500 plus: Rodziny nie informują o dochodach i tracą 500 złotych na pierwsze dziecko

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Mikołaj Woźniak

500 plus: Rodziny nie informują o dochodach i tracą 500 złotych na pierwsze dziecko

Mikołaj Woźniak

Wiele rodzin w Wielkopolsce straciło już prawo do pobierania 500 plus na pierwsze dziecko i musi oddać bezprawnie przyjęte świadczenia. Wszystko dlatego, że urzędy skarbowe aktualizują informacje o świadczeniobiorcach. Często okazuje się, że nie poinformowali oni o zwiększeniu miesięcznych dochodów.

Kolejne wielkopolskie rodziny tracą i mogą utracić prawo do pobierania świadczenia z programu „Rodzina 500 plus”. Chodzi głównie o te osoby, które otrzymują pieniądze na pierwsze dziecko i zaczynają przekraczać próg dochodowy na jedną osobę w rodzinie. Wynosi on 800 zł na osobę, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego wzrasta do 1200 zł.

Takie zmiany generuje współpraca regionalnych ośrodków pomocy rodzinie z urzędami skarbowymi, a także nowe przepisy „uszczelniające” pobieranie świadczenia.

Odbierają 500+

Na łamach portalu Wągrowiec Nasze Miasto i Tygodnika Wągrowieckiego pisaliśmy ostatnio o sytuacji ponad stu rodzin z tego powiatu. Musiały one zwrócić nienależne im świadczenia. Do urzędu skarbowego docierają informacje o zatrudnieniu świadczeniobiorców i są oni na bieżąco weryfikowani. Wiele osób zataja swoje zatrudnienie i wzrost dochodu na osobę. Nie da się tego jednak ukrywać przez dłuższy czas.

W dalszej części artykułu dowiesz się m.in. jakie są dwa główne problemy związane z sytuacją dochodową rodzin.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.