Andrzej Grzyb: Asseco Resovia pozyskując Sama Deroo zrobiła świetny ruch. To najlepszy transfer w całej lidze. Gwiazdy na kongresie

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Andrzeja Grzyba
Marek Bluj

Andrzej Grzyb: Asseco Resovia pozyskując Sama Deroo zrobiła świetny ruch. To najlepszy transfer w całej lidze. Gwiazdy na kongresie

Marek Bluj

W opinii Andrzeja Grzyba, menedżera i działacza siatkówki, Asseco Resovia pozyskując Sama Deroo zrobiła świetny ruch.

Jaki transfer w PlusLidze pana zdaniem zasługuje, aby go nazwać numerem 1?

Patrząc pod kątem Asseco Resovii jest to transfer belgijskiego przyjmującego Sama Deroo. Jest to kluczowy zawodnik dla optymalnego wykorzystania możliwości rozgrywającego oraz innych sił, które tkwią zespole. Resovia postarała się także o kilka innych świetnych transferów, Macieja Muzaja, Jakuba Kochanowskiego, Pawła Zatorskiego, ale aby maksymalnie wykorzystać potencjał zespołu, to taki człowiek w zespole jak Deroo, to jest to. Moim zdaniem jest to najważniejszy transfer nie tylko w Resovii, ale także w całej lidze.

Myślałem, że wskaże pan na Aleksandara Atanasijevicia, który wraca z Perugii do PGE Skry Bełchatów?

To bardzo dobry zawodnik, ale to nie taki, który będzie przełamywał mecze. Obecnie nie jest już w szczycie swojej formy i Maciek Muzaj mu w niczym nie ustępuje.

Wilfredo Leon w końcu pozostaje w Perugii, czy wraca do rosyjskiej superligi?
Pozostaje w Perugii, gdzie czuje się bardzo dobrze.

Na majowy, czwarty już kongres siatkówki w Rzeszowie, organizowany przez Politechnikę Rzeszowską i Uniwersytet Rzeszowski, ściąga pan ze świata trenerskie gwiazdy.

Będą to super gwiazdy. Wspólnie z profesorami Masłowskim i Czarnym udało się zorganizować tę konferencję. Oni są głównymi organizatorami, ja natomiast wykorzystuje swoje kontakty wśród światowych gwiazd siatkówki. Musimy się pochwalić, że wśród prezenterów będzie Doug Beal, trener Mistrzów Olimpijskich z 1984 r. i wieloletni prezydent USA Volleyball Federation , który przedstawi system szkolenia w USA. Hugh McCutcheon, trener siatkarzy USA, złoty medalista olimpijski z 2008 roku i wicemistrz z kobietami w 2012 r. będzie opowiadał o współpracy uniwersytetów USA z reprezentacjami tego kraju. Zoran Gajić, serbski trener, który z reprezentacja Jugosławii zdobył złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Sydney oraz brąz podczas Igrzysk w Atlancie, obecnie prezes serbskiej federacji siatkówki; będzie mówił o psychologicznym podejściu siatkarzy z Bałkanów do gry w siatkówkę i innych gier zespołowych, charakteryzujących się mocną psychiką, werwą, nieustępliwością. Trener Władimir Alekno, mistrz olimpijski z Londynu, z reprezentacją Rosji, omówi znaczenie wymiany informacji między trenerami z różnych krajów i kontynentów - dla młodych szkoleniowców.

Kongres rozpocznie się 28 maja?

Tak, będzie przebiegał w formule online w języku polskim i angielskim. Wszystkie prezentacje będą tłumaczone na oba języki. Do panelu dyskusyjnego zaprosiliśmy także Jacka Nawrockiego, trenera reprezentacji kobiet, Ireneusza Mazura, byłego trenera reprezentacji siatkarzy, Grzegorza Wagnera, dyrektora Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz Ryszarda Czarneckiego, wiceprezesa PZPS. Kongres jest częścią specjalnego programu adresowanego do wszystkich klubów siatkarskich i trenerów na Podkarpaciu, wszyscy otrzymają linki do strony kongresu, aby mogli śledzić jego przebieg i uczestniczyć w nim. Całość programu zostanie zaprezentowana podczas niedzielnego, walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego Podkarpackiego Okręgowego Związku Piłki Siatkowej. Zaproponujemy, aby takie bezpłatne szkolenia odbywały się systematyczne. Myślimy także o szkoleniach dla statystyków, z zakresu systemu challenge oraz inne. Zaproponujemy naukę dla sędziów, trenerów, pomoc dla młodzieżowych klubów, aby nie płaciły za licencje i za sędziowanie.

Jest pan delegatem na niedzielne forum?

Tak, jestem delegatem z ramienia MKS-u Rzeszów i razem z innymi kolegami wspomniany program będziemy promować głównie dla młodych, ambitnych ludzi. Przy czym absolutnie nie chodzi nam o stanowiska, mandaty delegatów do PZPS. Chodzi nam o rozwój siatkówki na Podkarpaciu. Ja chcę pomagać, aby wśród trenerów i sędziów był progres. Będziemy promować Jacka Szalachę jako swojego kandydata na prezesa. Oczywiście, o wszystkim zadecydują delegaci. Nie powadzimy żadnej agitacji.

Marek Bluj

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.