Aleksandra Szatan

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" od 18 września. Pochodzący ze Śląska Piotr Trojan i Dariusz Chojnacki w rolach głównych

Piotr Trojan zagrał główną rolę w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo Fot. zdjęcie Facebook/ 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy Piotr Trojan zagrał główną rolę w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Aleksandra Szatan

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. Prawdziwa historia niesłusznie skazanego człowieka, który przez osiemnaście lat czekał na wolność i sprawiedliwość. Jedyne na co mógł liczyć, to rodzina, która nigdy nie zwątpiła w jego niewinność. Debiut reżyserski Jana Holoubka na ekrany kin trafi 18 września. W roli głównej występuje pochodzący z Tarnowskich Gór, Piotr Trojan, zaś w roli policjanta Remigiusza Korejwo zobaczymy urodzonego w Zabrzu, Dariusza Chojnackiego, etatowego aktora Teatru Śląskiego w Katowicach.

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady więzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.

Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.

Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – zdobywca Grand Prix festiwalu „Młodzi i Film”, autor głośnego i popularnego serialu „Rojst”.
Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, który urodził się w 1986 roku w Tarnowskich Górach. W 2010 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Jest także absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie pianina i gitary. Trojan ma na koncie udział w takich produkcjach, jak: „Chce się żyć” czy serial „Pułapka”.

Matkę Komendy zagrała z kolei Agata Kulesza.
Zdjęcia do produkcji były kręcone we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu. Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny.

- Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi - powiedział Tomasz Komenda.

- Lektura scenariusza wywołała we mnie ogromną złość i bezradność. Dlaczego nikt nic wtedy nie zrobił? Dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło? Z kolei finał to wielkie wzruszenie, niezmienne przy każdej kolejnej wersji tekstu. Jestem przekonany, że widzowie podzielą te emocje. - stwierdził Piotr Trojan, odtwórca roli Tomasza Komendy.

Pozostało jeszcze 29% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksandra Szatan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.