300 osób jest na placu budowy galerii handlowej w Katowicach

Czytaj dalej
Justyna Przybytek

300 osób jest na placu budowy galerii handlowej w Katowicach

Justyna Przybytek

Otwarcie centrum handlowego zapowiadane jest na wiosnę 2018 roku. Tymczasem za kilka tygodni rozpocznie się wielka przebudowa układu drogowego w jej rejonie.

Budowa galerii Libero - kolejnej dużej po Silesia City Center, Galerii Katowickiej i Supersamie galerii handlowej w Katowicach, jest już na półmetku.

Pierwsza kondygnacja jest już prawie gotowa

Inwestycja generalnie przebiega zgodnie z harmonogramem, jednak obiekt w stanie surowym. będzie później niż planowano.

- Przez pogodę oraz niewielkie zmiany w projekcie, mamy opóźnienie, które jednak braliśmy pod uwagę, więc nie wpłynie ono na zmianę terminu otwarcia galerii handlowej - zapewnia Mariusz Szatański, kierownik projektu w Dziale Centrów Handlowych Echo Investment.

300 osób jest na placu budowy galerii handlowej w Katowicach

Aktualnie na placu budowy pracuje około 300 osób. Głównym wykonawcą inwestycji jest firma Erbud. Równolegle trwa tworzenie budynku galerii oraz parkingu, który będzie z nią sąsiadował. Gotowa niemal w całości jest pierwsza kondygnacja Libero. Tu rozpoczęły się już prace instalacyjne w przestrzeniach wydzielonych dla najemców. Na tym poziomie widać też, jak będzie wyglądała bryła centrum handlowego, gdzie będą sklepy, a gdzie pasaż handlowy. Najbardziej zaawansowane są jednak roboty w północno - wschodniej części kompleksu, tu gotowa jest konstrukcja trzech poziomów galerii i osiągany jest poziom dachu.

150 sklepów, fontanny, amfiteatr. I zielony dach

Libero powstaje nadziałce u zbiegu ulicy Kościuszki i Kolejowej w Katowicach (za stacją Shell). W centrum handlowym będzie ponad 150 sklepów, restauracje, kawiarnie, kluby, kinowy multipleks, korty do squasha, badmintona, klub fitness i klub bilardowy. Wszystko to zlokalizowane na trzech poziomach i 42 tys. m kw. (około 70 proc. powierzchni zostało już wynajęte). Obok galerii powstanie 5-kondygnacyjny naziemny parking, a elementem charakterystycznym całego kompleksu będzie interaktywny pylon.

Przed galerią powstanie miejski plac z fontannami, amfiteatrem, skateparkiem. Autorem projektu całości jest pracownia MOFO Architekci. Co ciekawe, Libero częściowo zostanie pokryta zielonym dachem. O ile budowa samej galerii nie daje się katowiczanom specjalnie we znaki, to na pewno odczują przebudowę układu drogowego w rejonie Kościuszki i Kolejowej, która ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Prace potrwają do końca marca.

Zmiany na DK 81. Nowy dojazd i przebudowa

Co istotne, chodzi o przebudowę fragmentu ulicy Kościuszki, czyli drogi DK 81, którą w godzinach szczytu przejeżdża ponad 15 tys. aut na godzinę.

- W efekcie prac przy Libero pojawią się dodatkowe pasy ruchu w każdym kierunku i bezkolizyjny przejazd pod ulicą Kościuszki, dla samochodów dojeżdżających do centrum. Planujemy również budowę chodników i nowych ścieżek rowerowych na całym przebudowywanym obszarze - zapowiada z Szatański. Za układ drogowy płaci Echo Investment. Przebudowana zostanie ulica Kolejowa na odcinku od ul. Rzeszótki do ul. Rzepakowej, a także ul. Kościuszki w rejonie skrzyżowania z ul. Kolejową. Planowana jest też rozbudowa skrzyżowania ulic Kościuszki - Kolejowa - Jankego i skrzyżowania ulic Kolejowa - Rzepakowa. Przy Libero powstanie nowe rondo oraz tunel prowadzący z Kościuszki do centrum handlowego.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.