Anioły miłości i szczęścia Krystyny Perzyńskiej z Łodzi

Czytaj dalej
Fot. Janusz Kubik
Janusz Kubik

Anioły miłości i szczęścia Krystyny Perzyńskiej z Łodzi

Janusz Kubik

Porcelanowe anioły łódzkiej kolekcjonerki Krystyny Perzyńskiej wzbudzają niekłamany podziw i intrygują, tym bardziej, że mają twarzyczki małych dzieci.

Różnią się kolorem i wielkością, ale wszystkie oblicza emanują radością i spokojem. Podziwiając figurki można szybko uciec w bajkowy świat dzieciństwa, a co najważniejsze - zabawki skłaniają do refleksji i zadumy. Ich różnorodność i piękno zauroczyły panią Krystynę już w dzieciństwie, dlatego będąc na szkolnych wycieczkach kupowała je w sklepach, galeriach z pamiątkami. W kolekcji możemy zobaczyć anioły radosne, grające na różnych instrumentach, czytające książki, bawiące się i oddające się modlitwie.

- W małej figurce aniołka dostrzegam piękno, skromność, dobroć i życzliwość - mówi hobbystka. - Zawsze kojarzą mi się z nadzieją, miłością , tak jak narodziny najmłodszego członka rodziny, mojego wnuczka Maciusia, który urodził się w grudniu, przed świętami. Wszystkie anioły zdobią mieszkanie pani Krystyny wprowadzając pogodny, ciepły nastrój. Z półek segmentu w salonie uśmiechają się anioły symbolizujące szczęście, dobre sny, zdrowie, anioły narcystyczne i opiekunowie domów. Kolekcjonerka zdaje sobie sprawę, że dla wielu figurki aniołów są tylko przedmiotami, interesującym elementem aranżacji domu. Patrząc na nie łodzianka dostrzega to, co jest w życiu najważniejsze - pragnienie osiągnięcia pełnego szczęścia i wyzwolenia się od wszelkiego cierpienia i smutku. Niektóre z aniołów otrzymała w prezencie od rodziny i przyjaciół, pozostałe kupowała na świątecznych kiermaszach, jak również zwiedzając kościoły w całej Polsce.

- Figurki muszą też obrazować ruch, być dynamiczne - uważa hobbystka. W swoich zbiorach pani Krystyna Perzyńska ma również książki dla dzieci z lat 50-60 ubiegłego wieku, stare zdjęcia i pocztówki, lalki, naklejki, bilety komunikacji miejskiej, serwetki papierowe z wydrukowanymi obrazkami.

Janusz Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.