45 lat Spodka. Jakie było ostatnie 15 lat hali, która stała się symbolem Śląska?

Czytaj dalej
Justyna Przybytek - Pawlik

45 lat Spodka. Jakie było ostatnie 15 lat hali, która stała się symbolem Śląska?

Justyna Przybytek - Pawlik

Spodek ma 45 lat. Każda z jego dekad była inna, a ostatnie 15-lecie hali obfitowało w liczne zmiany. Byli nowi właściciele, było też 5 lat nieprzerwanych remontów

Była dekada wieców partyjnych, dekada koncertów z pierwszymi zagranicznymi gwiazdami i wielkimi wydarzeniami sportowymi, w końcu i ta, w której Spodek muzycznie odleciał. A jakie było ostatnie 15-lecie hali, która stała się symbolem Katowic i Śląska? Przełomowe. Hala zmieniała swoich właścicieli, aż w końcu - na zachodnią modłę - w tym roku trafiła w ręce zewnętrznego operatora. To także okres, w którym Spodek przeszedł w końcu generalne remonty, ale też czas, gdy z jego grafiku zniknęły wielkie wydarzenia, a z afiszów odbywających się tu koncertów nazwiska zagranicznych gwiazd dużego formatu.

Mieszkanie za czytanie

A jednak początek XXI wieku w Spodku nie zapowiadał mających dopiero nadejść marnych lat. Jeszcze w 2000 roku wystąpiła tu grupa Pearl Jam, trzy lata później pożegnalny koncert dała Paktofonika. W kolejnych latach występowały tu zespoły Rammstein, Green Day, Depeche Mode, Alice in Chains czy The Cure. Gwiazdy pojawiały się w hali, ale już nie tak często jak w latach 90. Duże wydarzenia muzyczne w drugiej połowie pierwszej dekady nowego wieku coraz częściej odbywały się nie w Spodku, a w nowo budowanych halach w innych częściach Polski. W zamian w Spodku przybywało targów i wystaw, imprez często ciekawych dla hobbystów, przy których jednak trudno było wypełnić trybuny hali.

Nie pomogła zmiana właściciela w 2008 roku, gdy Spodek z Przedsiębiorstwa Widowiskowo-Sportowego trafił do katowickiego MOSiR-u, jednostki podległej samorządowi katowickiemu, która zajmowała się - i nadal zajmuje - obiektami sportowymi w stolicy aglomeracji. Dlatego też już trzy lata później władze Katowic podjęły decyzję, że należy znaleźć operatora dla hali, który zawodowo zajmuje się zarządzaniem obiektami widowisko-sportowymi.

Poszukiwania, przetargi na koncesję, negocjacje, w końcu spory sądowe trwały od 2011 do 2016 roku. Dopiero w maju tego roku Spodek oraz wybudowane obok - a oddane w 2015 roku - Międzynarodowe Centrum Kongresowe przejął koncesjonariusz - firma PTWP Event Center. W międzyczasie w końcu zabrano się za remonty w Spodku. W 2008 wydano na nie prawie 4 mln zł (modernizacja maszynowni chłodniczej i ogrzewania lodowiska). Rok później na wymianę płyty lodowiska i remont w hali głównej (rozbudowa trybun z 8 tys. do 11 tys. miejsc, modernizacja zaplecza sanitarnego, szatni, placu przed Spodkiem) - ponad 31 mln zł.

W 2010 wykonano nowe nagłośnienie, monitoring, zmodernizowano siłownię, salę gimnastyczną i wybudowano w Spodku basen. Rok później rozpoczęła się najbardziej widowiskowa część prac - wymiana azbestowych łusek pokrywających halę na nowe, aluminiowe. Dzięki temu odciążono konstrukcję Spodka, ale też udało się przywrócić mu pierwotny jasnoszary kolor. Modernizację przeszły też wentylacja, tarasy zewnętrzne hali, wymieniono pokrycie dachu, krzesełka na trybunach itp. Łącznie na trwające pięć lat remonty wydano ponad 120 mln zł. Mimo to liczba imprez wciąż malała. W 2010 w Spodku odbyło się ich 49, w tym koncert Deep Purple, Leonarda Cohena, Jean Michela Jarre’a. Trzy lata i kilkadziesiąt milionów później imprez zaplanowanych w Spodku było 34.

Powrót Spodka do grona najważniejszych aren widowiskowo-sportowych w kraju ma gwarantować jego nowy operator. Pierwsze podsumowania wypadają pozytywnie: w maju i czerwcu w Spodku i MCK odbyło się 95 wydarzeń, w których wzięło udział 70 tys. osób.

Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.