Michał Nowak

Akcja ratownicza na kopalni Wujek-Śląsk: Ratownicy opanowują metan

Akcja ratownicza na kopalni Wujek-Śląsk jeszcze bez przełomu Fot. Dziennik Zachodni Akcja ratownicza na kopalni Wujek-Śląsk jeszcze bez przełomu
Michał Nowak

Akcja ratownicza na kopalni Wujek-Śląsk jeszcze bez przełomu. W piątek 22 maja rano kombajn drąży chodnik ratowniczy za przecinką "4"; jest około 3,5 metra za nią.

CZYTAJ KONIECZNIENA BIEŻĄCO:
Akcja ratunkowa KWK Wujek Śląsk:

AKTUALIZACJA Niedziela, 24 maja 2015 8.00

Trwają prace w chodniku badawczym "5b". Gotowa jest tama odgradzająca go od zachodu, w trakcie wykonywania są przegrody w dowierzchni centralnej (strona wschodnia), przestrzeń między nimi zostanie wypełniona pianą. Pozwoli to utrzymać stężenia metanu w wartościach dopuszczalnych dla wejścia ludzi.

AKTUALIZACJA Sobota, 23 maja 2015 7.00

Kombajn jest 1,25 m od chodnika badawczego "5b". Rano trzeba było wycofać załogę, gdyż wystąpiło podwyższone stężenie metanu, w wielkościach zagrażających wybuchem. Trwa intensywne przewietrzanie. Gdy sytuacja zostanie ustabilizowana na wartościach bezpiecznych, drążenie będzie podjęte. Przewidywana jest też próba rozpoczęcia penetrowania chodnika 5b.

Drążony przez kombajn chodnik ratowniczy znajduje się 5 m od dowierzchni centralnej (z której został rozpoczęty), nieco ponad 132 m od ściany.


W piątek 22 maja rano kombajn drąży chodnik ratowniczy za przecinką "4"; jest około 3,5 metra za nią. Od przecinki "4" do kolejnego (poprzecznego w stosunku do przebiegu chodnika ratowniczego) chodnika "5b", prowadzącego bezpośrednio do ściany "7" jest około 15 metrów. Gdy kombajn zbliży się na 6 m do chodnika "5b" zostanie wykonany odwiert w jego kierunku.

Ratownicy montują pierścienie zabezpieczające, co zajmuje wiele czasu, głównie ze względu na różny poziom wypiętrzenia spągu i problem opadającego stropu w tym miejscu. Dodatkowo, w środę w nocy ratownicy musieli zostać wycofani na kilka godzin z chodnika ratowniczego, ze względu na wzrost stężenia metanu.

Na razie nie sposób określić, czy dziś zabezpieczanie chodnika będzie zakończone i jak zostanie poprowadzona dalsza akcja. Jeśli metan nie będzie stwarzał zagrożenia dla ratowników, powinni oni podjąć próbę przedostania się przecinką pod ścianę.


*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Michał Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.