Akcja „Daj Włos” rusza w Brodnicy

Czytaj dalej
Fot. nadesłane/archiwum K.Piórkowska
Katarzyna Pomianowska

Akcja „Daj Włos” rusza w Brodnicy

Katarzyna Pomianowska

- Organizowane przedsięwzięcie będzie pierwszym tego typu w naszym mieście - mówi Mateusz Szafrański, koordynator.

Częstym skutkiem ubocznym u osób z chorobą nowotworową jest utrata włosów po chemioterapii. „Daj Włos” ma im choć odrobinę pomóc.

- Pacjentkę do dalszej walki z nowotworem motywować może dobrze dobrana peruka z naturalnych włosów. Jednak nie zawsze jest ją na nią stać, bowiem tylko częściowo jest refundowana z NFZ - tłumaczy Mateusz Szafrański. „Daj włos” ma na celu przekazanie włosów, fundacji Rak’ n’ Roll Wygraj życie w Warszawie, która współpracuje z firmą produkującą naturalne peruki. Są one przekazywane za darmo kobietom, które walczą z rakiem.

Przypomnijmy, że od maja ub. roku w akcji uczestniczy salon fryzjerski Katarzyny Piórkowskiej z Jabłonowa Pomorskiego. - W ub. tygodniu ścięłam najpiękniejsze jak dotąd włosy przeznaczone na akcję - mówi fryzjerka. - Pani zapuszczała je przez cztery lata. Wspaniale zadbane. Oddała je bez większego żalu... Do tej pory kitki przekazało blisko 30 osób. - Najwięcej w pierwszym etapie akcji, tuż po jej ogłoszeniu. Większość osób woli aby ściąć włosy na miejscu, miałam dwa przypadki przekazania gotowych kucyków. W jednym - od znajomej fryzjerki, która wiedziała jak obciąć włosy, w drugim - od dziewczyny, która miała już wcześniej ścinane kucyki i zachowała je. Postanowiła przekazać na akcję.

Włosy przekazują zarówno mieszkańcy Jabłonowa jak i regionu. - Przyjeżdżają m.in. z Płowęża, ale i z Brodnicy. Do zakładu w Jabłonowie docierają zwykle osoby dorosłe, zdarza się jednak, że włosy chcą przekazać trochę młodsi... - Odwiedziła mnie dziewczynka, która bardzo chciała wspomóc akcję. Zanim obcięłam włosy - pokazałam jej ile ich jest potrzebnych. Miała łzy w oczach, gdy okazało się, że trzeba obciąć aż tak dużo. Bardzo jednak chciała pomóc i zdecydowała, że mam ciąć.

W akcji - od 1 kwietnia będą brały udział salony fryzjerskie w Brodnicy: „U Misi” „AGA”, „TREND Vision”, „K&L Hair Design Group”, salon Anna Bąkowska, „New Design. Studio Fryzjerskie”, salon Zyta Korzeńska, „Trendy” , Extravagance oraz studio fryzur Alina Kopistecka.

W każdym z nich można pozostawić ofiarowane włosy (długość min. 25 cm, mogą być także farbowane). - Salony, które chciałyby przyłączyć się do akcji, zapraszamy do współpracy. Usługę strzyżenia fryzjerzy wykonają bezpłatnie. Akcja w naszym mieście rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do końca maja. Więcej informacji o akcji można znaleźć na facebooku (Akcja społeczna „Daj włos” w Brodnicy) - dodaje Mateusz.

„Daj Włos” w Brodnicy organizują: Stowarzyszenie Osób Działających na Rzecz Ludzi Niepełnosprawnych RAZEM wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Społecznego „Stoper”. Patronat objął burmistrz miasta.

Katarzyna Pomianowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.