Ale piękny mural! Egzotyczny ptak pojawił się na ścianie bielskiego bloku

Czytaj dalej
Fot. FOT. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
JAK

Ale piękny mural! Egzotyczny ptak pojawił się na ścianie bielskiego bloku

JAK

Hiperrealistyczny obraz niebieskiego egzotycznego ptaka – nowozelandzkiego kędziornika - pojawił się na ścianie bloku mieszkalnego przy ul. Grażyny 15 w Bielsku-Białej. Powstał dzięki inicjatywie firmy Zarządzanie Nieruchomościami Tomasz Gajda oraz Wspólnocie Mieszkaniowej Grażyny 15. To kolejny mural, który można podziwiać w Bielsku-Białej.

Autorem muralu Tui – bo taki nosi tytuł, co oznacza nazwę ptaka w języku Maorysów - jest artysta działający pod pseudonimem Turbos. Tui to kolejna realizacja tego autora w Bielsku-Białej.

Jak informuje bielski Ratusz, na kamienicy przy bielskiej ul. Stefanii Sempołowskiej 1 od 2014 r. widnieje jego surrealistyczna Sowa. Mural został zrealizowany w pierwszej edycji projektu oBBraz miasta, organizowanego cyklicznie przez Galerię Bielską BWA. Projekt jest kontynuowany i w jego kolejnej odsłonie swoje dzieło, jeszcze jesienią tego roku, zrealizuje znana artystka Mona Tusz.

- Turbos, znany bielski writer i streetartowiec, jako temat swojego nowego muralu wybrał egzotycznego ptaka – kędziornika, który jest endemicznym gatunkiem żyjącym w Nowej Zelandii. Oczywiście wizerunek stworzonego przez artystę ptaka może być odczytywany jako czysto estetyczny element upiększający przestrzeń wokół osiedla. Jednak w wierzeniach Maorysów ptaki te mają duże znaczenie i wiąże się z nimi szczególna symbolika. Ze względu na swoje zachowanie kędziorniki kojarzone są ze spełnieniem życia, pewnością siebie i duchową harmonią. Maorysi wierzą, że są one posłańcami bogów w niebiosach, pośrednikami w komunikowaniu się z nimi – mówi koordynatorka projektu Justyna Łabądź.

Pozostało jeszcze 31% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
JAK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.