Adwokat Radosław Sz. nakłaniał do fałszywych zeznań. Sąd dyscyplinarny znalazł dla niego okoliczności łagodzące

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Cieśla
Łukasz Cieśla

Adwokat Radosław Sz. nakłaniał do fałszywych zeznań. Sąd dyscyplinarny znalazł dla niego okoliczności łagodzące

Łukasz Cieśla

Adwokat Radosław Sz. z Poznania został skazany za nakłanianie do fałszywych zeznań, ale sąd dyscyplinarny nie wydalił go z zawodu. Znalazł okoliczności łagodzące, na przykład młody wiek prawnika. Z zawodu nie został również wydalony adwokat Maciej R., któremu w innej sprawie zarzucono rażące działanie na szkodę klienta. Jeden sąd dyscyplinarny wydalił go z zawodu, ale drugi nakazał ponowne zbadanie sprawy.

To dwie różne sprawy dwóch poznańskich adwokatów. W przypadku mecenasa Radosława Sz. sprawa trafiła do sądu powszechnego, który uznał jego winę i zawiesił w wykonywaniu zawodu adwokata. Własne postępowanie prowadził również rzecznik dyscyplinarny dla adwokatów. Domagał się najsurowszej kary dla Radosława Sz., czyli wydalenia z zawodu. Ale stało się inaczej.

Czytaj więcej:

- Domagałem się wydalenia tego adwokata z zawodu

– potwierdza adw. Tomasz Krawczyk, pierwszy zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy poznańskiej Okręgowej Radzie Adwokackiej. - Broniąc oskarżonego w procesie karnym, namawiał telefonicznie pokrzywdzonego do złożenia fałszywych zeznań na korzyść jego klienta. Jednak sądy dyscyplinarne w Poznaniu i w Warszawie w mojej ocenie podeszły do sprawy zbyt liberalnie. Uznały, że zakażą mu wykonywania zawodu na okres pięciu lat. Sądy wzięły pod uwagę jego młody wiek oraz trudną sytuację życiową. Uznały też, że miał dobre intencje, bo chciał pomóc oskarżonemu klientowi, ale przekroczył prawnie dozwolone granice działania obrońcy. Mnie taka argumentacja nie przekonuje. Została złożona kasacja od prawomocnego orzeczenia i czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego.

Co o sprawie Radosława Sz. sądzi poznańska rada adwokacka? Dlaczego surowsza kara spotkała innego adwokata - Macieja R.? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Cieśla

Zajmuję się głównie sprawami kryminalnymi, śledztwami, prokuraturą i procesami sądowymi. Chętnie podejmuję również inne, ciekawe i kontrowersyjne tematy. Czasami piszę o polityce. Jestem współautorem reportaży telewizyjnych w "Superwizjerze TVN".

Wychodzę z założenia, że najciekawsi są ludzie i fakty.

W "Głosie Wielkopolskim" swoje pierwsze teksty opublikowałem jeszcze jako student, latem 2003 roku. Prywatnie jestem pasjonatem sportu pod różnymi postaciami, podróży i Gruzji, do której jeżdżę od kilkunastu lat.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.