26 milionów odszkodowania dla fundacji o. Rydzyka. Za geotermy

Czytaj dalej
Fot. Fot. Karolina Misztal / Polskapresse
Maciej Czerniak

26 milionów odszkodowania dla fundacji o. Rydzyka. Za geotermy

Maciej Czerniak

Pieniądze na konto Fundacji „Lux Veritatis” ma przelać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wczoraj podpisano ugodę.

Sąd stwierdził, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wypowiedział nam tę umowę niezgodnie z prawem, niezgodnie z zasadami współżycia społecznego i że nie powinien tego zrobić – wczorajszą decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie skomentowała Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”. Te słowa padły na antenie Radia Maryja krótko po zakończeniu posiedzenia sądu. – Robiąc to, skrzywdził fundację. Według sądu działanie to nie było podyktowane względami merytorycznymi, lecz względami politycznymi.

TVN24/x-news

Chodzi o sprawę, która ma genezę jeszcze w 2007 r. Wtedy to fundacja o. Rydzyka otrzymała od NFOŚiGW dofinansowanie w wysokości 27 mln zł. Pieniądze miały zostać przeznaczone na badania nad możliwościami pozyskiwania wód geotermalnych w okolicy Torunia.

Decyzja o przyznaniu dotacji zapadła krótko przed zaprzysiężeniem pierwszego rządu Donalda Tuska. W 2008 r. nowy zarząd NFOŚiGW cofnął wydane wcześniej pozwolenie. We wniosku złożonym przez Fundację „Lux Veritatis” dopatrzono się braków formalnych i niejasności. Dotyczyły one kwestii własnościowych gruntów i nieruchomości, które zarząd fundacji przedstawił jako zabezpieczenie inwestycji w toruńskie geotermy.

Sprawa trafiła do sądu w 2009 r. Wczoraj zapadło pierwsze orzeczenie. To efekt ugody zawartej między NFOŚiGW oraz przedstawicielami fundacji (której prezesem jest sam Tadeusz Rydzyk).

– Pełnomocnicy procesowi stron podtrzymali stanowisko w kwestii złożonego projektu ugody sądowej – mówi Sławomir Kmiecik, główny specjalista NFOŚiGW. – Sąd stwierdził, że w jego ocenie nie ma podstaw do niezatwierdzenia ugody. Rzeczniczka funduszu Magdalena Skłodowska dodaje: W przypadku wyrokowania zasądzona kwota wahałaby się w granicach 40 mln zł. Łącznie z odsetkami.

Maciej Czerniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.