Arkadiusz Biernat

ABW tropi neonazistów z organizacji Duma i Nowoczesność. Prokurator: zarzuty propagowania faszyzmu i zakaz opuszczania Polski

Dorota R. i Adrian K. to kolejne dwie osoby zatrzymane w sprawie urodzin Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śląskim Fot. TVN Dorota R. i Adrian K. to kolejne dwie osoby zatrzymane w sprawie urodzin Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śląskim
Arkadiusz Biernat

ABW tropi neonazistów z organizacji Duma i Nowoczesność: Dorota R. i Adrian K. to kolejne dwie osoby zatrzymane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w związku z urodzinami Adolfa Hitlera w wodzisławskim lesie. W sumie zatrzymanych zostało już pięć osób. Trzy z nich zostały już zwolnione do domu.

Do zatrzymania Doroty R. i Adriana K. doszło we wtorek 24 stycznia 2018. Dokonała ich Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która wykonuje czynności w porozumieniu z Prokuraturą Okręgową w Gliwicach. Śledczy nie zdradzają treści wyjaśnień składanych przez zatrzymanych. Nie udzielają też więcej szczegółowych informacji na ich temat. Wiadomo, że obie zatrzymane osoby pochodzą z powiatu wodzisławskiego.

- Dwóm zatrzymanym osobom przedstawione został zarzuty publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów rocznicy urodzin przywódcy Rzeszy Niemieckiej Adolfa Hitlera, w trakcie których pochwalano i afirmowano jego rządy - mówi prokurator Joanna Smorczewska, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Grożą im 2 lata więzienia.

Zakładali mundury SS

Śledztwo ruszyło po tym, jak w sobotę dziennikarze „Superwizjera TVN” ujawnili, że grupa neonazistów 13 maja 2017 roku w lesie niedaleko Wodzisławia Śląskiego świętowała urodziny Adolfa Hitlera, przywódcy III Rzeszy. W reportażu, który ukazał się na antenie TVN24 mogliśmy zobaczyć, jak neonaziści zakładają mundury Wehrmachtu i SS, wygłaszają peany na cześć Hitlera. Nie brakowało też czerwonych flag ze swastyką.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Dorota R. i Adrian K. zatrzymani przez ABW sprawie urodzin Hitlera. To członkowie organizacji Duma i Nowoczesność
Superwizjer: "Polscy neonaziści" na Śląsku świętowali urodziny Hitlera. Wstrząsający reportaż TVN

W poniedziałek ABW zatrzymała trzy osoby. Wśród nich jest Mateusz S., przewodniczący kontrowersyjnego stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” z Wodzisławia Śl. ABW zatrzymała też Adama B. i Tomasza R. Podczas przeprowadzonych przeszukań w mieszkaniach podejrzanych odkryto m. in. mundury i innych rzeczy, które zawierają treści propagujące nazistowski ustrój państwa.

Mężczyźni usłyszeli takie same zarzuty, jak ostatnie dwie zatrzymane osoby.

W dalszej części:

 • Jeden zarzut więcej dla jednej z zatrzymanych osób
 • Kto, zdaniem RAŚ, bagatelizuje problem nacjonalizmu w Polsce
Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Arkadiusz Biernat

Dziennikarz, redaktor. Na co dzień pracuję w rybnickim oddziale Dziennika Zachodniego. Zajmuję się głównie problemami (ale nie tylko) Rybnika, Wodzisławia Śl., Żor i Jastrzębia-Zdroju. Piszę teksty, robię zdjęcia, wykonuję materiały wideo. Prowadzę różnego rodzaju debaty, czasem bywam też spikerem na zawodach sportowych. Na łamach DZ z chęcią punktuję błędne lub trudno wytłumaczalne decyzje samorządowców. Denerwuje mnie, że konflikt polityczny z Warszawy przenosi się do naszych lokalnych społeczności. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Chętnie oglądam piłkę nożną i żużel. Sam jeżdżę na rowerze. Można też się ze mną zmierzyć wirtualnie w CS:GO (początkujący silver ;).

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.