31 mln zł otrzyma województwo łódzkie w 2019 r. na budowę lokalnych dróg z nowego rządowego programu

Czytaj dalej
Marcin Darda

31 mln zł otrzyma województwo łódzkie w 2019 r. na budowę lokalnych dróg z nowego rządowego programu

Marcin Darda

Nowy rządowy program dofinansowań budowy dróg lokalnych: wnioski gminy, miasta i powiaty mogą składać do połowy kwietnia - ogłosił wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

Nowy program jest czymś zupełnie innym, niż znany dotąd Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych. W NPPDL każdy z samorządów, który chciał skorzystać z rządowego dofinansowania, musiał zagwarantować 50 proc. wkład własny.

W nowym programie o dofinansowanie mogą aplikować gminy, które dysponują jedynie 20 proc. kosztów planowanej inwestycji drogowej – zapowiedział w czwartek wojewoda łódzki Zbigniew Rau. - To przełom, jeśli chodzi o infrastrukturę drogową dla niezamożnych samorządów, których w województwie mamy około 15 procent.

Najwyższy pułap wsparcia z dotacji budżetu państwa na jedno zadanie infrastrukturalne nie może jednak przekroczyć 5 mln zł. Gminy będą miały możliwość uzyskania dofinansowania jednej inwestycji, a powiaty i miasta na prawach powiatu, dwóch. Łącznie do województwa łódzkiego trafi około 31 mln zł.

Tym samym rząd dofinansuje każde z zadań w skali 60-80 proc., a zdecydują o tym wskaźniki dochodu na jednego mieszkańca w danym samorządzie. Według wojewody rządowe dotacje mają przede wszystkim wyrównać zaszłości w nierównym rozwoju gmin i powiatów. Wojewoda Zbigniew Rau dodał też, że nowy program ma służyć lokalnym społecznościom i ułatwić skomunikowanie gmin z większymi ośrodkami gospodarczymi, ale istotna jest także poprawa bezpieczeństwa. Zatem w procesie oceny wniosków promowane będą propozycje chroniące uczestników ruchu drogowego, jak choćby te z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami czy ciągami pieszo - rowerowymi. Wnioski przyjmowane będą do 15 kwietnia, ich ocena potrwa do końca maja.

Marcin Darda

Dziennikarz Dziennika Łódzkiego. Najważniejsze informacje ze świata polityki, samorządów i partii politycznych Łodzi i regionu łódzkiego. Informacje zdobywam sam, zazwyczaj takie, którymi władza nie chciałaby się chwalić na konferencjach prasowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.