7 sposobów na walkę ze smogiem SPRAWDZAMY Smog jest śmiertelnym zagrożeniem. Jak się chronić przed smogiem?

Czytaj dalej
Arkadiusz Nauka

7 sposobów na walkę ze smogiem SPRAWDZAMY Smog jest śmiertelnym zagrożeniem. Jak się chronić przed smogiem?

Arkadiusz Nauka

To był fatalny tydzień. Smog truł nas dzień w dzień. W Rybniku normy pyłu przekroczono w rekordowym dniu o 400 proc. Niewiele lepiej było w Zabrzu czy Żywcu. Oto 7 sposobów na walkę ze smogiem. Jak się chronić przed smogiem? Jak uchronić dzieci i starszych? SPRAWDZILIŚMY

Sporządziliśmy przegląd ratunkowych metod, urządzeń oraz akcji antysmogowych. Korzystanie lub używanie których ma jeszcze sens?

7 sposobów na walkę ze smogiem: Jak się uchronić przed smogiem

SPOSÓB 1
Maseczki za 1 zł sztuka (chirurgiczne). Bzdura. Tylko prawdziwe przeciwsmogowe. Te zwykłe, papierowe nie mają kompletnie sensu. Nie pomagają w ogóle (chyba że zwrócić na siebie uwagę na ulicy). Liczą się tylko maski przeciwsmogowe. Można je kupić w wielu miejscach. Są już specjalne maski na rower, do biegania itd. Różnią się filtrami (kurz, pył, gazy organiczne, spaliny itd.), rozmiarami, a także żywotnością oraz designem. Koszt: bez około 100 zł nawet nie zaczynajcie szukać dobrego towaru.

SPOSÓB 2
Oczyszczacze powietrza do wnętrz. To ma sens. Oczyszczacze znane były już wcześniej - przeciwalergiczne, z nawilżaniem powietrza, jonizujące. Lecz teraz jest boom na oczyszczacze przeciwsmogowe. I dobrze, lecz muszą być dobre. Fachowy radzą, że pyły PM2.5, benzopireny, formaldehyd, benzen można ograniczyć, gdy zastosujemy oczyszczacze z filtrem HEPA klasy co najmniej E10, w połączeniu z filtrem z węglem aktywnym. Urządzenie musi być odpowiednio wydajne w stosunku do przestrzeni, którą chcemy filtrować. Dodatkowo zwróćmy uwagę na głośność urządzenia. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że do małego mieszkania oczyszczacz będzie nas kosztował minimum 1000 złotych.

SPOSÓB 3
Akcja Kolei Śląskich - przejazd za darmo dla kierowców. Trochę bzdura, trochę sensu ma.
Akcja z darmowymi przejazdami ma sens, ale dydaktyczny - uczymy się życia bez samochodów. Lecz pamiętajmy, że smog w regionie to smog z kominów, mniej z samochodów.

W dalszej części:

 • Dlaczego darmowe pociągi trochę sensu nie mają
 • Co wpada do naszych mieszkan, a co nie
 • Czy lepiej pić dużo wody, czy jej unikać
 • Jak mogą uratować nas drony
Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Arkadiusz Nauka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.