100 twarzy Wielkopolanek - poznaj kobiety, dzięki którym życie jest lepsze

Czytaj dalej
Fot. Paweł Miecznik
Kamila Placko-Wozińska

100 twarzy Wielkopolanek - poznaj kobiety, dzięki którym życie jest lepsze

Kamila Placko-Wozińska

Dzień Kobiet to okazja do pokazania Wielkopolanek, które na co dzień działają wśród nas i sprawiają, że życie (często nie tylko w regionie) staje się lepsze. Wybraliśmy 100 pań, ale mamy świadomość, że na wyróżnienie zasługuje znacznie więcej.

W ciągu ostatnich miesięcy wiele pisaliśmy o kobietach z okazji 100. rocznic odzyskania niepodległości, wybuchu Powstania Wielkopolskiego i nabycia praw wyborczych przez kobiety. Przywoływaliśmy bohaterki z dziesięciu minionych dekad i gołym okiem widzieliśmy, że z każdą przybywało ich we wszystkich dziedzinach życia. Wystarczy napisać, że w 1919 roku w ławach poselskich zasiadło osiem pierwszych kobiet, a dziś mamy 130 posłanek. W 1937 roku było w Polsce raptem siedem kobiet sędziów (i jedna prokurator), obecnie znacznie przeważają w tym zawodzie. Podobnie w nauce, czy w biznesie, bo przecież długo „kasę” trzymali w ręku mężczyźni.

Z okazji Dnia Kobiet postanowiliśmy więc pokazać Wielkopolanki, które w życiu regionu i kraju odgrywają coraz większą rolę - kobiety nauki, biznesu, polityki, kultury, sportu. A także działaczki samorządowe i charytatywne, które na co dzień niosą pomoc innym. Są ich w Wielkopolsce tysiące, na to, by je opisać nie starczyłoby z pewnością wielu gazet.

Dzisiaj przedstawiamy 100 spośród nich. Staraliśmy się je wybierać tak, aby pochodziły z różnych stron regionu, zajmowały się różnymi dziedzinami, żeby były reprezentantkami wszystkich pań mieszkających i działających w Wielkopolsce.

A żyje ich tutaj prawie 1,8 miliona. To o blisko 100 tysięcy więcej niż mężczyzn. Prawie połowa Wielkopolanek jest aktywna zawodowo. Pozostałe uczą się, wychowują dzieci, bądź odpoczywają na emeryturze. Wiele z nich jednak, nawet gdy zajmują się rodzinami, szkołą, studiami, czy osiągnęły wiek emerytalny, działa społecznie - na rzecz swoich małych ojczyzn, kraju, ludzi, którzy potrzebują pomocy i zwierząt.

Nieprzypadkowo słowo „wolontariat” robi w ostatnich latach taką karierę. Stajemy się coraz wrażliwsi, coraz bardziej nas obchodzi, co dzieje się w naszej okolicy i jak wiedzie się innym. Tej wrażliwości w znacznej mierze świat uczy się właśnie od kobiet.

Kobietom trudniej, co do tego nie ma wątpliwości, bo w nadal w większości obowiązującym tradycyjnym modelu rodziny mają więcej obowiązków. Ale potrafią je godzić z pracą zawodową, naukową, artystyczną, kierowaniem firmą.

Nasza prezentacja nie jest rankingiem, bo być nie może, trudno bowiem porównywać dokonania pań. Wielkopolanki przedstawiamy w kolejności alfabetycznej. Zaczynamy od A - Doroty Abbe, aktorki tworzącej teatr z bezdomnymi, kończymy na Z - Agnieszce Ziółkowskiej, aktywistce miejskiej i działaczce na rzecz praw kobiet. Pomiędzy nimi jest wiele wyjątkowych postaci z ich dziełami, ciężką pracą i bardzo dobrymi uczynkami.

Zobacz sylwetki 100 Wielkopolanek:

Czego można życzyć kobietom w dniu ich święta? Żeby coraz więcej z nich odgrywało coraz ważniejsze role, osiągało najambitniejsze cele, zajmowało coraz wyższe, najwyższe stanowiska. To bardzo realne życzenia, wystarczy spojrzeć na wielkopolskie statystyki. Blisko 60 procent studentów to kobiety...

Kamila Placko-Wozińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.