60-lecie Osiedla Młodych: Ratajska spółdzielnia łączy pokolenia

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Julia Tritt

60-lecie Osiedla Młodych: Ratajska spółdzielnia łączy pokolenia

Julia Tritt

Pomysł na nową dzielnicę mieszkaniową obejmującą tereny dawnej wsi Rataje, a w późniejszym czasie Żegrze i Chartowo w Poznaniu, zrodził się w połowie lat 50. XX wieku.

SM „Osiedle Młodych” powstała w 1958 roku jako Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa, a dziś jest największą tego typu instytucją w Wielkopolsce. Obecną nazwę nosi od 1965 roku. Rozbudowa powojennego Poznania w kierunku wschodnim skłoniła do zagospodarowania prawego brzegu Warty i w 1965 r. Spółdzielni powierzono budowę i eksploatację nowych osiedli mieszkaniowych na Ratajach w dzielnicy Nowe Miasto.

Pierwsze budynki z wielkiej płyty oddano do użytku w 1968 r. Największy „boom” inwestycyjny przypadł na lata 70. W połowie lat 90. powstawały nowe, ciekawsze architektonicznie budynki. Ostatnie inwestycje budowlane to bloki mieszkalne oddane do użytku w 2002 roku.

Obecnie spółdzielnia zarządza terenem o powierzchni 2930 tys. m, na którym mieszka ponad 65 tys. osób, w tym 35 tys. członków. Zasoby spółdzielni to 287 budynków mieszkalnych, a w nich 30 976 mieszkań oraz 77 budynków użytkowych. Osiedlami wyodrębnionymi organizacyjnie i gospodarczo administruje dziewięć kierownictw.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” obejmuje swoim zasięgiem duży i znaczący fragment miasta. Tutaj mieszka i pracuje 1/6 mieszkańców Poznania. Rataje, Chartowo i Żegrze to dziś rozwinięta infrastruktura, w zdecydowanej większości zagospodarowane tereny, handel, usługi, placówki szkolne, ośrodki zdrowia oraz rozrywka.

Spółdzielnia w ramach obowiązków zarządcy nieruchomości przeprowadza co roku szereg remontów poprzez m.in. docieplanie budynków, zmianę ich kolorystyki, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, modernizację instalacji elektrycznej, wymianę nawierzchni chodników oraz stawianie nowoczesnych placów zabaw.

Co w ratajskiej kulturze piszczy?

Jedną z wizytówek SM „Osiedle Młodych” jest siedem domów kultury, kilkanaście świetlic oraz klubów, wokół których skupia się i tętni życie kulturalne mieszkańców. Domy kultury oraz kluby zapraszają do udziału w różnorodnych zajęciach przygotowanych dla wszystkich grup wiekowych w zależności od zainteresowań. Profil działalności poszczególnych placówek jest też zróżnicowany. Właściwie każdy dom kultury ma w swojej ofercie zajęcia taneczne, muzyczne, artystyczne, kulturalno-oświatowe i sportowo-rekreacyjne. Organizowane są w nich także różne formy wyjazdowe, najbardziej znany to obóz letni Gościraj w Puszczy Noteckiej nad jeziorem Gostomie, położony 125 km od Poznania, do którego już od ponad 40 lat zaprasza Ratajski Dom Harcerza Skaut.

Pierwszy ratajski mural na os. Piastowskim
SM Osiedle Młodych Pierwszy ratajski mural na os. Piastowskim

W okresie wakacyjnym dla najmłodszych mieszkańców Rataj placówki kulturalne oferują półkolonie w ramach akcji ,,Lato” i akcji ,,Zima”. Ratajskie placówki są organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych - koncertów, recitali, wernisaży i spektakli, m.in. Amatorskiego Konkursu Gwary Poznańskiej „Godejcie po naszymu”, Poznańskiego Turnieju Tańca Ulicznego „Groove Contest”, Piłkarskiej Liga Rataj, Pikniku osiedlowego „Rodzinnie na Orła Białego” oraz Międzynarodowego Dnia Teatru, Dni Rataj, „Spotkań Country” oraz koncertów finałowych WOŚP.

Pasteloza jest passé

Chcąc kształtować pozytywny oraz przyjazny wizerunek instytucji, dla której opinie mieszkańców są składową podejmowanych decyzji, spółdzielnia od kilku lat prowadzi akcję „Wybieramy projekt” - jest to głosowanie wśród mieszkańców dotyczące wyboru kolorystyki elewacji docieplanych budynków. Dzięki tej inicjatywie elewacja najdłuższego budynku na terenie spółdzielni zyskała motyw graficzny zaczerpnięty z popularnej gry komputerowej „Tetris”. Ten nienachalny, ale wyrazisty i oryginalny sposób zagospodarowania powierzchni bloku zastosowano również podczas kolejnych prac termomodernizacyjnych, proponując mieszkańcom projekt elewacji z motywem gry - „Snake”. Dzięki akcji „Wybieramy projekt” Spółdzielnia stawia na nowoczesną kolorystykę budynków. Mówiąc „nie” pastelozie, dba o estetykę osiedli.

Mural dla Osiedla

Dwa lata temu SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu ogłosiła konkurs „Mural dla Osiedla”, którego głównym celem było pozyskanie zdjęć portretowych jej mieszkańców, a spośród wybranych wykonanie murali na ratajskich blokach. Jednocześnie główną ideą projektu stało się hasło spółdzielni. Tutaj wybór mieszkańców padł na „Łączy pokolenia”. Hasło to w naturalny sposób wpisało się w charakterystykę i specyfikę Rataj - miejsca relacji społecznych przedstawicieli kilku generacji, w którym tradycja i historia spotyka się z młodością i nowoczesnością.

Ku zadowoleniu organizatorów konkursem zainteresowali się nie tylko młodsi mieszkańcy Rataj, ale także seniorzy. W związku z tym, dzięki zdjęciom osób w różnym wieku oraz różnej płci, w pełni udało się zrealizować wspomnianą ideę. Pierwszy mural na spółdzielczym bloku z wielkiej płyty powstał w 2017 roku na elewacji szczytowej budynku na os. Piastowskim 18-24.

Obecnie trwają prace nad kolejnym malowidłem ściennym na os. Rusa 1-10, na którym spółdzielnia zaprezentuje kolejnych bohaterów - mieszkańców ratajskiego fyrtla. Ratajskie murale wykonywane są w bardzo specyficzny i charakterystyczny sposób, w tzw. technice pikselowej, a każde zdjęcie składa się z kilku tysięcy kwadratów. Dzięki realizacji murali spółdzielnia spełnia kilka celów: estetyczny - dbając o wizerunek zewnętrzny budynków mieszkalnych i ich otoczenia oraz przede wszystkim społeczny - „łącząc pokolenia”.

JUBILEUSZOWY TYDZIEŃ KULTURALNY:

Pierwszy ratajski mural na os. Piastowskim
SM Osiedle Młodych Piknik osiedlowy „Rodzinnie na Orła Białego”

Mimo że Jubileusz 60-lecia SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu przypada na 7 października, już w czerwcu spółdzielnia zaprasza mieszkańców ratajskich osiedli na Jubileuszowy Tydzień Kulturalny.

Będzie to cykl imprez plenerowych oraz wydarzeń organizowanych w ratajskich domach kultury, które odbędą się w dniach 8-17 czerwca. Już teraz zapraszamy na wielki jubileuszowy finał w Amfiteatrze w Parku nad Wartą, czyli „Ratajskie Urodziny”.

Spójrzmy, jak prezentuje się program Jubileuszowego Tygodnia Kulturalnego - w jaki sposób spółdzielnia zamierza świętować swoje 60. urodziny:

Jubileuszowy Tydzień Kulturalny to wydarzenia skierowane dla mieszkańców ratajskich osiedli, bo to właśnie oni tworzą najważniejsze ogniwo spółdzielni - jej społeczność, która dzięki swej liczebności i różnorodności „łączy pokolenia”. To także próba integracji mieszkańców i wsparcia w pielęgnacji sąsiedzkich relacji, a także sposób na zaprezentowanie bogatej oferty ratajskich domów kultury.

Julia Tritt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.