Absolwent I Społecznego LO w Białymstoku w elitarnym gronie 25 najlepszych maturzystów w kraju. Jakub Chomko będzie studiował na Oksfordzie

Czytaj dalej
Fot. I Społeczne LO w Białymstoku
Magdalena Kuźmiuk

Absolwent I Społecznego LO w Białymstoku w elitarnym gronie 25 najlepszych maturzystów w kraju. Jakub Chomko będzie studiował na Oksfordzie

Magdalena Kuźmiuk

Kuba jest jedynym Podlasianinem, który znalazł się w elitarnym gronie 25 laureatów konkursu „Matura na 100 procent”. Absolwent I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku będzie kontynuował edukację na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Nie ma gotowej recepty na świetne wyniki. Każdy ma swoje techniki i sposoby, jednak czymś, co łączy wszystkich tegorocznych laureatów konkursu, była ciężka praca. To niezbędny, ale niewystarczający element sukcesu - mówi Jakub Chomko. - Dla mnie kluczowa była też pewność siebie. Wchodząc na egzamin, byłem doskonale przygotowany, a jedyne, czego się obawiałem to tego, że komisja przygotuje podchwytliwy i trudny egzamin, pełen niespodzianek. Tak trochę było z egzaminem z fizyki. Moim zdaniem, najtrudniejszym w tym roku.

Kuba jest tegorocznym maturzystą i absolwentem I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. I właśnie w świetnie zdanym egzaminie maturalnym leżał klucz do dalszych sukcesów. Niedawno wrócił z Gdyni, gdzie jako jeden z 25 wspaniałych laureatów konkursu "Matura na 100 procent" odebrał zaszczytne wyróżnienie - najlepszego maturzysty w Polsce. Był jedynym przedstawicielem naszego regionu!

Konkurs "Matura na 100 procent" organizuje Fundacja "Zawsze Warto" i Centralna Komisja Egzaminacyjna. Od sześciu lat - w oparciu o bardzo rygorystyczny regulamin - instytucje te wybierają maturzystów z najwyższymi wynikami w kraju. Aby dostać się do finału, z każdego przedmiotu maturalnego trzeba uzyskać co najmniej 90 procent. Spośród 250 tysięcy tegorocznych maturzystów konkursowe jury wyłoniło 67 finalistów. Tytuł laureata zdobyli najlepsi z najlepszych - właśnie tych 25 młodych ludzi.

Jakub na 100 procent zdał pięć egzaminów, w tym rozszerzone z matematyki i fizyki, a także ustny z angielskiego i polskiego oraz trzy egzaminy na ponad 90 procent.

W tych szkołach matura poszła najlepiej w Białymstoku. Wśród liceów w tym gronie znalazło się m.in. I, VI i XI LO

- Kuba wyróżniał się wyjątkowym opanowaniem w momencie pisania egzaminu, umiał się skupić całkowicie na problemie i zwracał uwagę na każdy szczegół problemu, niczego nie przeoczając - chwali Ewa Drozdowska, nauczycielka fizyki i dyrektor I Społecznego LO w Białymstoku.

Mocną stroną Kuby zawsze był język angielski, którego uczy się już od kilkunastu lat, ale najwięcej pracy poświęcał matematyce i fizyce. Jego wysiłki przyniosły efekty. W ubiegłym roku miał najwyższą średnią w szkole i otrzymał stypendium premiera. Tak dobre wyniki pozwalają Kubie realizować plany dotyczące dalszej edukacji. Będzie studiował ekonomię i zarządzanie na Uniwersytecie w Oksfordzie.

- To uczelnia sklasyfikowana w tym roku jako nr 1 na świecie, a mi zależy mi przede wszystkim na najlepszym wykształceniu. Chcę też angażować się w rozwiązywanie problemów współczesnego świata. Cieszy mnie również perspektywa poznania fascynujących, otwartych na świat osób, z którymi będę studiował. W przyszłości zaś chcę wejść w świat biznesu i finansów i mam nadzieje, że studia pozwolą mi zrealizować te plany - liczy Jakub.

Magdalena Kuźmiuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.