Amerykanie naciskają w sprawie trybunału

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Maciej [email protected]

Amerykanie naciskają w sprawie trybunału

Maciej [email protected]

„Wall Street Journal” donosi, że amerykańscy dyplomaci naciskają na polski rząd ws. TK. Najbliższe dni mogą być w tej kwestii decydujące.

Zdaniem prestiżowego amerykańskiego dziennika ekonomicznego tamtejsi dyplomaci namawiają polskie władze do cofnięcia ustaw zmieniających uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego i zastosowania się do sugestii Komisji Weneckiej. Jak twierdzą autorzy artykułu, naciski te spotkały się z irytacją przedstawicieli władz.

„Amerykańscy dyplomaci goszczący ostatnio w Polsce zasugerowali przedstawicielom polskiego rządu, że USA oczekują od nich wprowadzenia rekomendacji Komisji Weneckiej” - donosi „Wall Street Journal”, powołując się na słowa jednego z uczestników negocjacji chcącego zachować anonimowość. Dziennik podkreśla, że komisja, nazwana czołową europejską organizacją praw człowieka, mocno skrytykowała zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego wprowadzone przez PiS. „Sprawiają one, że trybunał staje się nieskutecznym strażnikiem konstytucji” - opisują dziennikarze amerykańskiego pisma.

Autorzy artykułu wskazują, że zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego może utrudnić realizację polskich zabiegów o wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Cytowany przez pismo rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner odrzuca jednak tę sugestię. - Prezydent Obama zapowiedział ostatnio, że zamierzamy zwiększać nasze zaangażowanie w tej części Europy, nie zmniejszać. Polska jest sojusznikiem, z którym prowadzimy szczerą wymianę poglądów - powiedział Toner, wyrażając jednocześnie nadzieję na pomyślny przebieg lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

Kompromisowe rozwiązanie w tej sprawie proponuje europoseł PiS Kazimierz Ujazdowski. „Trzeba porzucić zawziętość i zastopować konflikt, który przynosi same szkody. Konieczne są ustępstwa wszystkich stron i szybkie działania” - napisał na Twitterze. Inni politycy związani z rządem bagatelizują artykuł, wskazując, że doniesień opartych na anonimowych źródłach nie można traktować poważnie, inni dopatrują się w nim nieczystych działań opozycji. - Nie wierzę, by USA posunęły się do takich działań - mówił Jacek Sasin w sobotę w Radiu Zet.

Nadchodzący tydzień może przynieść rozstrzygnięcia w kwestii kryzysu konstytucyjnego. W środę i czwartek trybunał w pełnym składzie zajmie się wnioskiem o zbadanie konstytucyjności noweli w sprawie TK uchwalonej w grudniu przez parlament. W piątek i sobotę odbędzie się posiedzenie Komisji Weneckiej, na którym powstanie ostateczna rekomendacja dla Polski w sprawie praw dotyczących trybunału.

Autor: Maciej Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.