Ambaras z Grabówką

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Tomasz Maleta

Ambaras z Grabówką

Tomasz Maleta

Komentarz redaktora Tomasza Malety dotyczący sytuacji związanej z gminą Grabówka i sporem mieszkańców z gminą Supraśl.

Gdy wydawało się, że kurz bitewny między Supraślem i Grabówką opadł przynajmniej do wyborów samorządowych, klinem w „zawieszenie broni” wszedł Trybunał Konstytucyjny. Orzekł, że rozporządzenie rządu PiS, likwidujące powołaną przez rząd PO gminę, jest niezgodne z konstytucją.

Z jednej strony wyrok jest sukcesem mieszkańców Grabówki, ale też i samej podlaskiej Platformy Obywatelskiej, która postawiła się w roli ich adwokatów. I to z taką determinacją, jakby był to ostatni bastion PO w regionie. Na awersie jest natomiast burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i poseł PiS Jarosław Zieliński. Ten pierwszy za wszelką cenę nie chciał przejść do historii jako włodarz, za którego rządów doszło do podziału gminy. Ten drugi, bo to z MSWiA (jest jego wiceszefem) wyszło rozporządzenie, na którym teraz suchej nitki nie zostawił Trybunał.

No i mamy ambaras. Platforma nie może już mówić, że Trybunał jest sparaliżowany, a PiS, że wyprostowany.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.