11. Nie leczyć kłamstwami!

Czytaj dalej
Hanka Sowińska

11. Nie leczyć kłamstwami!

Hanka Sowińska

Falstart to tylko czy problem, który w polskim prawie znajduje rozwinięcie w postaci art. 233 § 1. Kodeksu karnego? Nie wierzę, że resort zdrowia nie ma do dyspozycji prawników.

Nie podobna, że nikt nie był stanie wyprowadzić ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z błędu. To, co w jego ustach pięknie zwie się „POZ-em dla wszystkich Polaków” pachnie - niestety - kryminałem.

Za pięć dni każdy, nawet ten, kto nie ma ubezpieczenia zdrowotnego (w eWUŚ wyświetla się „na czerwono”), może iść do lekarza rodzinnego, skłamać, że ma prawo do leczenia i będzie przyjęty. Jego nieprawdziwe oświadczenie zweryfikuje NFZ, ale nic mu nie zrobi, bo z mocy ustawy na cały 2017 r. wprowadzona została abolicja.

Wspomniany art.233 kk, § 1. stanowi: „Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. To, co wymyślił i firmuje minister najtrafniej nazwała Małgorzata Solecka pisząc, że „ustawodawca strategię oszustwa podniósł do rangi ustawowej” (mp.pl). Nic dodać, nic ująć! Swoją drogę „strach się bać”, gdy się pomyśli o innych, znacznie grubszych reformach zdrowia, które szykuje Radziwiłł, skoro nie poradził sobie z dostępem do POZ.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.