5 sposobów na to, aby Twoje rośliny szybko rosły - poradnik tworzenia domowej dżungli od podstaw

Czytaj dalej
.

5 sposobów na to, aby Twoje rośliny szybko rosły - poradnik tworzenia domowej dżungli od podstaw

.

Posiadanie roślin w mieszkaniu ma wiele zalet, a ich uprawa daje mnóstwo satysfakcji. Rośliny ożywiają wnętrza, poprawiają jakość powietrza i tworzą egzotyczny klimat. Z tego poradnika dowiesz się, o czym musisz pamiętać, wybierając rośliny dla siebie oraz jak o nie dbać, aby rosły pięknie, szybko i zdrowo.

Przedstawiamy 5 niezawodnych wskazówek, dzięki którym z łatwością stworzysz własną domową dżunglę.

1. Zadbaj o odpowiednie stanowisko, podłoże i wilgotność powietrza.

Decydując się na zakup roślin zapoznaj się z ich wymaganiami i porównaj je z warunkami panującymi w Twoim domu. Umiejscowienie roślin nie może być przypadkowe. Odpowiednie stanowisko jest kluczowe w ich uprawie, dlatego powinno być dostosowane do ich wymagań.

- Kiedy dolne liście rośliny żółkną, prawdopodobnie brakuje jej światła. Do innych skutków niedoboru światła należy utrata koloru liści u młodych roślin oraz wyciąganie się rośliny do światła. Taką roślinę musimy przestawić w widniejsze miejsce, ale nie na bezpośrednim słońcu.

Ładne i proste w utrzymaniu rośliny do cienia – zobacz, jak zazielenić półcieniste miejsca oraz jakie wytrzymałe rośliny nadadzą się do mniej jasnych pomieszczeń. Więcej roślin cieniolubnych znajdziesz tutaj.

- W przypadku nadmiaru światła na liściach rośliny mogą pojawić się żółte lub brązowe plamy, oparzenia słoneczne, kwiaty i liście mogą zasychać. Taką roślinę należy przestawić w chłodniejsze i mniej nasłonecznione miejsce, a uszkodzone liście stopniowo wycinać, zaczynając od tych najbardziej zniszczonych.

Rośliny na mocne słońce, czyli południowy parapet - zobacz, jakie rośliny będą się dobrze czuły w miejscach nasłonecznionych i odwdzięczą się szybkim wzrostem.

- Zdarza się, że w naszych mieszkaniach powietrze jest zbyt suche, dochodzi do tego szczególnie w okresie grzewczym, przez co końcówki liściu u naszych roślin zasychają, a liście niektórych roślin mogą się zwijać i marszczyć.

Jak podnieść wilgotność powietrza?

Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem są elektroniczne nawilżacze powietrza.

Możesz trzymać rośliny o podobnych wymaganiach razem. Woda parująca z liści i podłoża będzie nawilżać powietrze wokół pozostałych roślin i tworzyć mikroklimat. Dobrą metodą jest ustawianie roślin na podstawkach wysypanych keramzytem lub kamieniami i wypełnionych wodą. Trzeba jednak uważać, aby woda nie dotykała podstawy doniczki i nie dostawała się do korzeni.

Jeżeli w Twoim mieszkaniu jest dobra cyrkulacja powietrza, możesz co kilka dni zraszać rośliny delikatną mgiełką, robiąc to raczej w górę, niż bezpośrednio na liście roślin. Pamiętaj jednak, aby na liście nie padały bezpośrednie promienie słoneczne, kiedy będą na nich kropelki wody, ponieważ może to prowadzić do powstania oparzeń. Jeżeli na liściach pojawią się plamy, należy zaprzestać zraszania.

Aby ułatwić przyszłym właścicielom wybór odpowiedniego stanowiska dla nowych zielonych podopiecznych, szczegółowo opisaliśmy wymagania poszczególnych roślin na tej stronie.

2. Istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost roślin jest odpowiednie podlewanie.

Najlepszą wodą do podlewania roślin jest deszczówka, jednak jeżeli nie masz możliwości jej zbierania, możesz wykorzystać odstaną wodę z kranu.

Uważaj, aby nie przelać swoich roślin, ponieważ może to skutkować opadaniem i żółknięciem liści oraz gniciem korzeni. Do przelania może dojść, jeżeli podlejemy roślinę zbyt obficie, a doniczka nie posiada odpływu i warstwy drenującej lub gdy zbyt często ją podlewamy, kiedy podłoże jest jeszcze mokre. Ryzyko przelania zwiększa się w okresie jesienno-zimowym, gdy wilgotność powietrza mocno się waha, a podłoże w doniczce wolno przesycha.

Jeżeli lubisz regularnie podlewać swoje rośliny, dobrymi dla Ciebie gatunkami będą papirusy, fatsje, bambusy, bananowce, fittonie, paprocie, skrzydłokwiaty, maranty i calathee.

Nie dopuszczaj również do nadmiernego przesuszenia roślin. Jeśli jesteś osobą raczej zapominalską, a częste podlewanie jest dla Ciebie udręką, dobrze będą się u Ciebie czuły sukulenty i kaktusy oraz rośliny magazynujące wodę, między innymi zamiokulkasy, oplątwy, kalanchoe, albuca spiralis 'frizzle sizzle', sansevierie. Zobacz także rośliny niezniszczalne dostępne w Małej Szklarni.

3. Stosuj nawozy oraz zadbaj o odpowiednie odżywianie roślin.

Rośliny doniczkowe należy regularnie wzmacniać, stosując odpowiednie nawozy i biohumusy. W składzie nawozów najczęściej znajdziemy azot, który wspomaga i przyspiesza wzrost liści, fosfor wzmacniający korzenie, potas odpowiadający za długie i obfite kwitnienie, wapń wzmacniający tkanki oraz korzenie i magnez poprawiający kondycję liści oraz kwiatów.

Dobrze jest się zapoznać z wymaganiami gatunków, które posiadamy. Istnieją jednak ogólne reguły, które działają w przypadku wszystkich roślin.

Od początku wiosny do końca lipca powinniśmy dostarczać roślinom więcej azotu, a od początku sierpnia do końca października fosforu i potasu. Zimą rośliny nawozimy rzadziej, połową zalecanej dawki, chyba, że tempo ich wzrostu nie zwolniło lub są doświetlane i nie odczuwają zmiany pory roku.

Aby rośliny otrzymały wszystkie niezbędne składniki odżywcze, warto stosować naprzemiennie różne rodzaje nawozów. Rośliny podlewamy nawozem, gdy podłoże jest lekko wilgotne, zachowując częstotliwość podaną na opakowaniu.

Rośliny, które rosną w ciemniejszych miejscach naszych mieszkań, wymagają mniej substancji odżywczych, niż rośliny rosnące na dobrze oświetlonych stanowiskach, w zupełności wystarczy im ¼ zalecanej dawki nawozu. Ta sama zasada dotyczy podlewania, im ciemniejsze miejsce, tym mniej wody potrzebuje dana roślina.

4. Obserwuj swoje rośliny i reaguj na bieżąco jeśli widzisz jakiekolwiek niepokojące sygnały.

Aby Twoje rośliny szybko rosły, muszą być zdrowe, dlatego regularnie je obserwuj i natychmiast reaguj na wszelkie zmiany. Wycieraj rośliny z kurzu, usuwaj suche, chore i uschnięte liście. Jeżeli zauważysz obecność takich szkodników, jak: wciornastek, przędziorek, wełnowiec, mszyce, tarczniki, ziemiórka, odizoluj roślinę od innych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodnika, usuń insekty z liści, przecierając je i użyj odpowiedniego środka. Jeśli nie chcesz stosować chemicznych oprysków, wypróbuj olej Neem, znakomicie radzący sobie z przędziorkami, czy wciornastkami.

5. Pamiętaj o przesadzaniu swoich roślin, by mogły zdrowo się rozwijać.

Jeżeli chcesz, aby Twoje rośliny szybko rosły, pamiętaj o ich przesadzaniu. Młode rośliny, które co roku potrzebują rozmiar większej doniczki, zwykle przesadzamy od końca marca do połowy kwietnia, ponieważ dzień jest wtedy długi, co sprzyja prawidłowemu wzrostowi roślin. Przesadzamy wszystkie rośliny, których korzenie są mocno przerośnięte i wychodzą przez dziurki na dnie doniczki.

Niezależnie od pory roku, musimy przesadzić roślinę, która jest chora, ponieważ tylko w ten sposób będziemy w stanie sprawdzić stan jej korzeni. Wymiana podłoża będzie również niezbędna w przypadku ataku szkodników, przykładowo skoczogonków, czy ziemiórki.

Rośliny należy przesadzać również po zakupie, aby sprawdzić stan korzeni i dobrać odpowiednie, świeże podłoże. Więcej o przesadzaniu roślin przeczytasz tutaj.

Mała Szklarnia to miejsce dla każdego roślinomaniaka w Polsce. Z nami nauczysz się mieć rękę do roślin i pielęgnować swoją pasję.

Wysyłamy rośliny na całą Polskę oraz mamy sklepy stacjonarne we Wrocławiu i w Krakowie💚

Nasz sklep z roślinami:
https://malaszklarnia.pl

Napisz do nas:
FB: https://facebook.com/malaszklarnia
IG: https://instagram.com/malaszklarnia

.

plus.dziennikzachodni.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Dziennika Zachodniego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.