Akt oskarżenia przeciwko byłemu prezydentowi Zawiercia Ryszardowi M.

Czytaj dalej
Patryk Drabek

Akt oskarżenia przeciwko byłemu prezydentowi Zawiercia Ryszardowi M.

Patryk Drabek

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Zawierciu akt oskarżenia przeciwko byłemu prezydentowi Zawiercia, Ryszardowi M. Samorządowca oskarża się o przyjmowanie korzyści majątkowych.

Prokuratura poinformowała w środę, że aktem oskarżenia objęto 5 osób, w tym byłego prezydenta Zawiercia Ryszarda M., byłego zastępcę prezydenta Zawiercia Marka K., dwóch przedsiębiorców Czesława I. i Bartłomieja K. oraz kierownika budowy, której inwestorem było miasto Zawiercie.

- Ryszardowi M. prokurator przedstawił 10 zarzutów popełnienia przestępstw, z których 9 dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych, a jeden niedopełnienia obowiązków służbowych i wejścia w porozumienie w toku postępowania przetargowego - przekazał prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

W toku śledztwa ustalono, że od 2009 do 2014 roku Ryszard M. przyjął od Czesława I. korzyści majątkowe w łącznej kwocie 130 tysięcy złotych.

- Korzyści te zostały przyjęte w związku z inwestycjami prowadzonymi przez Urząd Miasta w Zawierciu (zagospodarowanie zieleńca, budowa socjalnych budynków mieszkalnych, budowa i wyposażenie parku przemysłowo-technologicznego) oraz przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu (termomodernizacja przychodni lekarskich). Przyjęcie korzyści w związku z ostatnią inwestycją dotyczy okresu, w którym Ryszard M. pełnił funkcję starosty zawierciańskiego - poinformował prokurator Ozimek.
Ponadto stwierdzono, że Ryszard M., w związku z pełnioną funkcją prezydenta Zawiercia, przyjął od Bartłomieja K. korzyści majątkowe w łącznej wysokości 40 tysięcy złotych.

Kolejne zarzuty dotyczą przyjęcia korzyści majątkowych w wysokości od 50 do 500 zł od trzech osób prywatnych. W jednym z tych przypadków korzyść majątkowa została przyjęta w zamian za załatwienie podpisania umowy najmu mieszkania.

W tej sprawie prokurator przedstawił także zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 1000 zł zastępcy prezydenta Zawiercia Markowi K.

- W zakresie zarzucanego Ryszardowi M. przestępstwa niedopełnienia obowiązków służbowych ustalono, że w 2013 roku, oskarżony w trakcie przetargu, który dotyczył budowy socjalnych budynków mieszkalnych, zataił posiadane informacje o braku spełnienia warunków przetargowych przez firmę Czesława I. Ponadto przed zakończeniem przetargu Ryszard M. ujawnił przedsiębiorcy sposób rozstrzygnięcia przetargu i dopuścił go do rozpoczęcia robót. W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami w dokumentacji tej inwestycji, przedstawiono kierownikowi budowy Krzysztofowi G. zarzut poświadczenia nieprawdy co do daty rozpoczęcia prac budowlanych - przekazał prokurator Tomasz Ozimek.

W akcie oskarżenia prokurator uznał, że Ryszard M. uczynił sobie stałe źródło dochodu z popełniania opisanych przestępstw, co skutkuje surowszą odpowiedzialnością karną.

Były prezydent Zawiercia nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw. Podobnie, jak Marek K. i Krzysztof G.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych Czesław I. i Bartłomiej K. przyznali się do zarzucanych im przestępstw i złożyli obszerne wyjaśnienia.

Prokuratura przypomina, że przestępstwo łapownictwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat, a przestępstwo poświadczenia nieprawdy w dokumencie karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Śledztwo było prowadzone przez Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, wspólnie z policjantami z Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

- Jeszcze za wcześnie na komentarze - przekazał obrońca Ryszarda M. mecenas Witold Pospiech.

Były prezydent opublikował natomiast krótkie oświadczenie na Facebooku: - Wszyscy wiemy, że kłamstwo i pomówienia obiegną cały świat, zanim prawda zdąży włożyć buty. Cieszę się, że Prokuratura Okręgowa w Częstochowie zakończyła postępowanie przygotowawcze w mojej sprawie. Teraz będę mógł dowieść swojej niewinności przed niezawisłym sądem. Jeszcze raz dziękuje wszystkim osobom, które mnie wspierają i nie ferują przedwczesnych wyroków - napisał były prezydent Zawiercia.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Fabiański i Pazdan bohaterami internetu NAJLEPSZE MEMY W JEDNYM MIEJSCU
*Uwaga! Masowe zatrucia truskawkami. Co w nich jest?
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.