Katarzyna Kapusta

75 lat temu w Zagłębiu rozpoczęła się zagłada Żydów

75 lat temu w Zagłębiu rozpoczęła się zagłada Żydów Fot. Krzysztof Kozieł
Katarzyna Kapusta

Niemcy zorganizowali żydowskie getto w Zagłębiu pod koniec 1942 roku. Powstało na terenie będzińskiego Warpia i było połączone z gettem w sąsiedniej Środuli, dzielnicy Sosnowca. Potomkowie mieszkańców getta wrócili tu, by dziś uczcić ich pamięć w 75. rocznicę likwidacji gett w Zagłębiu.

Ponad dwieście osób z całego świata - byłych żydowskich mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego i ich krewnych gości w Zagłębiu. Przyjechali tu, by uczcić pamięć swoich bliskich, którzy zginęli podczas likwidacji gett w Zagłębiu Dąbrowskim. Dziś przypada 75. rocznica tego wydarzenia. Zagłada zagłębiowskich Żydów to trauma dla wielu pokoleń. Jak wygladała?

Najpierw, w 1942 roku Niemcy stłoczyli zagłębiowskich Żydów w dwóch sąsiadujących ze sobą gettach - w Będzinie Warpiu i Sosnowcu Środuli. Były ostatnim przystankiem przed zagładą. W sierpniu 1943 roku getta zostały definitywnie zlikwidowane, a ich mieszkańcy trafili do obozów koncentracyjnych lub zostali rozstrzelani. Z 30 tysięcy mieszkających w Będzinie przed wojną Żydów, po wojnie do miasta wróciło zaledwie 500.

W poniedziałek ich potomkowie odwiedzili między innymi Sławków. Przedstawiciele Światowego Związku Żydów Zagłębia, wspólnie z władzami miasta złożyli kwiaty przy pamiątkowej tablicy, znajdującej się nad brzegiem Białej Przemszy.

- Tablica poświęcona jest rozstrzelanym na początku wojny przez Niemców Żydom, którzy próbowali przeprawić się na drugi brzeg Białej Przemszy po zniszczonym moście - mówi Krzysztof Kozieł, rzecznik UM w Sławkowie.

Dziś o godzinie 9 uroczyste obchody 75. rocznicy likwidacji getta rozpoczną się w Sosnowcu przy Stadionie MOSiR (Aleja Mireckiego). Stamtąd wyruszy „Marsz życia” w stronę sosnowieckiego dworca PKP. tam zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa. O godzinie 17 w Sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu odbędzie się recital fortepianowy muzyki polskiej, w wykonaniu Piotra Sałajczyka. Tego dnia także odbędą się uroczystości związane z 74. rocznicą Powstania Warszawskiego. W całym mieście o godz. 17 zawyją syreny alarmowe.

Z kolei w do Będzina zaprasza Fundacja Brama Cukermana na spacer pamięci w 75. rocznicę likwidacji przez hitlerowców będzińskiego getta. Początek o godzinie 16.30, zbiórka uczestników przed dworcem kolejowym Będzin Miasto (pl. Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej 1. Poprowadzi go Tomasz Grząślewicz I like Zagłębie.

Katarzyna Kapusta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.