750 km w 8 godzin? Dla gołębia nic trudnego [FOTOREPORTAŻ]

Czytaj dalej
Maria Zawała

750 km w 8 godzin? Dla gołębia nic trudnego [FOTOREPORTAŻ]

Maria Zawała

Prawdziwe czempiony są warte tyle co dobre auto - mówią hodowcy gołębi pocztowych, których pasja, przekazywana z pokolenia na pokolenia, od lat nierozerwalnie związana jest z Górnym Śląskiem. Z kamerą aparatu odwiedził ich w Świętochłowicach nasz fotoreporter Arkadiusz Gola.

Roman Fegiert i Florian Panek, hodowcy gołębi ze Świętochłowic, o swoich gołębiach mogą opowiadać bez przerwy. Z czułością. Niech nikt przy tym nie waży się takich jak oni nazywać gołębiarzami.
- My jesteśmy hodowcami, a gołębiarze to drapieżniki polujące na gołębie - tłumaczą.

Gołąb pocztowy to jedna z odmian gołębia skalnego, odznaczająca się zdolnością powracania do gołębnika z dużych odległości. Praktyczne wykorzystanie gołębi pocztowych do przesyłania wiadomości znane jest ze starożytnej Persji i Egiptu; w Grecji wykorzystywano je jako posłańców przekazujących informacje o zwycięzcach Olimpiad. Gołębie były pierwszymi udomowionymi ptakami. Do Europy dotarły w okresie ekspansji Imperium Rzymskiego i w wyniku wojen krzyżowych. Na początku XIX wieku Reuter używał gołębi do przenoszenia telegramów, gołębie pocztowe były również używane na frontach I i II wojny światowej.

Dlaczego tak bardzo hodowla gołębi powszechna była na Śląsku?
Praca w ekstremalnych warunkach w hutach, kopalniach i fabrykach powodowała, że robotnicy po pracy szukali chwili wytchnienia w plenerze. Obserwowanie gołębi, opieka nad nimi dawała odpoczynek.

-W tym roku loty już się powoli kończą. Hodowcy ze Świętochłowic mają powód do dumy. Najdłuższy lot ich gołębia liczył 750 km. - Ptak dotarł do małej miejscowości Sulingen koło Hamburga. Najszybszy przeleciał tę trasę w 8 godzin - chwalą sie hodowcy.

Na zdjęciach Arkadiusza Goli można zobaczyć, jak wyglądają gołębniki, ogrodek. - To wspólne dzieło, panowie wszystko sami zrobili. To charakterystyczne dla hodowców ze Śląska, że dbają o każdy szczegół wygody ptaków, nie kupują gotowych gołębników, dlatego każdy jest niepowtarzalny - tłumaczy Arek Gola.

Tak jak gołębie pocztowe. Mogą być białe, niebieskie, czarne, czerwone, szpakowate, pstre. Gładkie (bez pasów), z pasami (nazywane płowymi), nakrapiane oraz w tzw. T-wzór.
Ptaki żyją ok. 10–12 lat, choć znane są przypadki dożycia 20 lat. Lęgi gołębi pocztowych w Polsce tradycyjnie rozpoczynają się pod koniec lutego lub na początku marca. Jesienią rozpoczyna się intensywne pierzenie się, czyli doroczna zmiana upierzenia.


Zobacz fotoreportaż i posłuchaj autora zdjęć Arkadiusza Golę

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.