30 LAT SAMORZĄDNOŚCI BĘDZINA

Czytaj dalej
Artykuł sponsorowany

30 LAT SAMORZĄDNOŚCI BĘDZINA

Artykuł sponsorowany

ROZMOWA Z PREZYDENTEM BĘDZINA ŁUKASZEM KOMONIEWSKIM

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Nie wiem i nie chcę sobie wyobrażać jak wyglądałby dzisiaj Będzin, gdyby nie samorząd i wszystkie działania, które mogliśmy podjąć w ramach lokalnych przedsięwzięć. Tyle zmieniło się przez ostatnie 30 lat. To dzięki zaangażowaniu mieszkańców, osób dla których ważne jest miejsce w którym żyją, urzeczywistnił się rozwój polskich miast, gmin i całego kraju. Dzięki przedsiębiorczości, ruchowi społecznemu i rozeznaniu spraw, które są częścią naszej codzienności jesteśmy w stanie wciąż iść do przodu, zmieniać, poprawiać, budować, pomagać, chronić i jednoczyć się w trudnych momentach. Dojrzeliśmy, sprawdziliśmy się, a przed nami nowe wyzwania. Jestem przekonany, że ten okres rozwoju to dobry czas dla naszej ojczyzny. W tym dniu życzę wszystkim, aby docenili polski samorząd, by zrozumieli jaką wartość dla rozwoju Polski ma społeczeństwo obywatelskie, wolne, samodzielne i skuteczne w działaniu w ramach swoich małych ojczyzn. Nie bez przyczyny reforma samorządowa uznawana jest za jedną z najbardziej udanych wśród tych przeprowadzonych po transformacji ustrojowej. To również moja opinia. Dzięki niej poczuliśmy, że każdy z nas może mieć realny wpływ na nasze najbliższe otoczenie. Jeśli przywołamy w pamięci obraz Będzina sprzed kilkunastu lat i porównamy go z tym teraźniejszym zobaczymy jak wiele udało nam się zmienić.

Doskonale widzą to osoby, które wyjechały z miasta i teraz, po dłuższej przerwie wracają tutaj. Tym wizytom towarzyszy pozytywne zaskoczenie i zupełnie nowe spojrzenie na przestrzeń miejską, która jak się okazuje, stała się atrakcyjna. Pewne punkty i symbole miasta są niezmienne i to od setek lat, ale nawet one nabrały nowego blasku i znajdują się pod należną ochroną. Będzin to teraz miasto, które swoją tradycję i historię łączy z nowoczesnością, atrakcyjną infrastrukturą i przestrzenią do życia, inwestowania, pracy i wypoczynku. To zasługa przede wszystkim samorządu, ludzi, którzy są tutaj na miejscu i dla których rozwój małej ojczyzny ma znaczenie.

Mam ten zaszczyt być Prezydentem Miasta Będzina - to wyraz zaufania dla podejmowanych przez nas działań i aprobata dla kierunku w jakim rozwija się miasto. Nie lubię patrzeć do tyłu. Trudno mi wyliczyć te wszystkie zrealizowane inwestycje i inicjatywy. Było ich naprawdę wiele. Najważniejsze, że mam poczucie, że to co zrobiliśmy służy mieszkańcom i miastu, z którego pochodzę i w którym mieszkam. I wiem, że przed nami cały czas są nowe wyzwania. Nie możemy się zatrzymać, ale musimy na bieżąco odpowiadać na potrzeby współczesnego mieszkańca a jeśli jest taka możliwość, wybiegać o krok do przodu. W taki sposób definiuję ideę skutecznego samorządu. Od wielu lat realizujemy spójną strategię rozwoju miasta. Podejmujemy różnorodne działania na wielu płaszczyznach i w każdej z dzielnic. Obecnie wysoki status mają prace prowadzone przy bulwarach Czarnej Przemszy.

Dążymy do wykreowania przestrzeni, która będzie przyciągała mieszkańców, zachęcała do wyjścia na spacer, zaangażowania się w życie lokalnej społeczności. Wiele etapów zostało już zrealizowanych. Siłownia na wolnym powietrzu, plac zabaw, strefy wypoczynku i kultury, w tym amfiteatry przy rzece, tworzą przestrzeń

do wspólnego wypoczynku nad wodą i miejsce integracji mieszkańców. Strefę rekreacyjno-sportową uzupełniają punkty małej gastronomii.

W bezpośrednim sąsiedztwie bulwarów, jako kluczowy punkt tej większej i kompleksowej inwestycji, budowana jest hala widowiskowo-sportowa. W nowoczesnym, wielofunkcyjnym obiekcie będą organizowane atrakcyjne imprezy sportowe, wystawiennicze i kulturalne. Na pewno jednym z ciekawszych wydarzeń będą mecze siatkówki MKS-u Będzin – drużyny, która reprezentuje nas w rozgrywkach PlusLigi.

Nie zapominamy także o innych rejonach naszego miasta. W Grodźcu trwają prace związane z rewitalizacją unikatowego obiektu poprzemysłowego, jakim jest nitowana wieża ciśnień. Projekt przewiduje jej remont i nadanie nowych funkcji, m.in. odtworzenie konstrukcji dachu, wzmocnienie fundamentów oraz zagospodarowanie terenu wokół wieży: budowę schodów i miejsc postojowych oraz montaż nowoczesnego oświetlenia obejmującego lampy parkowe i iluminację świetlną wieży. Dzięki tym pracom przywrócimy mieszkańcom obiekt, który jest jedną z wizytówek Grodźca i industrialnym symbolem Zagłębia.

W Grodźcu prowadzone są również prace związane z modernizacją parku Rozkówka, który już wkrótce zyska nowe oblicze i będzie ciekawym miejscem wypoczynku. Projekt przewiduje budowę amfiteatru, ścianki wspinaczkowej, powstaną nowe obiekty sportowe, dydaktyczne place zabaw oraz duży parking. Oprócz budowy i modernizacji miejsc rekreacyjno-sportowych w mieście prowadzone są także dalsze inwestycje w placówkach oświatowych. Trwa adaptacja budynku byłego Gimnazjum nr 1 im. Jana Dormana do potrzeb placówki wychowania przedszkolnego. Na parterze dawnej szkoły planuje się także utworzyć nowy żłobek dla ponad 60 dzieci. W wyremontowanym budynku dawnej szkoły powstaną nowoczesne sale zajęć dla dzieci, szatnie i łazienki oraz specjalne miejsca dydaktyczne (m.in. sala do zajęć integracji sensorycznej, sala do zajęć z psychologiem, logopedą, sala do zajęć z gimnastyki korekcyjnej). Do potrzeb maluchów dostosowana będzie także sala gimnastyczna. W ramach placówki będzie funkcjonować kuchnia z pełnym wyposażeniem. Rozległe otoczenie budynku pozwala na prowadzenie zajęć z dziećmi w plenerze w bezpiecznej i atrakcyjnej przestrzeni.

Wymieniłem zaledwie kilka bieżących inwestycji, na których skupiamy się w tym roku. Nie sposób też nie wspomnieć o plaży miejskiej, pięknej podświetlanej fontannie i innych prowadzonych systematycznie termomodernizacjach i remontach. W parku Syberka stanęła niedawno pierwsza z trzech będzińskich tężni solankowych. Cały czas walczymy o poprawę jakości powietrza, podejmujemy inicjatywy ekologiczne podnoszące bezpieczeństwo w mieście, kontynuujemy i rozwijamy projekty dla seniorów i dzieci. To wszystko stanowi dobry przykład tego, jak odpowiedzialne i przemyślane działania samorządu wpływają na pozytywne zmiany w przestrzeni miejskiej.

To, co zrobiliśmy ma dużą wartość, ale trzeba zadać sobie pytanie co przed nami? Jaka jest przyszłość i wyzwania dla samorządu? Obecnie budżety wielu gmin zostały uszczuplone. Stało się tak w wyniku odgórnych decyzji i zmian podatkowych, ale również w skutek wydarzeń ostatnich dni i epidemii koronawirusa. Nieprzewidziane wydatki na ochronę zdrowia i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, na opiekę nad osobami poddanymi kwarantannie, potrzeba wprowadzenia ulg dla przedsiębiorców i najemców lokali, to wszystko ma wymierne konsekwencje finansowe. Nagle znaleźliśmy się w miejscu, w którym trzeba wyznaczyć nowe priorytety i zweryfikować plany rozwoju o nowe zagrożenie. Rozwiązanie tego problemu jak zwykle leży po naszej stronie, ale niejednokrotnie już udowodniliśmy, że potrafimy znaleźć wyjście z sytuacji. Po tylu latach jesteśmy dojrzałym i skutecznym samorządem.

Artykuł sponsorowany

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.