26. finał WOŚP już 14 stycznia 2018! W Toruniu trwają przygotowania

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Justyna Wojciechowska-Narloch

26. finał WOŚP już 14 stycznia 2018! W Toruniu trwają przygotowania

Justyna Wojciechowska-Narloch

Ponad pół miliona złotych przynieśli w puszkach wolontariusze do toruńskich sztabów WOŚP w styczniu 2017 roku. Przed nami kolejny finał Orkiestry.

Po raz dwudziesty szósty w całej Polsce i poza jej granicami zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Stanie się to 14 stycznia 2018 roku. Tym razem celem zbiórki będzie doposażenie oddziałów neonatologicznych, czyli takich, gdzie trafiają chore noworodki i wcześniaki.

Inkubatory i nie tylko
- Wybór celu finału to najtrudniejsza decyzja, jaką musimy podjąć. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji - opowiada Jerzy Owsiak, prezes Fundacji WOŚP. - Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach.

Oddziały proszą nas często o zastępowanie urządzeń przekazanych kiedyś przez Wielką Orkiestrę, które się wyeksploatowały, sprzętem nowym i nowoczesnym

Neonatologia była celem WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 zł.

Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

Ostatnia zbiórka na noworodki odbyła się w 2013 roku, czyli 5 lat temu, co w świecie nowoczesnej medycyny oznacza dość długi czas. Część urządzeń w szpitalach jest już mocno zużytych.

- Oddziały proszą nas często o zastępowanie urządzeń przekazanych kiedyś przez Wielką Orkiestrę, które się wyeksploatowały, sprzętem nowym i nowoczesnym - dodaje Owsiak.

Za pieniądze z przyszłorocznego finału Fundacja WOŚP planuje kupić między innymi stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG i echo serca oraz pulsoksymetry.

Szukają wolontariuszy
Na liście orkiestrowych sztabów w kraju znalazły się także trzy toruńskie jednostki. Jak co roku jest to sztab główny działających w „Domu Harcerza”, na barkach którego spoczywa organizacja najważniejszych imprez i koncertów na starówce.

Zarejestrował się także sztab Anity Nowak w Szkole Podstawowej nr 1 w Toruniu oraz Radosława Borocha w III LO na toruńskiej Skarpie.

Przygotowania do styczniowego finału w mieście już ruszyły, ale na razie to wstępna ich faza. Od połowy listopada trwa natomiast nabór wolontariuszy gotowych kwestować 14 stycznia przyszłego roku. Dyżury w sztabie głównym odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 17-19 w „Domu Harcerza” przy Rynku Staromiejskim. Przedstawicieli WOŚP znaleźć można na samej górze w pokoju nr 17.

W ubiegłym roku podczas jubileuszowego 25. finału udało się w Toruniu zebrać oszałamiającą kwotę 504 tys. zł. Swój wielki sukces - oprócz sztabu głównego - miały też mniejsze sztaby. W SP 1 dzieci zebrały ponad 111 tys. zł, a w III LO zgromadzono 113 tys. zł.

Dla porównania warto podać, że w 2016 roku wynik całego Torunia wyniósł 341 tys. zł. I wówczas ta kwota wydawała się rekordowa, nie do pokonania.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.