B. Romanek, J. Strzelczyk

39 autobusów hybrydowych czeka w zajezdni częstochowskiego MPK na wyniki śledztwa

MPK Częstochowa chce unowocześniać swój tabor. W planach jest kupno kilkunastu nowoczesnych solarisów Fot. Bartłomiej Romanek MPK Częstochowa chce unowocześniać swój tabor. W planach jest kupno kilkunastu nowoczesnych solarisów
B. Romanek, J. Strzelczyk

Nie wiadomo kiedy na częstochowskie ulice wrócą miejskie autobusy hybrydowe, o napędzie gazowo-elektrycznym. Po pożarze, pod koniec kwietnia jednego z tych autobusów (pojazd doszczętnie spłonął na ul. Legionów) Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne wycofało wszystkie, pozostałe 39 autobusów z ruchu.

MPK musi sobie radzić z poważnym ubytkiem w taborze i już zakupiło 10-letnie mercedesy. Jak udało się nam dowiedzieć przedsiębiorstwo jest zainteresowane dokupieniem solarisów, które świetnie przyjęły się w Częstochowie.

Kiedy hybrydy wrócą na częstochowskie drogi? Nie wiadomo. - Ze względu na prowadzone śledztwo w sprawie pożaru autobusu nie możemy prowadzić żadnych prac przy tych pojazdach - tłumaczy Robert Madej, wiceprezes MPK.

Przed pożarem z 40 autobusów hybrydowych na ulice wyjeżdżały 22-24. Część z pojazdów stało w zajezdni z powodu niezwykle wysokiej awaryjności. Przede wszystkim psuły się tzw. superkondensatory, ale usterek było znacznie więcej, m.in. dochodziło do wycieku niektórych płynów.

Sytuacja stała się jeszcze poważniejsza po pożarze przegubowej hybrydy na ulicy Legionów. Pojazd doszczętnie spłonął, a prokuratura wszczęła śledztwo. Z tego powodu MPK podjęło decyzję o całkowitym wycofaniu pojazdów ze względu na potencjalne zagrożenie dla pasażerów.

Brak hybryd to oczywiście problem, ale miejski przewoźnik na razie jakoś sobie radzi. Lada dzień do ruchu będą włączane nowe, 10-letnie mercedesy citaro. Są już zarejestrowane. Pasażerom niezwykle do gustu przypadło 40 nowoczesnych solarisów, które w tym roku wyjechały na ulice Częstochowy. Pojazdy mają biletomaty, w których można zakupić bilety, płacąc bilonem, a także zbliżeniowo, kartami płatniczymi.

Częstochowianom podobały się też nowoczesne wyświetlacze. We wszystkich nowych solarisach będzie można bezpłatnie korzystać z bezprzewodowego internetu LTE. Aby ułatwić surfowanie po sieci, autobus ma zamontowane ładowarki USB. Całe oświetlenie, wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, jest oświetleniem LED-owym.

Autobusy mają również pełen monitoring. Każdy pojazd ma 8 kamer - 4 penetrują wnętrze pojazdu, pozostałe znajdują się na zewnątrz pojazdu - jedna z przodu, jedna z tyłu i dwie po bokach autobusu.

Solarisy mają również dla częstochowian inną ważną zaletę - są znacznie cichsze od hybryd, których jednym z głównych obok awaryjności, mankamentów jest hałas.

- W specyfikacji przy postępowaniu przetargowym, dotyczącym poprzedniego zakupu, w którym najkorzystniejszą ofertę złożyła firmy Solaris (40 nowoczesnych autobusów 12-metrowych z bogatym wyposażeniem spełniających normę Euro 6) została ujęta opcja, która pozwala na rozszerzenie zamówienia w późniejszym czasie na zakup takich samych pojazdów tego samego producenta.

Warunkiem jest pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel i zabezpieczenie wkładu własnego. MPK będzie wnioskowało o dotację do zakupu kilkunastu pojazdów - mówi nam Maciej Hasik, rzecznik prasowy MPK.

B. Romanek, J. Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.