu
Obecnie „No Name” składa się z dwóch zespołów. Pierwszy z nich to maluchy, uczniowie „jedynki”, a drugi to gimnazjaliści. Wciąż także na próby przychodzą absolwenci, dzisiejsi licealiści. Tuż przed Bożym Narodzeniem w 2018 roku chór „No Name” nagrał swoją pierwszą płytę. Chór uświetnia m.in. coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy czy śpiewał podczas uroczystej sesji rady powiatu.

Elżbieta Wawrzynkiewicz, z wykształcenia prawniczka, z zawodu księgowa, a w praktyce pierwsza prezes polskiej branży zbrojeniowej
Rozpoczęła karierę w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych 30 lat temu jako księgowa. Jak sama przyznaje, to był przypadek. Poszła jednak na warsztat, zakochała się w czołgach i tak już została. Od lat z powodzeniem realizuje kluczowe punkty programów modernizacyjnych, zapewniając WZM liczne kontrakty.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych
Urodziła się w Poznaniu. W wieku 18 lat zdobyła Mistrzostwo Polski w wioślarstwie w dwójce podwójnej. Przez wiele lat pracowała jako specjalista ds. przygotowania produkcji. Od momentu gdy zachorowała na raka piersi wspiera kobiety dotknięte tą chorobą. Angażuje się w kampanie profilaktyczne wczesnego wykrywania raka, zabiega o dostęp do nowoczesnej diagnostyki i najskuteczniejszych metod leczenia.

Prof. Joanna Wesoły, kierownik Pracowni Technologii Wysokoprzepustowych w Instytucie Biologii Molekularnej i Biotechnologii (Wydział Biologii UAM).
Prowadzi badania nad rakiem jasnokomórkowym nerki oraz tropi DNA w kościach sprzed tysięcy lat. Studenci muszą być przygotowani na to, że wykłady pani profesor prowadzone są w języku angielskim.

Katarzyna Wincenciak-Duda, prowadzi Szkołę Tańca Show Dance
Z zajęć korzysta mnóstwo dzieci i młodzieży w wielu zakątkach powiatu krotoszyńskiego i powiatów sąsiednich. Pod jej opieką rosną prawdziwe taneczne perełki. Dzieci bardzo często zgarniają najwyższe lokaty na wielu imprezach tanecznych. Brały udział m.in. w występach na American Cars Manii w Miliczu. - Tworzymy showdensową, taneczną rodzinę. Moim największym osiągnięciem jest stworzenie właśnie tej tanecznej rodziny. U nas jest miejsce dla każdego bez wyjątku - mówi.

Katarzyna Włodkowska, nauczycielka, która zamieniła naukę w fascynującą przygodę z literaturą i człowiekiem
To, że polonistka z „Nafty” jest jednym z najlepszych nauczycieli w kraju, potwierdziła jej obecność w finale konkursu “Nauczyciel roku”. Razem z uczniami chce wybudować sierociniec dla dzieci w Ugandzie. Prowadzi na ten cel zbiórkę charytatywną. Za pomocą internetu kontaktuje się z mieszkańcami różnych zakątków świata, aby pokazać swoim wychowankom inne kultury.

Prof. Anna Wolf-Powęska, była dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu i przewodnicząca rady naukowej Centrum Badań Historycznych w Berlinie
Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień pamięci zbiorowej, śladów przeszłości w teraźniejszości oraz świadomości historycznej Polaków i Niemców. Za wyjątkowe zasługi dla rozwoju stosunków polsko-niemieckich została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała także Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrodę KLIO I stopnia - zwaną Noblem dla historyków - za wybitny wkład w badania historyczne i książkę „Pamięć - brzemię i uwolnienie. Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości (1945-2010)”.

Anna Wróblewska, właścicielka kawiarni „Na garnuszku”, połączoną z pracownią garncarską
Organizuje w swojej pracowni warsztaty garncarstwa dla mieszkańców, głównie dzieci, oferuje domowe wypieki, stworzyła również sklepik z rękodziełem. Pani Anna wcześniej zawodowo była związana z finansami, po ciężkiej chorobie postanowiła spełnić swoje marzenie i otworzyć kawiarnię.

Marta Walczykiewicz
Paweł Miecznik Ewa Wycichowska

Prof. Ewa Wycichowska, tancerka, choreograf, pedagog, nauczyciel akademicki, profesor sztuk muzycznych
Kierownik Zakładu Tańca UMFC w Warszawie, profesor zwyczajny AWF w Poznaniu. Wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi. Autorka ponad 70 spektakli zrealizowanych w Polsce, Europie i USA. W latach 1988-2016 dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Teatru Tańca. Inicjatorka festiwalu Dancing Poznań. Jurorka polskich i międzynarodowych konkursów tańca. Prezeska Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii.

Patrycja Wyciszkiewicz, lekkoatletka AZS Poznań, ubiegłoroczna mistrzyni Europy i halowa wicemistrzyni świata w biegu na 4x400 m
Członkini słynnej już sztafety biało-czerwonych, zwanej „Aniołkami Matusińskiego”. 25-latka pochodzi ze Śremu, ale już jako 16-latka przeprowadziła się do stolicy Wielkopolski. Początkowo reprezentowała barwy Olimpii Poznań. W 2013 r. została mistrzynią Europy juniorek w biegu na jedno okrążenie. Od sześciu miesięcy jest także doktorantką na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jeśli nie jest na obozie lub nie startuje w zawodach, to prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym z „Podstaw marketingu”.

Prof. Halina Zgółkowa, językoznawczyni, utworzyła w Instytucie Filologii Polskiej UAM Zakład Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa, którym kierowała do 2017 r.
Przewodnicząca jury Programu Społecznego „Mistrz Mowy Polskiej”. Opublikowała m.in. (we współautorstwie z T. Zgółką) poradnik „Językowy savoir-vivre” oraz podręcznik „Mówię, więc jestem”. Pod jej redakcją ukazał się także 50-tomowy „Praktyczny Słownik Współczesnej Polszczyzny”. Za upowszechnianie kultury języka wyróżniono ją Nagrodą i Medalem im. W. Doroszewskiego Pro Patria et Lingua.

Agnieszka Ziółkowska, miejska aktywistka
Od blisko 10 lat pracuje w dziedzinie animacji kultury, współpracując z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi jako kuratorka, koordynatorka i producentka wydarzeń kulturalnych i artystyczno-społecznych. Jako aktywistka miejska i działaczka społeczna związana początkowo ze Stowarzyszeniem My-Poznaniacy, gdzie zajmowała się polityką mieszkaniową, społeczną i kulturą w mieście. Współtworzy Inicjatywę Zielony Grunwald. Od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”, z którym przygotowała dla Poznania Miejski Program In Vitro.

RED

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.