Afrykańskie skarby w żorskim muzeum [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Katarzyna Śleziona-Kołek

Afrykańskie skarby w żorskim muzeum [ZDJĘCIA]

Katarzyna Śleziona-Kołek

Wystawa Afryka w Żorach: W siedzibie żorskiego muzeum w kształcie „kopca” przy ul. Muzealnej możemy już zobaczyć niezwykłą wystawę afrykańskich eksponatów, jedyną taką w województwie śląskim. To część wystawy czasowej pn. „"Mirabilia afrykańskie z kolekcji Schlothauer-Wilhelm", którego właścicielami są: Gustav Wilhelm i jego żoba Birgit Schlothauer z Niemiec, fascynaci kulturą ludów Afryki.

Wystawa Afryka Żory

- Gromadzone latami przez kolekcjonerów eksponaty w większości pochodzą z kręgu kulturowego ludu Fon, żyjącego w zachodnioafrykańskim Beninie i Togo. To właśnie Fonowie, główny lud obu krajów, stworzyli ma tych terenach państwo Abomey, zwane Dahomejem. Główną religią wyznawaną przez tę grupę etniczną jest oparta na kulcie przodków religia vodun, bardziej znana na świecie pod nazwą voodoo – mówi Lucjan Buchalik, dyrektor żorskiego muzeum.

Główne skarby z Afryki, jakie możemy oglądać w żorskim muzeum, są właśnie związane z religią vodun. - Czasem są to całe ołtarze ofiarne, czasem ich fragmenty. Równie interesujące są obiekty związane z elitą władzy Fonów. Przykładem regaliów królewskich symbolizujących dawną władzę wodzów Fonów są rekady – rodzaje bereł oraz trony, pochodzące z XIX wieku – dodaje dyrektor muzeum.

Wśród eksponatów w Żorach możemy zobaczyć np. tron księżniczki Hangbe siostry króla Agonglo, panującego w latach 1789-1797, tron króla Agoli-Agbo, panującego w latach 1894-1898, czy siedzisko dla odwiedzających króla Glele, panującego w latach 1858-1889.

Ciekawie prezentują się także symbole władzy królewskiej, jak np. przedstawienie orła, symbol króla Akaba, panującego w latach 1685-1708, królewski Bachnio, symbol króla Glele, panującego w latach 1858-1899.

Zaskakujące są też ozdoby królewskie, jak np. wachlarz królewski, czy naszyjnik księżniczki z ok. 1920 r.

Nasze oczy ze zdumieniem spoglądają też na różne bóstwa grupy etnicznej Fon, jak np.: tzw. Legbę – to bóstwo płodności i pośrednik między światami, tzw. Mami water – symbol piękna i szczęścia, czy Gu – bóstwo kowali i wojny.

52 eksponaty z wystawy "Mirabilia afrykańskie z kolekcji Schlothauer-Wilhelm" możemy oglądać do końca marca 2016 roku.

Wcześniej, bo do końca stycznia 2016 roku w żorskim muzeum, zakończą się dwie inne wystawy fotograficzne.
Jedna z ekspozycji pt. "Współczesna architektura w krajobrazie Namibii (i Południowej Afryki). Badania terenowe 2013-2014" autorstwa Anny i Jakuba Sachse prezentuje niezwykłe krajobrazy Namibii i RPA, w które harmonijnie została wpisana współczesna architektura m.in. centrów informacji turystycznej, punktów widokowych, czy miejsc kempinowych.

Druga wystawa pn. „Prof. Zbigniew Dmochowski - badacz architektury wernakularnej Nigerii" autorstwa dra hab. inż. arch., prof. PG Marii Jolanty Sołtysik i dra inż. arch. Bartosza Macikowskiego poświęcona jest profesorowi Zbigniewowi Dmochowskiemu. To wybitny historyk architektury polskiej i afrykańskiej, który od 1958 roku swoje życie poświęcił dokumentowaniu architektury Nigerii.

Katarzyna Śleziona-Kołek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.