Arkadiusz Biernat

ABW tropi nazistów: organizacja Duma i Nowoczesność czciła Hitlera w Wodzisławiu Śl.

ABW tropi nazistów: organizacja Duma i Nowoczesność czciła Hitlera w Wodzisławiu Śl.
Arkadiusz Biernat

ABW tropi nazistów na Śląsku. Mateusz S., przewodniczący stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”, a także Adam B. i Tomasz R. zatrzymani przez ABW. To uczestnicy obchodów urodzin Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śląskim.

Pięć osób zostało zatrzymanych w sprawie neonazistów w Wodzisławiu Śląskim. To uczestnicy obchodów 128. urodzin Adolfa Hitlera w wodzisławskim lesie, które ujawnili dziennikarze Superwizjera TVN. Na nagraniu widać, jak na wzgórzu wywieszono czerwone flagi ze swastykami, a z głośników słychać nazistowskie marsze wojskowe. Na ujawnionym nagraniu widać coś w rodzaju ołtarzyka. Jest płonąca swastyka, a uczestnicy imprezy wznoszą okrzyki „Sieg heil” (w mundurach Wehrmachtu i SS).

Wśród zatrzymanych w poniedziałek wieczorem uczestników tego spotkania neonazistów jest Mateusz S., przewodniczący kontrowersyjnego stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” z Wodzisławia Śląskiego. ABW zatrzymała też Adama B. i Tomasza R. Podczas przeprowadzonych przeszukań w mieszkaniach podejrzanych znaleziono m.in. mundury i inne przedmioty, które zawierają treści propagujące nazistowski ustrój państwa.

- Mężczyznom przedstawiono zarzuty publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów rocznicy urodzin przywódcy Rzeszy Niemieckiej Adolfa Hitlera, w trakcie których pochwalano i afirmowano jego rząd. Nadto jednemu z mężczyzn przedstawiono również zarzut posiadania broni i amunicji - mówi Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.