Tomasz Kapica

25 lat temu powstał pierwszy polski film amerykański. „Psy”, kultowy obraz

„Psy” w pierwszych 6 tygodniach zgromadziły w kinach 300 tysięcy widzów. W 1992 roku to był niesamowity sukces. Fot. Kadr z filmu / materiały prasowe „Psy” w pierwszych 6 tygodniach zgromadziły w kinach 300 tysięcy widzów. W 1992 roku to był niesamowity sukces.
Tomasz Kapica

Kino nie może być jak witamina C, która nikomu nie szkodzi. Musi szarpnąć po nerwach i po świadomości - mówił po latach Cezary Pazura, odpierając zarzuty krytyków filmu. 25 lat „Psów”. Dobre kino się nie starzeje.

Początek lat 90. to czas rozczarowań dla wielu Polaków. Okazuje się, że wolność nie smakuje tak bardzo, jak pachniała wcześniej, na dodatek została okupiona wysoką ceną. W kraju wciąż panuje podobny do czasów PRL marazm, pojawia się za to zorganizowana przestępczość. Znienawidzone elity dawnego systemu często odnajdują się w nowym, czuć rozczarowanie „Solidarnością”, która nie zawsze dochowuje swoich ideałów.

 • To było kino tzw. nowej wolności, które mówiło o ludziach. Nie o instytucjach, nie o politykach. Że ludzie są zawsze tacy sami. Nieszczęśliwi, biedni i tak dalej - przyznał po latach Bogusław Linda.

 • Kultowe cytaty z filmu "Psy"
Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.