600 rodzin chce zdobyć mieszkanie na Strzeszynie

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Błażej Dąbkowski

600 rodzin chce zdobyć mieszkanie na Strzeszynie

Błażej Dąbkowski

Tylko do końca dnia można jeszcze złożyć wniosek o przydział mieszkań w ramach programu „Najem z dojściem do własności”.

Program „Najem z dojściem do własności” realizowany przez Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego okazał się prawdziwym hitem.

- Do czwartku wpłynęło do nas 590 wniosków, ale podejrzewam, że liczba ta do końca piątku spokojnie powinna przekroczyć 600

- mówi Andrzej Konieczny, prezes PTBS. I dodaje: - Spodziewaliśmy się bardzo dużego zainteresowania ze strony poznaniaków i się nie zawiedliśmy.

Przypomnijmy, że już pierwszego dnia naboru, 1 marca, kolejki przed siedzibą miejskiej spółki ustawiały się w środku nocy. Wtedy też do PTBS trafiło ok. 300 wniosków, z czego połowa dotarła drogą mailową. Ich weryfikacją po świętach zajmie się specjalna komisja, która zdecyduje o wpisie na listę oczekujących na mieszkanie.

- Jej prace powinny się zakończyć w ciągu dwóch miesięcy - tłumaczy A. Konieczny. Lokale będą powstawać w blokach, których budowa ruszy na przełomie czerwca i lipca przy ul. Koszalińskiej na Strzeszynie.

- W pierwszym rzucie z wszystkich wniosków wybierzemy 288, bo tyle mieszkań w ramach programu oddamy. Ci, którzy się nie załapią, zostaną jednak automatycznie przeniesieni na kolejny nabór

- stwierdza prezes PTBS.

Miejska spółka w tym rejonie do końca 2021 r. planuje zakończyć budowę aż 1100 takich lokali. Wszystkie jedno-, dwu- i trzypokojowe mieszkania o powierzchni od 30 do 67 mkw., zostaną wykończone „pod klucz”. Osoby, które podpiszą umowę z PTBS, będą musiały uiścić wpłatę partycypacyjną w wysokości 30 proc. kosztów budowy mieszkania.

Ile wynoszą? W przypadku kawalerki są to ok. 42 tys. zł, a pięćdziesięciometrowego dwupokojowego ok. 60 tys. zł. Pozostała część kosztów ma być spłacana w ramach czynszu najmu, które powinny wynosić ok. 17 zł za metr kwadratowy, ale aż trzy czwarte czynszu spółka przeznaczy na spłatę zaciągniętego przez PTBS kredytu (przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. wyniesie ok. 850 zł) .

Mieszkanie można wykupić w okresie od 5 do 25 lat od momentu podpisania umowy najmu, spłacając wówczas pozostałą część wartości mieszkania wraz z udziałem w gruncie.

Aby skorzystać z programu, należy spełnić kilka warunków. Podstawą jest brak prawa do lokalu na terenie Poznania. Należy też płacić podatki w mieście lub zadeklarować chęć ich płacenia. Łatwiej będzie zdobyć mieszkanie osobom, które obecnie mieszkają w zasobie komunalnym i rodzinom z dziećmi. Ci zdobędą dodatkowe punkty przy naborze.

Władze Poznania już zapowiedziały, że podobny projekt jak na Strzeszynie będzie realizowany po 2018 r. na Naramowicach. Wielkość działek, które posiada tam miasto, pozwoli na wybudowanie 1,8 tys. mieszkań w ramach kolejnego etapu programu „Najem z dojściem do własności”.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.