Patryk Drabek

14-letni chłopiec walczy o życie po 90 minutach pod lodem

Chłopca spod lodu wyciągnęli w poniedziałek członkowie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego. Wczoraj natomiast mieli ćwiczenia w Bytom Fot. Lucyna Nenow Chłopca spod lodu wyciągnęli w poniedziałek członkowie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego. Wczoraj natomiast mieli ćwiczenia w Bytomiu
Patryk Drabek

Stan 14-latka, który wpadł pod lód w Rudzińcu w powiecie gliwickim, jest bardzo ciężki - przekazali lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. To pierwszy tak poważny przypadek tej zimy. 14-latek jest w śpiączce farmakologicznej. Ma niewydolność wielonarządową. - Czekamy na rozwój wydarzeń - podkreślają lekarze z GCZD.

W poniedziałek 16 stycznia, około godziny 18, chłopiec został przetransportowany do GCZD śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wiadomo, że przez 90 minut przebywał w wodzie. Młodszy asystent Grzegorz Zalewski z GCZD przekazał, że jej temperatura mogła sięgać około 4 stopni Celsjusza. Reanimacja trwała dwie godziny.

Pacjent w śpiączce

Gdy 14-latek trafił do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, temperatura jego ciała wynosiła od 20 do 21 stopni Celsjusza (optymalnie, przypomnijmy, to około 36,6 st. Celsjusza). Po kilku godzinach w szpitalu został ogrzany do prawidłowej temperatury.

14-latek był w stanie głębokiej hipotermii i został przewieziony na blok operacyjny Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej GCZD.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.