Grażyna Kuźnik

Aleksandra Śląska. Chłopczyca na hulajnodze chce grać na scenie

aleksandra śląska, aktorka Fot. Kadr z filmu Aleksandra Śląska w filmie “Ostatni etap” z 1947 roku gra Oberaufseherin. Film opowiada o losach kobiet w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau.
Grażyna Kuźnik

4 listopada 1925 roku urodziła się w Katowicach Aleksandra Śląska, wybitna aktorka, córka powstańca śląskiego. Ale o czasach wojny nie opowiadała chętnie.

Genialnie grała role Niemek. Blondynka o regularnych rysach i zimnych oczach, budziła grozę jako nadzorczyni obozowa w filmie „Ostatni etap” Wandy Jakubowskiej. Grała Liesel i Ruth w „Niemcach” czy Ingę w „Pierwszym dniu wolności” Leona Kruczkowskiego w reżyserii Erwina Axera. Jako Inga, córka niemieckiego doktora, w jednej ze scen uderza w stół w rytm pieśni „Heili, Heilo” z coraz większym szaleństwem. Widzowie są wstrząśnięci.

W filmie „Pasażerka” Andrzeja Munka wciela się w Lizę, byłą strażniczką w obozie, którą po wojnie dopadają wspomnienia. Śląska twierdzi, że wie jak grać esesmanki, bo pochodzi z Katowic, prosi o z pejcz; za tę rolę dostanie nagrodę państwową. Nazistki gra bardzo dobrze. Mówi się, że chyba naprawdę coś w tym jest. Heroina polskiego teatru, córka Edmunda Wąsika, szefa Okręgu Polskich Kolei Państwowych, działacza narodowościowego i śląskiego powstańca, posła na Sejm w II RP, źle takie sugestie znosi.

Śląski rodowód wiązał się z jakąś trudną sprawą dla matki, przyznał jej syn, doktor nauk przyrodniczych, fizyk Szczęsny Górski. - Nie wspominała w wywiadach, że część okupacji spędziła w Wiedniu. Tam opiekowała się nią jakaś ciotka, a ona pracowała i uczyła się aktorstwa - powiedział „Dziennikowi Zachodniemu” Szczęsny Górski. Dodał: - Bolały ją uwagi na ten temat, wolała się nie tłumaczyć, że to była ucieczka od pracy przymusowej, nie każdy to rozumiał. Z powodu Wiednia spotykały matkę przykrości.

aleksandra śląska, aktorka
Archiwum rodzinne Ola z młodszym o rok bratem na katowickiej ulicy, nad nimi ojciec Edward Wąsik. Następnie siostra Bożena, matka Helena i niania. Koniec lat 20. XX w.
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grażyna Kuźnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.