Akcja 360Śląskie zawitała do Raciborza, miasta, które w 2017 roku obchodzi wielki jubileusz

Czytaj dalej
Aleksander Król

Akcja 360Śląskie zawitała do Raciborza, miasta, które w 2017 roku obchodzi wielki jubileusz

Aleksander Król

W roku wielkiego jubileuszu nie mogło zabraknąć nas z akcją 360Śląskie w Raciborzu, jednym z najpiękniejszych miast Śląska, w którym to, co historyczne, miesza się z tym, co nowoczesne. Zobaczcie Racibórz na zdjęciach 360 stopni.

2017 rok będzie wyjątkowy dla Raciborza, miasta, które rozpoczęło właśnie świętowanie 800-lecia nadania praw miejskich. Bo choć Racibórz jest na pewno o wiele starszy - pierwsza pisemna informacja o grodzie Racibórz pojawiła się na kartach Kroniki Galla Anonima, w związku ze zdobyciem grodu przez rycerzy Bolesława Krzywoustego w 1108 roku - to jednak olbrzymie sgraffito z datą 1217 autorstwa Mariana Zawisły na budynku magistratu przy ulicy Batorego przypomina o tym, że prawa miejskie nadano Raciborzowi 100 lat później.

Dlatego w roku tak ważnego jubileuszu nie mogło nas zabraknąć w 800-letnim mieście nad Odrą z naszą akcją 360Śląskie.

Kliknij przycisk PLAY i zobacz Racibórz na zdjęciach 360 stopni

Na początek odwiedziliśmy raciborski rynek, gdzie „stare miesza się z nowym”. Na środku centralnego placu stoi kolumna Matki Boskiej, tzw. Kolumna Maryjna, czyli późnobarokowa budowla, wykonana w latach 1725-1727 przez austriackiego artystę Johanna Melchiora Österreicha. Kolumnie Maryjnej przypisuje się nadprzyrodzone właściwości, legenda głosi, że jej zniszczenie zapowiadać będzie koniec świata. Ruszenie cokołu lub kopanie wokół niego spowoduje z kolei zatopienie miasta, ponieważ kolumna przykrywa prące z wielką siłą źródło lub kanał, który łączy raciborski rynek z Odrą.

Stąd też od razu udaliśmy się nad wspomnianą Odrę, którą miasto postanowiło wykorzystać jako wielki atut. W ubiegłym roku nad brzegiem rzeki powstała piękna plaża miejska, gdzie wypoczywali mieszkańcy i turyści.

Ich spotkaliśmy też na dziedzińcu odrestaurowanego w ostatnich latach Zamku Piastowskiego, który stał się tętniącym centrum kultury pogranicza.

Z kamerą 360 stopni zajrzeliśmy do raciborskiego Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie można odetchnąć czystym powietrzem, podziwiając Zaczarowany Ogród, który urzeka swoim pięknem o każdej porze roku.

Z okazji jubileuszu 800 lat nadania praw miejskich Raciborzowi przygotowano tu wiele atrakcji. Latem zaśpiewa m.in. Michał Szpak. A Racibórz po raz czwarty przeżyje oblężenie fanów muzyki elektronicznej. W mieście będzie działo się przez cały 2017 rok. Liczne uroczystości związane z obchodami jubileuszu 800 lat Raciborza objął honorowym patronatem wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W piśmie do prezydenta Mirosława Lenka Wojewoda napisał:

„Miasto Racibórz tworzy pozytywny wizerunek województwa śląskiego, jest bardzo dobrą wizytówką naszego regionu. To wspaniałe miejsce, w którym każdy gość, niemal na każdym kroku, może spotkać się z bogatą historią naszego kraju” - pisał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

2017 rok to najlepszy czas, by odwiedzić jedno z najpiękniejszych miast Śląska! Zapraszamy Państwa do Raciborza!

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.