Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Amsterdam na wyciągnięcie ręki

Amsterdam na wyciągnięcie ręki

Zbliżająca się wiosna będzie idealnym czasem na odwiedzenie stolicy Holandii. Od prawie dwóch lat mieszkańcy aglomeracji śląskiej mogą się cieszyć bezpośrednimi lotami z lotniska w Pyrzowicach do Amsterdamu. - Bezpośrednie połączenie linii lotniczej Transavia z Katowice Airport do Amsterdamu funkcjonuje od maja 2017 roku. Od momentu uruchomienia trasy skorzystało z niej już ponad 75 tys. pasażerów – mówi Piotr Adamczyk rzecznik prasowy Katowice Airport. Liczba ta robi wrażenie i ciągle rośnie, a to dlatego, że Amsterdam od wielu lat jest w czołówce najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Europie. - Swoją popularność zawdzięcza m.in. pięknej architekturze i licznym, światowej klasy muzeom. To idealny wybór na krótki, kilkudniowy wyjazd turystyczny. Organizację podróży ułatwia to, że Transavia loty z pyrzowickiego lotniska do Amsterdamu wykonuje trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki i soboty. – dodaje Adamczyk.

Turystów do odwiedzenia Amsterdamu zachęca też cena, bilet kosztuje bowiem niecałe 30 euro. Artur Nowakowski mieszaniec Katowic mówi, że to bardzo atrakcyjna cena. - W Holandii mieszkałem przez kilka lat, do Amsterdamu jeździłem autobusem, za bilet w jedną stronę płaciłem 260 zł, a podróż była długa i męcząca – wspomina. Pan Artur mieszkał i pracował pod Amsterdamem. W weekendy zawsze aktywnie odpoczywał w stolicy. Chwali tamtejszą architekturę, część rozrywkową miasta i wyśmienity street food.

Mówią, że Amsterdam to perła wydarta morzu. Z lotu ptaka metropolia przypomina pajęczą sieć, w którą złapano drogocenne skarby, przyciągające uwagę milionów przybyszów z całego świata. Warto czerpać z tego, co w mieście najlepsze – kultura na najwyższym światowym poziomie, zaciszne miejsca, w których świetnie poczują się dzieci i malownicze kawiarnie nad brzegami kanałów. Stare kościoły, muzea kuszące arcydziełami mistrzów pędzla,– ci, którzy odwiedzili już Amsterdam, mówią, że tego, co miasto ma do zaoferowania, nie odda żaden najpiękniejszy katalogowy opis. - To trzeba przeżyć i zobaczyć.

Co warto zwiedzić? Na pewno Rijksmuseum, czyli holenderskie muzeum narodowe, to jedna z największych atrakcji tego miasta. W muzeum tym zobaczymy liczne dzieła sztuki, m.in. obrazy van Gogha. Odwiedzić koniecznie trzeba także Dom Anne Frank, czyli muzeum poświęcone autorce Dziennika Anne Frank, która wraz z rodziną i czwórką znajomych ukrywała się w pokojach na tyłach budynku przed prześladowaniami niemieckich nazistów podczas II wojny światowej.

Pan Artur poleca także długie spacery urokliwymi uliczkami Amsterdamu. - Warto też popływać kanałami, czyli wybrać się w tematyczny rejs – podpowiada. Miłośnicy kwiatów powinni natomiast odwiedzić urokliwy targ Bloemenmarket. To jeden z

najbardziej znany targów kwiatowych w Europie. Amsterdam kusi również częścią rozrywkową, w klubach gra tu świetna muzyka, jak bowiem wiadomo Holendrzy to najlepsi didżeje na świecie, jest wśród nich m.in. znany wszystkim dj Tiësto.

Zmęczeni zwiedzaniem i rozrywkami turyści smakować mogą w świetnych daniach ulicznych. Skosztować warto m.in. kibbeling, czyli smażonego w głęboki oleju dorsza czy frikadelle spezial – to coś na wzór hod-doga, ale zamiast parówki smakujemy doskonałe mięso mielone. Na deser koniecznie poffertjes, czyli mini naleśniczki.

Pamiętacie, wtorki, czwartki i soboty to dni, w które można polecieć z Katowic do Amsterdamu linią lotniczą Transavia. Od 12 lipca do 20 sierpnia loty będą się odbywały natomiast dwa razy w tygodniu (wtorek-piątek)

center>

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Zachodniego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Zachodniego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Zachodniego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.