Piotr Samolewicz

30-lecie istnienia diecezji rzeszowskiej. Osiągnięcia i wyzwania [ROZMOWA]

Ks. Tomasz Nowak:   -  Diecezja rzeszowska jest na drugim miejscu, gdy chodzi o udział wiernych w niedzielnych Mszach św. Fot. Polska Press Ks. Tomasz Nowak: - Diecezja rzeszowska jest na drugim miejscu, gdy chodzi o udział wiernych w niedzielnych Mszach św.
Piotr Samolewicz

Rozmowa z rzecznikiem prasowym kurii diecezjalnej w Rzeszowie ks. Tomaszem Nowakiem. 25 marca przypada 30-lecie istnienia diecezji rzeszowskiej.

Co decyduje o specyfice młodej diecezji rzeszowskiej?
Diecezja należy do jednych z mniejszych w Polsce – na jej terenie mieszka blisko 530 tys. osób. Według badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce diecezja rzeszowska jest na drugim miejscu, gdy chodzi o udział wiernych w niedzielnych mszach św. Cechą charakterystyczną jest również stosunkowo gęsta sieć parafialna (246 parafii) – to pozostałość m.in. po działalności biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka, który zabiegał o budowę nowych kościołów w czasach komunizmu. Już w okresie funkcjonowania diecezji rzeszowskiej powstało 45 parafii.

Jakie są największe osiągnięcia w budowaniu diecezji?
W przypadku 13 nowopowstałych diecezji w 1992 r. ważnym zadaniem było zbudowanie struktur i zaplecza materialnego, chodzi między innymi o siedzibę kurii czy seminarium duchownego. Pierwszy biskup rzeszowski Kazimierz Górny powołując te instytucje wielokrotnie podkreślał dobrą współpracę z władzami samorządowymi i państwowymi. Po tymczasowym seminarium w dawnym hotelu robotniczym obecnie diecezja dysponuje nowoczesnym Instytutem Teologiczno-Pastoralnym. Warto podkreślić, że niewiele ponad miesiąc od powstania diecezji, bp Górny powołał Caritas Diecezji Rzeszowskiej, dwa lata później powstało Katolickie Radio Via.

Największe wyzwanie?
Statystyki, gdy chodzi o praktyki religijne, nie napawają optymizmem, zwłaszcza gdy uwzględni się młodzież. Wyzwaniem zatem pozostaje duszpasterstwo młodzieży. Niepokój budzi też mała liczba kleryków w seminarium duchownym. W początkowych latach istnienia diecezji liczba kleryków przekraczała setkę, obecnie jest ich mniej niż pięćdziesiąt – to stawia pod znakiem zapytania funkcjonowanie struktur parafialnych w obecnym kształcie za 20, 30 lat.

Dlaczego głównym elementem jubileuszu jest peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej?
Peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej w kilku parafiach Rzeszowa rozpoczęła się już w sierpniu ubiegłego roku i jest to w zasadzie rozszerzenie tamtej inicjatywy. Warto podkreślić, że peregrynacja będzie się odbywać w tych parafiach, w których trwa diecezjalna adoracja Najświętszego Sakramentu zapoczątkowana w 2005 roku – to swoisty modlitewny maraton, w którym codziennie uczestniczą kolejne parafie diecezji. Kult Najświętszego Sakramentu i kult Najświętszej Maryi Panny to podstawowy element tradycyjnej pobożności. W kontekście wojny w Ukrainie nie bez znaczenia jest to, iż Matka Boża Fatimska jest nazywana Królową Pokoju.

Piotr Samolewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.