7 milionów kilometrów Kolei Śląskich i nowe połączenia. Nadchodzi nowy rozkład jazdy pociągów

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Tomasz Szymczyk

7 milionów kilometrów Kolei Śląskich i nowe połączenia. Nadchodzi nowy rozkład jazdy pociągów

Tomasz Szymczyk

Koleje Śląskie, Przewozy Regionalne i PKP Intercity przygotowały w nowym rozkładzie jazdy niespodzianki dla swoich pasażerów.

Kiedyś rozkład jazdy pociągów zmieniał się w czerwcu, ale kilkanaście lat temu termin wprowadzenia nowego zmieniono na grudzień. W ostatnich latach zmiany i tak następują częściej niż raz na rok, bo wymuszają to remonty linii kolejowych. Tuż przed wprowadzeniem rozkładu rocznego warto jednak sprawdzić, jakie zmiany czekają pasażerów.

- W przyszłym roku nasze pociągi pokonają więcej kilometrów przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej wysokości dotacji. Nasze pociągi pokonają 7 milionów kilometrów. Jest to wzrost o ok. 5 proc. względem obecnego rozkładu - zapowiada Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich. - Nadchodzący rok ma przynieść nam także nowe rozwiązania, związane z realizacją przewozów przy współpracy z samorządami lokalnymi. W drugiej połowie roku planowany jest bowiem start wahadłowych połączeń Rybnik - Wodzisław Śląski. Będą one organizowane przy współudziale tych dwóch miast - dodaje.

Nowe połączenia Kolei Śląskich pojawić się mają m.in. między Katowicami a Gliwicami, Zawierciem a Częstochową, a także Katowicami a Lublińcem i Oświęcimiem. Te dwa ostatnie kierunki Koleje Śląskie łączą w jedną linię oznaczoną jako S8. Częściej jeździć będą pociągi na linii z Katowic do Tychów Lodowiska. Takt trzydziestominutowy będzie zachowany na tej trasie do godz. 10, a po południu do godz. 20.

Pasażerów z tej ostatniej linii martwi fakt koniecznej w przypadku niektórych kursów przesiadki na stacji Tychy. Wynika to jednak z prowadzonych przez PKP PLK prac między Katowicami a Tychami.

Kilka nowych kursów w dni wolne pojawi się na trasie z Katowic do Zwardonia. Tą linią pojedzie też przyspieszony pociąg Ornak do Zakopanego, który w Tatry pasażerów wozić będzie głównie w weekendy i wakacje. Trwają rozmowy, by niebawem można było znów dojechać pociągami Kolei Śląskich bezpośrednio z Katowic do słowackiej Czadcy.

Największa rewolucja dotyczy linii z Czechowic-Dziedzic do Cieszyna. Zostaną tylko dwie pary kursów w tej relacji. W zamian regionalny przewoźnik zdecydował się na wprowadzenie bezpośrednich kursów z Katowic do Cieszyna.

W dalszej części przeczytasz co nowego w nowym rozkładzie jazdy pociągów.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.