Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Andrzej Sośnierz: Nie podoba mi się wymiatanie poprzedników przez kolejne ekipy, niezależnie od kompetencji

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Teresa Semik

Andrzej Sośnierz: Nie podoba mi się wymiatanie poprzedników przez kolejne ekipy, niezależnie od kompetencji

Teresa Semik

Andrzej Sośnierz stracił stanowisko dyrektora Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie. - Zostanę posłem zawodowym. Wybory parlamentarne są za półtora roku, czas przemyśleć program na następną kadencję - komentuje.

Kierowany przez pana skansen ma nowego dyrektora. Jakieś zastrzeżenia pod pana adresem wypowiadał zarząd województwa śląskiego?

Nigdy. Byliśmy nawet nagradzani za prace konserwatorskie, za projekt edukacyjny, wystawy, a w tym roku za odtworzenie w skansenie kościoła z Bytomia-Bobrka.

Może zdecydowała polityka? Jest pan posłem z listy PiS-u (z „Porozumienia” Jarosława Gowina), a województwem śląskim, któremu podlega skansen, rządzi antypisowska koalicja.

Ciągle się łudzę, że ważne są przede wszystkim kompetencje. Sam kieruję się nimi w wyborach personalnych. Jeśli zespół nie pracuje ze mną i nie potrafi przyjąć moich poleceń, to nic się nie udaje. Aby panować nad sytuacją, nad zarządem to niekoniecznie z kumplami i przyjaciółmi, ale z dobrym zespołem fachowców, często złożonym z ludzi bezpartyjnych. Wiem coś na ten temat, bo kierowałem już Wydziałem Zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, zarządzałem Śląską Regionalną Kasą Chorych, byłem prezesem NFZ i zawsze stawiałem na ludzi kompetentnych.

Zna pan osobę z Platformy Obywatelskiej, nawet najbardziej kompetentną, którą rządzący PiS zostawił na stanowisku?

Zmiany czasem są konieczne, ale nie podoba mi się to wymiatanie poprzedników przez kolejne ekipy niezależnie od kompetencji. Naprawdę ubolewam nad tym, bo to nie jest dobra droga dla państwa. Pamiętam czasy komuny, kiedy wszyscy narzekaliśmy na partyjniactwo; jak nie należałeś do PZPR, nie miałeś szans na stanowisko. Żyłem złudzeniami, że tak już nie będzie, że liczyć się będzie fachowość, ale dziś też partyjniactwo jest legitymacją do zajmowania stanowisk. Każda partia obsadza je przede wszystkim swoimi; bierny, ale wierny.

Ożywił się chorzowski skansen pod pana kierownictwem. Co pana najbardziej cieszy?

Wzrost frekwencji o sto procent, przy tych samych środkach, wzrost przychodów własnych – ponad trzykrotnie.

W dalszej części:

 • O kondycji fabryki fajek i wodzie w stawach
 • Ile kosztuje remont jednej strzechy
 • Polityczne plany Andrzeja Sośnierza
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Teresa Semik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.