Akcja „Daj Włos” rusza w Brodnicy

Czytaj dalej
Fot. nadesłane/archiwum K.Piórkowska
Katarzyna Pomianowska

Akcja „Daj Włos” rusza w Brodnicy

Katarzyna Pomianowska

- Organizowane przedsięwzięcie będzie pierwszym tego typu w naszym mieście - mówi Mateusz Szafrański, koordynator.

Częstym skutkiem ubocznym u osób z chorobą nowotworową jest utrata włosów po chemioterapii. „Daj Włos” ma im choć odrobinę pomóc.

- Pacjentkę do dalszej walki z nowotworem motywować może dobrze dobrana peruka z naturalnych włosów. Jednak nie zawsze jest ją na nią stać, bowiem tylko częściowo jest refundowana z NFZ - tłumaczy Mateusz Szafrański. „Daj włos” ma na celu przekazanie włosów, fundacji Rak’ n’ Roll Wygraj życie w Warszawie, która współpracuje z firmą produkującą naturalne peruki. Są one przekazywane za darmo kobietom, które walczą z rakiem.

Przypomnijmy, że od maja ub. roku w akcji uczestniczy salon fryzjerski Katarzyny Piórkowskiej z Jabłonowa Pomorskiego. - W ub. tygodniu ścięłam najpiękniejsze jak dotąd włosy przeznaczone na akcję - mówi fryzjerka. - Pani zapuszczała je przez cztery lata. Wspaniale zadbane. Oddała je bez większego żalu... Do tej pory kitki przekazało blisko 30 osób. - Najwięcej w pierwszym etapie akcji, tuż po jej ogłoszeniu. Większość osób woli aby ściąć włosy na miejscu, miałam dwa przypadki przekazania gotowych kucyków. W jednym - od znajomej fryzjerki, która wiedziała jak obciąć włosy, w drugim - od dziewczyny, która miała już wcześniej ścinane kucyki i zachowała je. Postanowiła przekazać na akcję.

Włosy przekazują zarówno mieszkańcy Jabłonowa jak i regionu. - Przyjeżdżają m.in. z Płowęża, ale i z Brodnicy. Do zakładu w Jabłonowie docierają zwykle osoby dorosłe, zdarza się jednak, że włosy chcą przekazać trochę młodsi... - Odwiedziła mnie dziewczynka, która bardzo chciała wspomóc akcję. Zanim obcięłam włosy - pokazałam jej ile ich jest potrzebnych. Miała łzy w oczach, gdy okazało się, że trzeba obciąć aż tak dużo. Bardzo jednak chciała pomóc i zdecydowała, że mam ciąć.

W akcji - od 1 kwietnia będą brały udział salony fryzjerskie w Brodnicy: „U Misi” „AGA”, „TREND Vision”, „K&L Hair Design Group”, salon Anna Bąkowska, „New Design. Studio Fryzjerskie”, salon Zyta Korzeńska, „Trendy” , Extravagance oraz studio fryzur Alina Kopistecka.

W każdym z nich można pozostawić ofiarowane włosy (długość min. 25 cm, mogą być także farbowane). - Salony, które chciałyby przyłączyć się do akcji, zapraszamy do współpracy. Usługę strzyżenia fryzjerzy wykonają bezpłatnie. Akcja w naszym mieście rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do końca maja. Więcej informacji o akcji można znaleźć na facebooku (Akcja społeczna „Daj włos” w Brodnicy) - dodaje Mateusz.

„Daj Włos” w Brodnicy organizują: Stowarzyszenie Osób Działających na Rzecz Ludzi Niepełnosprawnych RAZEM wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Społecznego „Stoper”. Patronat objął burmistrz miasta.

Katarzyna Pomianowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.