Mariusz Parkitny

Afery meliorantów ciąg dalszy. Zastępcy dyrektora z zarzutami

Śledztwo w aferze trwa od trzech lat. Na zdjęciu Tomasz P. podczas posiedzenia aresztowego w czerwcu 2014 Fot. archiwum Śledztwo w aferze trwa od trzech lat. Na zdjęciu Tomasz P. podczas posiedzenia aresztowego w czerwcu 2014
Mariusz Parkitny

Afera meliorantów zatacza coraz szersze kręgi. Prokuratorzy stawiają zarzuty kolejnym osobom, w tym zastępcom byłego dyrektora.

Kolejnych sześć osób Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała już we wtorek. To pracownicy Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Wśród podejrzanych są m.in. zastępcy dyrektora urzędu.

Prokuratura na razie nie ujawnia, czy zatrzymani przyznali się do winy. Na pewno na razie nie trafią do aresztu, ale żeby pozostać na wolności, musieli wpłacić poręczenie majątkowe i muszą meldować się na policji.

Co najmniej dwie osoby mają czasowy zakaz wykonywania obowiązków służbowych. Zarzuty są poważne, m.in. korupcyjne: poświadczenie nieprawdy w dokumentach, działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenie lub niedopełnienie obowiązków służbowych, wyłudzenia, oszustwo.

Głównym podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi.- Teraz mamy uzasadnione podejrzenia, że do nieprawidłowości mogło dojść nie przy 37, a przy 105 inwestycjach - mówi prokurator Aldona Lema z zachodniopomorskiego wydziału do spraw przestępczości gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Wartość „podejrzanych” inwestycji to ponad 150 mln zł. Nie można wykluczyć, że będą kolejne zatrzymania. Prokuratura nie ujawnia, kiedy zakończy śledztwo.

- Mamy wyznaczony termin na zakończenie śledztwa i powinniśmy go dotrzymać. Na razie nie chcemy jednak o tym informować ze względu na pewną strategię śledztwa - mówi prokurator Aldona Lema z zachodniopomorskiego wydziału do spraw przestępczości gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Zorganizowana grupa przestępcza

Łącznie zarzuty w śledztwie ma już 18 osób. Część osób jest podejrzana o udział w grupie przestępczej, która zajmowała się ustawianiem przetargów.

Główny podejrzany to Tomasz P., były dyrektor zachodniopomorskiego zarządu melioracji, oraz jego zastępca Andrzej K. Tomasz K. przyznał się dobrania łapówek. Miał dostać 200 tys. zł od Krzysztofa B., przedsiębiorcy z Darłowa. Tomasz K. poszedł na współpracę z prokuraturą, dzięki czemu po kilku miesiącach aresztu wyszedł na wolność po wpłaceniu 360 tys. zł poręczenia majątkowego. Korupcja nie polegała tylko na przyjmowaniu pieniędzy.

Łapówkami były też prace melioracyjne wykonywane prywatnie dla Tomasza P. W zamian miał ułatwiać wygrywanie przetargów. Zarzuty ma też kilku przedsiębiorców, którzy pomagali ustawiać przetargi. Dwóch z nich jest też podejrzanych o wręczenie łapówek Tomaszowi P. Zachodniopomorski Zarząd Melioracji to jednostka budżetowa podległa samorządowi województwa.

Kontrole przeprowadzane przez urzędników nie wykazały nieprawidłowości w urzędzie. Jak to możliwe, że o takim korupcyjnym układzie nie wiedzieli zwierzchnicy podejrzanych? Wyjaśnia to komisja rewizyjna sejmiku.

Mariusz Parkitny

Jestem dziennikarzem od ponad dwóch dekad. Piszę do Głosu Szczecińskiego, Naszego Miasta Szczecin, Trendy, portali www.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl.


Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Dlatego w pracy zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce, która potrafi przyprawić o ból głowy.


Znajdziecie mnie też bardziej prywatnie na Facebooku https://www.facebook.com/mariusz.parkitny.75 Twitterze https://twitter.com/ParkitnyMariusz i Instagramie https://www.instagram.com/parkitnymariusz/?hl=pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.