Łukasz Klimaniec

Aleja zasłużonych na bielskim deptaku uatrakcyjni to miejsce?

Na obecnej  ul. 11 Listopada w przeszłości koncentrowało się życie rozrywkowe i towarzyskie Fot. FOT. Wikipedia Na obecnej ul. 11 Listopada w przeszłości koncentrowało się życie rozrywkowe i towarzyskie
Łukasz Klimaniec

Ulica 11 Listopada znów jest w centrum uwagi. Pojawiają się kolejne pomysły na jej uatrakcyjnienie. Rejon tej ulicy ma ożywić... ślizgawka, jaka znajdzie się na części sąsiadującego z nią placu Wojska Polskiego.

Temat uatrakcyjnienia ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej wrócił za sprawą radnego Bronisława Szafarczyka, który na październikowej sesji zaproponował, by na słynnym bielskim deptaku znalazła się aleja zasłużonych.

– W historii naszego miasta było wiele osób, które wywarły znaczący wpływ na jego rozwój – tłumaczył radny i wskazał przykłady: Karola Korna, wybitnego architekta, pomysłodawcy planu regulacji miasta Gustawa Josephy’ego, czy wybitnego reżysera Jerzego Zitzmana.

– Swoje aleje gwiazd mają Międzyzdroje, Opole, czy Łódź – wskazywał radny. Ale daleko nie trzeba szukać – Aleja Gwiazd Sportu znajduje się w Wiśle, a pamiątkowe tablice honorują m.in. Adama Małysza, Apoloniusza Tajnera, Jana Kawuloka i Janusza Rokickiego.
Ulica 11 Listopada to główny deptak Bielska-Białej, który w przeszłości pełnił funkcję handlową. W obecnym kształcie ta ulica powstała w latach 1780-1785 jako część traktu środkowo-galicyjskiego. Na tej ulicy koncentrowało się życie handlowe, rozrywkowe i towarzyskie zarówno Białej, jak i Bielska.

Pomysłów na ożywienie deptaka w ostatnich latach było kilka. Ostatnia próbą było organizowanie święta ul. 11 Listopada – stylizowany na XIX-wie-czną ulicę deptak przyciągał bielszczan i turystów różnymi atrakcjami.

Aktualnie trwają kolejne próby przywrócenia świetności tej ulicy. Wkrótce na placu Wojska Polskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie deptaka, zostanie uruchomiona... ślizgawka (zajmie się tym BBOSiR), z której będzie można korzystać bezpłatnie.

Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej zapewnia, że pomysł radnego w sprawie alei zasłużonych na bielskim deptaku trafi pod obrady zespo-łu roboczego, który zajmuje się ożywieniem ul. 11 Listopada. Przypomina też, że miasto buduje pomniki, stawia monumenty i pamiątkowe głazy oraz rzeźbione tablice, by przypominać o osobach i wydarzeniach ważnych dla dziejów miasta.

Zastępca prezydenta zapowiada, że w 2020 roku zostanie upamiętniona Selma Kurz, światowej sławy śpiewaczka operowa, która urodziła się na terenie Bielska-Białej – dedykowana jej tablica znajdzie się na elewacji Bielskiego Centrum Kultury. W 2020 roku urzędnicy przypomną też mieszkańcom o bitwie nad Białą z 1914 r. – taka tabliczka znajdzie się w rejonie kładki nad rzeką Białą łączącej ul. Sempołowskiej z ul. 1 Maja.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.